Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu sıralaması -KSO Başkanı Zeytinoğlu: "İSO tarafından…

  • Yazı boyutu
Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu sıralaması
  -KSO Başkanı Zeytinoğlu:
  "İSO tarafından…

Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu sıralaması -KSO Başkanı Zeytinoğlu: "İSO tarafından hazırlanan listede Kocaeli'den 92 firma yer aldı. Bu gelişme bizi memnun etmiştir"

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İstanbul Sanayi Odası'nca (İSO) hazırlanan Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde, Kocaeli'den 92 firmanın yer aldığını belirterek, bu durumun kendilerini memnun ettiğini söyledi.
     Zeytinoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 500 sanayi kuruluşu içerisinde Kocaeli'de faaliyet gösteren firmaların sayısının arttığını belirterek, söz konusu gelişmeden memnuniyet duyduklarını ifade etti. Listeye Kocaeli'de faaliyet gösteren 13 yeni firmanın daha girdiğini anlatan Zeytinoğlu, listede KOBİ'lerden doğan yeni büyük firmaların da bulunduğunu kaydetti.
     İSO tarafından hazırlanan listede Kocaeli'de fabrikası bulunan 92 firmanın yer aldığını dile getiren Zeytinoğlu, bu verilere göre Türkiye'nin 5 büyük firmasından birinin Kocaeli'de faaliyet gösterdiğini vurguladı.
     Zeytinoğlu, bu sonucun, bölgelerinin dünya ile rekabet etmekte ne kadar önemli bir konuma sahip olduğunu gösterdiğini kaydederek, listede ilk sırada yer alan TÜPRAŞ'tan sonra yine bir Kocaeli firması Ford Otomotiv'in geldiğine dikkati çekti.
     2010 yılındaki listeye giren KSO üyesi sanayi kuruluşlarının, üretim ve satışlardan yüzde 28,6 oranında pay aldığını belirten Zeytinoğlu, 2011 yılında bu oranın yüzde 30'a yükseldiğini bildirdi.
     Zeytinoğlu, KSO üyesi 92 sanayi kuruluşundan 43'ünün yabancı sermayeli olduğunu ifade ederek, "2011 yılında en çok kar eden ilk 50 kuruluş içerisinde, Kocaeli'den 12 firma yer almaktadır. 2010 yılında 8 firmamız ilk 50'de yer almıştı. En çok ihracat yapan ilk 50 kuruluş içerisinde ise, 2011 yılında 17 firmamız listeye girmiştir" ifadesini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir