Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Sazak: -Müteahhitlerimiz küresel krizin beraberinde getirdiği…

  • Yazı boyutu
Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Sazak:
  -Müteahhitlerimiz küresel krizin beraberinde getirdiği…

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Sazak: -Müteahhitlerimiz küresel krizin beraberinde getirdiği keskin rekabete rağmen uluslararası pazardaki güçlerini başarıyla sürdürüyorlar -Dünyanın En Büyük 225 Uluslararası Müteahhidi listesinde 2011'de 31 olan Türk müteahhitlik firması sayısı 2012'de 33'e yükseldi -Türkiye Dünyanın En Büyük 225 Uluslararası Müteahhidi listesindeki firma sayısı ile dünyada Çin'den sonra ikinciliğini korumaya devam ediyor

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Emin Sazak, Türk müteahhitlerin küresel krizin beraberinde getirdiği keskin rekabete rağmen uluslararası pazardaki güçlerini başarıyla sürdürdüğünü belirterek, dünyanın En Büyük 225 Uluslararası Müteahhidi listesinde 2011'de 31 olan Türk müteahhitlik firması sayısının 2012'de 33'e yükseldiğini bildirdi.
     Sazak, yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu 225 firmanın toplam iş hacmi içerisinde Türk müteahhitlerin payı 2011'de yüzde 3,5 olarak gerçekleştiğini ifade etti. Türkiye'nin "En Büyük 225 Uluslararası Müteahhit" arasına giren firma sayısı itibariyle ilk kez 2009'da dünyada Çin'den sonra ikinci konumuna ulaştığını hatırlatan Sazak, şunları kaydetti:
     "Bu yıl da küresel krizin devam eden etkilerine ve ana pazarlarımızdaki keskinleşen rekabete rağmen bu konudaki ikinciliğimizi sürdürmüş, son dört yılda ilk 225'e giren müteahhit sayısını 30'un üzerinde tutabilmiş ve yeniden 33'e yükseltmiş olmamız memnuniyet vericidir.
     Tanınmış uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record (ENR) tarafından her yıl firmaların kendi ülkeleri dışında gerçekleştirdikleri iş hacimlerini dikkate alarak dünyanın en büyük ilk 225 uluslararası müteahhitlik firmasını belirlemek üzere kıyaslamalı bir araştırma yapılıyor. Bu araştırmada bir önceki yılda yurt dışındaki işlerden elde edilen gelirler esas alınıyor. Söz konusu araştırma aynı zamanda hem uluslararası pazardaki değişimlere hem de Türk müteahhitlerin dünyadaki konumuna ışık tutuyor.
     Dünyanın En Büyük 225 Uluslararası Müteahhitlik firmasının 2008, 2009 ve 2010 yıllarında sırasıyla 382,44 milyar, 383,78 milyar ve 383,66 milyar dolar olan toplam uluslararası iş hacmi, 2011 yılında bir önceki yıla göre yüzde 18,1'lik bir artışla 453,02 milyar dolara yükseldi."
     Uluslararası müteahhitlik gelirlerinde belirli pazarlarda daralma görülürken diğer bazılarında büyüme kaydedildiğini belirten Sazak, en yüksek oranlı pazar büyümesi bir önceki yıla kıyasla yüzde 46,3'lük artışla Asya Bölgesinde görüldüğünü, buna karşın Afrika pazarının yüzde 4,2 oranında küçüldüğünü ifade etti.
     Türk müteahhitlerin yüzde 46,4 ile rekor düzeyde büyüyen Asya bölgesindeki iş hacminde bir önceki yıla kıyasla artış kaydedilmesine karşın pazar paylarının gerilediğine dikkati çeken Sazak, Afrika Bölgesinde ise Türk müteahhitlerin hem iş hacmi rakamları, hem de pazar payı bir önceki yıla kıyasla düşüş gösterdiğini belirtti. Sazak, bunda Arap Baharı ve özellikle Türk müteahhitlerin en önemli pazarlarından olan Libya'daki olumsuz gelişmeler en büyük rol oynadığının altını çizdi.
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir