Türkiye'nin Afrika Kalkınma Bankası ve Fonu'nun kuruluş anlaşmalarına katılımı

  • Yazı boyutu
Türkiye'nin Afrika Kalkınma Bankası ve Fonu'nun kuruluş anlaşmalarına 
katılımı

Türkiye'nin Afrika Kalkınma Bankası ve Fonu'nun kuruluş anlaşmalarına katılımı

Türkiye'nin "Afrika Kalkınma Bankası Kuruluş Anlaşması" ve "Afrika Kalkınma Fonu Kuruluş Anlaşması"na katılması uygun bulundu.
     Konuya ilişkin kanunlar, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Bu kanunlara göre, Türkiye Cumhuriyeti'nin Afrika Kalkınma Bankası'na olan sermaye iştiraki taahhüdü ve bu taahhüt çerçevesinde yapılacak ödemeler 67 milyon 790 bin SDR (Özel Çekme Hakkı) karşılığını geçemeyecek. Bakanlar Kurulu gerektiğinde söz konusu tutarı beş katına kadar artırmaya yetkili olacak.
     Öte yandan Türkiye'nin, Afrika Kalkınma Fonu Kuruluş Anlaşması"na katılımı, Anlaşma'nın 58'inci maddesinin birinci fıkrası kapsamında, 43' üncü maddesinin birinci fıkrası ile 48'inci maddesine ihtirazi kayıt derpiş olunmak (çekince öngörülmek) kaydıyla uygun bulundu.
     Türkiye Cumhuriyeti'nin Afrika Kalkınma Fonu'na olan sermaye iştiraki taahhüdü ve bu taahhüt çerçevesinde yapılacak ödemeler 40 milyon 693 bin 468 SDR karşılığını geçemeyecek. Bakanlar Kurulu gerektiğinde söz konusu tutarı beş katına kadar artırmaya yetkili olacak.
     Ayrıca, Milletlerarası Finansman Kurumu Ana Anlaşmasının tadil edilmesine ilişkin Guvernörler Kurulu Kararının onaylanmasına ilişkin kanun da Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir