Türkiye'nin En Verimli Endüstriyel Tesisi Kaleseramik'te

  • Yazı boyutu
Türkiye'nin En Verimli Endüstriyel Tesisi Kaleseramik'te

Türkiye'nin En Verimli Endüstriyel Tesisi Kaleseramik'te

Seramik sektörünün öncü kuruluşu Kaleseramik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması'nda "Türkiye'nin En Verimli Endüstriyel Tesisi" unvanı ile birincilik ödülünü kazandı.
     Kaleseramik açıklamasına göre, Enerji Verimli Endüstriyel Tesis (EVET) kategorisinde ödül alan Kaleseramik, enerji yoğunluğunu son 3 yıl içerisinde en fazla düşüren tesis oldu.
     Ödül töreninde konuşan Kale Grubu Yapı Ürünleri Grubu Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Selim Ergün, projelerinin amacının maksimum verimlilik, yoğun kurutma ve pişirme işlemleri nedeniyle seramik sektöründe çok yüksek enerji tüketildiğini belirterek şunları kaydetti:
     "Dünyadaki tüm gelişmeleri yakından takip ederek, çevreye duyarlı ve maliyet düşürücü çalışmalar için her yıl enerji verimliliği projelerine önemli kaynaklar ayırıyoruz.
     Projelerimizi 'Aydınlatma Verimliliği', 'Lokal Kompanzasyon Uygulanması', 'Bor Esaslı Yağ Katkı Maddesi Kullanımı', 'Sürekli Mıknatıslı Senkron Tork Motor Kullanımı' ve 'Atık Isı Geri Kazanımı' olarak 5 ana başlık altında, maksimum verimlilik amacıyla geliştirdik.
     Fabrikalarımızın en verimli şartlarda çalışmasıyla elde ettiğimiz toplam tasarruf miktarı elektrikte 3 milyon 900 bin kWh, doğalgazda 3 milyon 800 bin Sm3 ve su kullanımında yüzde 16 azaltma ile 267 bin ton/yıl olarak gerçekleşti. Bu sayede yaklaşık 17 bin konutun aylık elektrik ihtiyacını, 12 bin 700 konutun aylık doğalgaz ihtiyacını karşılayabilecek büyüklükte ve yine yaklaşık 50 bin nüfuslu bir yaşam merkezinin enerji tüketimini sıfırlayacak boyutta tasarruf elde ettik."
     Su tasarrufunda ise yaklaşık bin 500 adet konutun yıllık su ihtiyacı kadar tasarruf elde ettiklerini belirten Ergün, "Her yıl sürdürülebilir şekilde bunu artırmayı hedefliyoruz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir