Türkiye, Mısır'dan demire getirilen verginin kaldırılmasını istedi -Ekonomi Bakan Yardımcısı…

  • Yazı boyutu
Türkiye, Mısır'dan demire getirilen verginin kaldırılmasını istedi
  -Ekonomi Bakan Yardımcısı…

Türkiye, Mısır'dan demire getirilen verginin kaldırılmasını istedi -Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever: -"Mısır tarafından uygulanan yüzde 6,8'lik ithalat vergisi üreticilere zarar verecek. Kaldırılmasını istedik" -ÇİB Başkanı Namık Ekinci: -"Demir ithalatına getirilen bu vergi, Serbest Ticaret Anlaşması'nın iki ülke arasındaki ticareti arttırma yönünde oluşturduğu heyecanı olumsuz yönde etkilemektedir"

Mısır'a giden Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) heyeti, bu ülkenin inşaat demiri ve filmaşin ithalatında uygulamaya başladığı verginin kaldırılmasını istedi.
     ÇİB tarafından yapılan açıklamaya göre, Birlik, Mısır'ın çelik ürünleri ithalatına getirdiği yüzde 6,8 oranındaki verginin kaldırılması için girişimlere başladı.
     Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever'in başkanlık ettiği ve ÇİB Başkanı Namık Ekinci, birlik yöneticileri ve Ekonomi Bakanlığı bürokratlarının yer aldığı heyet, 12-14 Ocak tarihleri arasında Kahire'ye bir ziyaret gerçekleştirdi.
     Verginin uygulamasından sorumlu Mısır Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı Hatem Salih ile yapılan görüşmede, inşaat demiri ve filmaşinde haksız gerekçelerle geçen ay uygulamaya konulan ithalat vergisinin kaldırılması istendi.
     Ziyaretin ikinci gününde Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever ve ÇİB Başkanı Namık Ekinci önderliğindeki heyet, Mısır İskan Bakanı Tarik Wafik ve Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Ahmed El Wekil ile de bir araya gelerek, getirilen vergiden duyulan rahatsızlık aktarıldı.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, Türkiye'nin, pamuk ipliğine koyduğu koruma önleminin Mısır'dan gelen talepler üzerine geçen günlerde kaldırıldığına işaret ederek, "Mısır tarafından uygulanan yüzde 6,8'lik ithalat vergisi üreticilere zarar verecek. Kaldırılmasını istedik" dedi.
     ÇİB Başkanı Namık Ekinci ise Mısır'ın inşaat demiri ithalatının yüzde 80'den fazlasını Türkiye'den yaptığını belirterek, uygulamaya konulan verginin en fazla Türk çelik sektörünü etkileyeceğini belirtti.
     Mısırlı sanayicilerin verimlilik sorununa dikkati çeken Ekinci, bu konunun, yapay olarak oluşturulan koruma duvarları ile çözülemeyeceğini ifade ederek, "Demir ithalatına getirilen bu vergi, Serbest Ticaret Anlaşması'nın iki ülke arasındaki ticareti arttırma yönünde oluşturduğu heyecanı olumsuz yönde etkilemektedir" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir