Türkiye'nin dijital geleceği Bilişim Zirvesi'nde konuşuldu -Bu yılki teması "Sonraki Adım"…

  • Yazı boyutu
Türkiye'nin dijital geleceği Bilişim Zirvesi'nde konuşuldu
     -Bu yılki teması "Sonraki Adım"…

Türkiye'nin dijital geleceği Bilişim Zirvesi'nde konuşuldu -Bu yılki teması "Sonraki Adım" olarak belirlenen -"ICT Summit Eurasia-Bilişim Zirvesi'12"de, Türkiye'nin dijital geleceği masaya yatırıldı

Vodafone Türkiye'nin ana sponsorluğunda, İnterpromedya tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "12. ICT Summit Eurasia-Bilişim Zirvesi"nde Türkiye'nin dijital geleceği masaya yatırıldı.
     Yapılan açıklamaya göre, bu yıl "Sonraki Adım" temasını işleyen zirvede, bilişimin geleceğinde çizilecek yol haritaları ve sonraki adımlar mercek altına alındı. 11 Eylül tarihinde başlayan, Türkiye'nin yanı sıra, Orta Doğu, Türk Cumhuriyetleri, Kafkasya ve Balkan ülkeleri gibi toplam 30 ülkeden binlerce profesyonel bir araya getiren zirvenin ikinci gününde, mobil teknolojilerin eğitim, finans, sağlık, eğlence ve girişim gibi alanlarda ivmelendireceği dönüşümün, kurum ve bireylerin yaşamlarında açtığı yeni kapılar ele alındı.
     Zirve'nin ikinci gününde, "Sektör Politikalarında Sonraki Adım" panelinde konuşan Vodafone Türkiye Kurumsal İlişkiler ve Regülasyondan Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, Türkiye'nin 2023 hedefi olan 160 milyar dolarlık ICT sektörü büyüklüğünün, ülkeyi dünyanın ilk 10 ICT ekonomisinden biri yapacağının altını çizerek, "2011-2012 arasında Türkiye genişbant internet erişimi yüzde 65 büyüdü ve bunun neredeyse tamamına yakını mobil erişimde yaşanan artıştan kaynaklandı. Vodafone Türkiye olarak bu artışın bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz." dedi.
     Süel, dünyada sabit telefonun yüzde 50 penetrasyona ulaşmasının 50 seneden fazla sürdüğüne işaret eden Süel, buna rağmen, akıllı telefonların aynı seviyeye ulaşmasının sadece 5 yıl aldığına dikkat çekti.
     Süel, "Son 15 yıl içinde ekonominin itici gücü olan, birbirinden farklı mecralarda iki devrim niteliğindeki buluş, internet ve kablosuz iletişimin mobil genişbant altında tek noktada buluşması, bu platform üzerinden eğitim, finansal hizmetler, yayıncılık, sağlık gibi çok çeşitli hizmetlerin sunulabilmesi ve böylece verimlilik ve rekabetçilikte elde edilecek artış, bizi gelecekte bekleyen en büyük fırsattır. Bugün Türkiye'nin ICT sektörünün büyüklüğü, ülkenin ulaştığı ekonomik gücün ve potansiyelinin altındadır. Bu noktada, sağlıklı ve adil koşullarda bir rekabet ortamının, gerek telekomünikasyon sektörü gerekse ekonominin tüm diğer sektörleri için olmazsa olmaz bir koşul olduğunun altını çizmek isterim" ifadelerini kullandı.
     Stratejinin doğru belirlenmesi ve adımların doğru atılması halinde sektörün büyüme ivmesinin artacağına ve Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınmasında itici güç oluşacağına değinen Süel, "Türkiye'de de ekonomik büyümenin motoru olan sektör üzerindeki vergi politikaların gözden geçirilmesi, yatırımları kolaylaştıracak teşvik politikalarının oluşturulması ve oluşan piyasada etkin rekabet ortamının sağlanması, ülkemiz ekonomisinin sürdürülebilir gelişiminin ve Türkiye'nin bölgesel bir bilişim üssü haline gelmesinin önünü açacaktır." değerlendirmesinde bulundu.
     "Yakınsama ve M2M Pazarı Nasıl Büyüyecek-" konulu panelde konuşan Vodafone Türkiye Kurumsal İş Biriminden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy da, M2M teknolojilerinin izleme ve takipten ölçümleme, sağlık ve tüketici elektroniğine uzanan çok geniş bir yelpazeyi kapsadığını, bu bağlamda beraberinde farklı abone tipleri ve iş yapış şekilleri getirdiğini belirtti.
     Yapılan araştırmalara göre, 2020 senesinde dünya üzerinde birbirine bağlı cihaz sayısının 50 milyara ulaşacağı bilgisini veren Aksoy, şunları kaydetti:
     "Türkiye pazarındaki gelişmeler de, iş dünyasında maliyetlerin azalması ve verimliliğin artması yönünde önemli açılımlar oluşturacaktır. Pazardaki farkındalığın artmasının etkisiyle, kullanılan SIM sayısının 5 yıl içerisinde 5 katına artmasını bekliyoruz. Tabii burada M2M'den alınan hat açılış vergilerinin kalkması da önemli bir unsur, bu yeni dönemde asıl gelişme enerji yönetimi ve sayaç takip, sağlık, tüketici elektroniği, otomotiv gibi gelişen sektörlerde ortaya çıkacaktır. Biz de global bilgi birikimimizin gücüyle teknolojiyi her gün daha fazla şirket için erişilebilir kılmayı hedefleyen bir kurum olarak, M2M alanındaki ekonomik ve yenilikçi çözümlerimizi KOBİ'ler dahil her ölçekten firmaya ulaştırıyor, mükemmel hizmet kalitesi için gerek kendi bünyemizde gerekse donanım, yazılım, uygulama ve sistem entegrasyonu alanlarında faaliyet gösteren önde gelmiş firmalar ile çözüm ortaklıkları oluşturuyoruz."
     Aksoy, bugüne kadar tarımdan sağlığa ve lojistiğe farklı sektörlerden müşterileri için uzaktan iş yönetimi, filo takibi gibi olanakların kapılarını açarak, önemli oranlarda operasyonel verimlilik, tasarruf ve kârlılık sağladıklarını hatırlatarak, "Örneğin Doğuş Çay ile gerçekleştirdiğimiz 'Otomatik Çay Ölçümü' projesi sayesinde şirket, maliyetlerinde 1 milyon liralık tasarruf elde etti. Müşteri gönderilerinin akıllı telefon aracılığıyla takibine olanak sağlayan M-takip uygulaması ile DHL firması verimliklerini yüzde 10 seviyesinde artırmayı planlıyor. Daha da önemlisi, şirketler özelinde sağladığımız bu avantajlarla aslında her bir sektörün, dolayısıyla da Türkiye ekonomisinin gelişimine katkı sunuyoruz. Bundan sonra da M2M çatısı altında, müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu uçtan uca hizmetleri sağlayarak, iş ortaklarımızın, dolayısıyla da Türkiye ekonomisinin kazanması için çalışmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.
    
     -"İletişim ve finans arasındaki ilişki, finans sektöründe somut ortaklıkların önünü açıyor"
    
     "Finans ve Bankacılıkta Bir Sonraki Teknoloji Adımları" panelinde konuşan Vodafone Türkiye Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Öğüt ise, tablet, akıllı telefon ve uygulamaların gelişiminin, finansal kuruluşlar için müşteri servislerini geliştirme, maliyet düşürme ve yeni ürün&servis geliştirme yolunda önemli kapılar açtığını söyledi.
     Bu gelişimin, müşterilere istedikleri yer ve zamanda bilgiye erişme fırsatı sunduğunun altını çizen Öğüt şöyle devam etti:
     "Mobilite ve genişbantın gelişimi finans sektörünü üç noktada etkiliyor, iletişim, pazarlama ve ticaret tek noktada toplanıyor. Artık bireyler mobil cihazları üzerinden istedikleri bankacılık işlemini istedikleri yer ve zamanda gerçekleştirebiliyorlar. Herhangi bir kredi kartı işleminden sonra tek bir SMS ile taksitlendirme yapılabiliyor ya da bankaya gitmeye gerek kalmaksızın, araba bayilerinde kredi SMS'i alınabiliyor. Yani artık pazarlama ve ticaret aynı noktada gerçekleşiyor. Bu bağlamda, ilerleyen dönemlerde finans sektörünün daha da mobilize hale geleceğini ve Mobil Cüzdan gibi uygulamaların yarattığı ivmeyle pazarlama ve ticaretin entegrasyonunun artacağını öngörüyoruz.
     Öğüt, ekonominin lokomotifi konumunda bulunan mobil iletişim sektörünün, bankacılık sektörüne daha yaygın erişim, verimlilik ve etkinlik sağlaması açısından önem taşıdığını belirterek, iletişim ve finans arasındaki ilişkinin boyut atlayarak, finans sektöründe somut ortaklıkların önünü açmasının da önemli bir nokta olduğunu kaydetti.
     Ortaklıklar sayesinde insanların mevcut varlıklarına veya yeni finansal servislere hızlı ve kolay erişebildiklerine dikkati çeken Öğüt, "Diğer yandan, şirketler organizasyonel verimlilikleri artırarak daha geniş kitlelere erişim sağlayabiliyorlar. Biz de bu dönüşümü ülkemizde en geniş şekilde erişilebilir kılmak hedefiyle, müşterilerimizin deneyimlerini zenginleştirecek ve hayatını kolaylaştıracak mobil pazarlama ve finansal hizmetler üzerinde çalışıyor, bu çerçevede iş ortaklıklarımızı geliştiriyoruz." dedi.
    
     -"Akıllı Taksi" uygulaması-
    
     Vodafone Türkiye'nin Zirve kapsamında, çözüm ortağı Fideltus ve Mobilbil ile sunduğu "Akıllı Taksi" uygulaması ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.
     Acil durum butonu, sürücü tanıma birimi, yabancı dil yardımı, araç içi ve dışı kamera sistemi, 3G modem ve Wi-Fi internet bağlantısı gibi donanım ve özellikleri bulunan "Akıllı Taksi"de, aynı zamanda bu donanımların tüm internet bağlantıları da, gerekli olduğunda Vodafone 3G bağlantısı üzerinden yapılıyor.
    
    
    

Bu haberi 132 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir