Türkiye'nin Enerji Görünümü Raporu -TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Sekreteri…

  • Yazı boyutu
Türkiye'nin Enerji Görünümü Raporu 
  -TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Sekreteri…

Türkiye'nin Enerji Görünümü Raporu -TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Sekreteri Çervatoğlu: -"Güneş enerjisi potansiyelinin tam olarak değerlendirilebilmesi için kamu, üniversite, meslek odaları, uzmanlık dernekleri ve platformları temsilcilerinin katılımıyla 'Güneş Enerjisi Stratejisi ve Planı' hazırlanmalı"

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Sekreteri Ercüment Çervatoğlu, "Güneş enerjisi potansiyelinin tam olarak değerlendirilebilmesi için kamu, üniversite, meslek odaları, uzmanlık dernekleri ve platformları temsilcilerinin katılımıyla 'Güneş Enerjisi Stratejisi ve Planı' hazırlanması" gerektiğini kaydetti.
     Çervatoğlu, yazılı açıklamasında, 21 Haziran Dünya Güneş Günü dolayısıyla hazırladıkları Türkiye'nin Enerji Görünümü Oda Raporu'nda yer alan önerilere yer verdi.
     Ercüment Çervatoğlu, güneş enerjisi potansiyelinin tam olarak değerlendirilebilmesi için kamu, üniversite, meslek odaları, uzmanlık dernekleri ve platformları temsilcilerinin katılımıyla "Güneş Enerjisi Stratejisi ve Planı" hazırlanması gerektiğini belirtti.
     Güneş enerjisi kullanımının geliştirilmesi tartışmalarının sadece elektrik açısından ele alınmasının doğru olmadığını ifade eden Çervatoğlu, yatırımların özendirilmesi için teşvik yönetmeliğinin, elektrik üretiminin dışındaki ısıl uygulama alanlarını kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerektiğinin altını çizdi.
     Yeni yapılmakta olan binalarda, şehir ve imar planlarında binaların güneş mimarisine uygun şekilde tasarımı ve yapımı ile yalıtıma önem verilmesi gerektiğine dikkati çeken Çervatoğlu, güneş enerjisinin bina ısıtılması-soğutulması ve endüstriyel proseslerde kullanılmasının ithal enerjinin azaltılması için önem taşıdığını kaydetti.
     Çervatoğlu, güneş kolektörlerinin yaygın kullanımı için çalışmalar yapılması gerektiğini belirterek, kolektörler ve aksesuarlarında KDV'nin yüzde 1'e düşürülmesi gerektiğini ifade etti.
     Düşük gelir gruplarına güneş enerjisi sistemi yoluyla sıcak su ve ısıtmaya yönelik kamu tarafından doğrudan maddi destek sağlanması gerektiğini vurgulayan Çervatoğlu, güneşe, doğal enerjilere ve yerel ekolojik sistemlere uygun kent planları yapılması gerektiğini kaydetti.
     Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği'nin güneş ve yenilebilir enerjilerden daha fazla faydalanılacak şekilde revize edilmesi gerektiğini belirten Çervatoğlu, rapordaki şu görüşleri ifade etti:
     "Yönetmeliğin ilişkili olduğu kat mülkiyeti gibi yasalarla olan çelişkileri giderilmeli. Konutlarda doğal enerji üreten sistemlere geçilmeli, çatılarda güneş pili uygulamaları başlatılmalı, yeni binalarda güneş ısı sistemleri zorunlu hale getirilmeli, bu sistemlerin eski yapılarda uygulanabilmesi özendirilmeli, uygulamalar tüm toplu konutlar ve kooperatifler için zorunlu hale getirilmeli.
     Güneş enerjisi sistemlerinin testlerinin yapıldığı akredite laboratuvarların ulusal düzeyde oluşturulması ve yaygınlaştırılması için gerekli girişimler yapılmalı."
     Türkiye'de güneş enerjisinden su ısıtma sistemlerinin Çin kaynaklı ithal ürünlerin baskısı altında olduğunu da savunan Çervatoğlu, üretimi özendirecek, koruyacak, geliştirecek tedbirler alınması, güneş enerjisinin ısı olarak kullanımını teşvik eden özel mevzuat düzenlemeleri yapılması gerektiğini dile getirdi.
    
    
    

Bu haberi 244 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir