Türkiye'nin en iyi organik üreticileri belirlendi -Merkezi İsviçre'de bulunan Organik Tarım…

  • Yazı boyutu
Türkiye'nin en iyi organik üreticileri belirlendi
  -Merkezi İsviçre'de bulunan Organik Tarım…

Türkiye'nin en iyi organik üreticileri belirlendi -Merkezi İsviçre'de bulunan Organik Tarım Araştırma Enstitüsü ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği'nin yürüttüğü proje kapsamında belirlenen ilk 5'te Çanakkale, Aydın, Antalya, Ordu ve Afyon'dan üreticiler yer aldı

Merkezi İsviçre'de bulunan Organik Tarım Araştırma Enstitüsü (FİBL) ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) tarafından yürütülen proje kapsamında Türkiye'nin en iyi organik tarım üreticileri belirlendi. Sıralamada ilk 5'te Çanakkale, Aydın, Antalya, Ordu ve Afyon'dan üreticiler yer aldı.
     Ege İhracatçı Birlikleri'nden yapılan yazılı açıklamada, organik tarımın geliştirilmesi amacıyla Birlik desteğiyle FİBL ve ETO tarafından yürütülen "Alman-Türk İşbirliği ile Organik Tarım Projesi"nin birinci yılını doldurduğu belirtildi.
     Açıklamada, projenin ilk yılı kapsamında Türkiye'deki iyi uygulamalara dikkat çekmek amacıyla başarılı organik çiftçilerin belirlendiği ifade edildi.
     Proje Koordinatörü Elisabeth Rüegg, yaptığı açıklamada, değerlendirmeye, ülke genelinden 40 çiftçinin başvurduğunu, kriterlere uyan 20 başvurunun değerlendirmeye alındığını, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ETO Derneği'nden temsilcilerin oluşturduğu jürinin adayları ziyaret ettiği bildirdi.
     Jürinin Türkiye'deki en başarılı 5 organik üreticisini belirlediğini kaydeden Rüegg, şunları kaydetti:
     "Yapılan değerlendirme sonucu herhangi bir sıralama olmaksızın, Çanakkale Gelibolu'dan Ayça Güleç, Kuşadası'ndan Gürsel Tonbul, Antalya Elmalı'dan Hüseyin Serdar Tanal, Ordu'dan İlhadi Gürel ve Afyon'dan Vehbi Ersöz Türkiye'nin en başarılı organik üreticileri olarak seçilmiştir. Bu 5 değerli üreticimizi Mayıs ayında düzenlenecek Ekoloji Fuarı'na davet edeceğiz ve organik tarım hikayelerinin yer alacağı poster ve stantlar oluşturarak kamuoyuyla paylaşacağız."
    
    
    

Bu haberi 175 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir