"Türkiye'nin En Verimli Endüstriyel Tesisi Kaleseramik'te"

  • Yazı boyutu
"Türkiye'nin En Verimli Endüstriyel Tesisi Kaleseramik'te"

Kaleseramik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması'nda "Türkiye'nin En Verimli Endüstriyel Tesisi" unvanı ile birincilik ödülüne layık görüldü.

     Yapılan açıklamaya göre, Enerji Verimli Endüstriyel Tesis (EVET) kategorisinde ödül alan Kaleseramik, enerji yoğunluğunu son 3 yıl içerisinde en fazla düşüren tesis oldu.
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü'nün, "Endüstriyel işletmelerin uyguladıkları verimlilik artırıcı projelerin ve ürettikleri enerji verimli ürünlerin kamuoyuna duyurulması ve teşvik edilmesi" amacıyla düzenlediği yarışmanın ödül töreni, Ulusal Enerji Verimliliği Forumu etkinlikleri kapsamında dün WOW Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM, Sanayi, Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Yusuf Yazar'ın katıldığı törende, "Türkiye'nin En Verimli Endüstriyel Tesisi" unvanı ile birinciliğe layık görülen Kaleseramik'in ödülü, Kale Grubu Yapı Ürünleri Grubu Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Selim Ergün tarafından alındı.
    
     -"17 bin konutun aylık elektrik ihtiyacı kadar tasarruf sağladık"-
    
     Açıklmada görüşlerine yer verilen Selim Ergün, yoğun kurutma ve pişirme işlemleri nedeniyle seramik sektöründe çok yüksek enerji tüketildiğini belirtti. Ergün, şunları kaydetti:
     "Projelerimizi 'Aydınlatma Verimliliği', 'Lokal Kompanzasyon Uygulanması', 'Bor Esaslı Yağ Katkı Maddesi Kullanımı', 'Sürekli Mıknatıslı Senkron Tork Motor Kullanımı' ve 'Atık Isı Geri Kazanımı' olarak 5 ana başlık altında, maksimum verimlilik amacıyla geliştirdik. Fabrikalarımızın en verimli şartlarda çalışmasıyla elde ettiğimiz toplam tasarruf miktarı elektrikte 3 Milyon 900 Bin kWh, doğalgazda 3 Milyon 800 bin Sm3 ve su kullanımında yüzde 16 azaltma ile 267 Bin ton/yıl olarak gerçekleşti.
     Bu sayede yaklaşık 17 bin konutun aylık elektrik ihtiyacını, 12 bin 700 konutun aylık doğalgaz ihtiyacını karşılayabilecek büyüklükte ve yine yaklaşık 50 bin nüfuslu bir yaşam merkezinin enerji tüketimini sıfırlayacak boyutta tasarruf elde ettik. Su tasarrufunda ise yaklaşık 1500 adet konutun yıllık su ihtiyacı kadar tasarruf elde ettik."
    
     -Aynı makineyle yüzde 30 daha fazla üretim-
    
     Enerji yoğunluğunu son 3 yıl içerisinde en fazla düşüren tesis olduklarını vurgulayan Ergün, "Güney Marmara'da ilk enerji verimliliği belgesini alan kurum olarak; 3 yıl içerisinde, aynı makine ve teçhizatla yüzde 30 daha fazla üretim yaptık. Verimlilik ve tasarruf çalışmaları ile doğalgaz ve elektrik tüketimlerinin her birinde, 2009 yılına göre metrekare başına yüzde 10'un üzerinde tasarruf sağladık, su tüketimini de yüzde 15 azalttık" bilgisini de verdi.
    
    
    


Bu haberi 428 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir