Türkiye-Michigan Forumu -TİM Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akyüz: -"Türkiye, bölgesinde oldukça iyi…

  • Yazı boyutu
Türkiye-Michigan Forumu
  -TİM Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akyüz:
  -"Türkiye, bölgesinde oldukça iyi…

Türkiye-Michigan Forumu -TİM Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akyüz: -"Türkiye, bölgesinde oldukça iyi bir oyuncu olmasına rağmen, ABD ile yaptığı iş ortaklıkları ve ticaret hacmi açısından yetersiz konumda"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akyüz, Türkiye'nin bölgesinde oldukça iyi bir oyuncu olmasına rağmen, ABD ile yaptığı iş ortaklıkları ve ticaret hacmi açısından yetersiz konumda olduğunu belirtti.
     Akyüz, "Türkiye-Michigan Forumu: Üniversite-Sanayi İşbirliği ve Ar-Ge Eğilimleri" toplantısının açılışında, son yıllarda Türkiye ihracatında sağlanan büyük artış ile geçen yıl Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaşıldığını hatırlattı.
     Sanayi ve ekonomideki gelişimde sürekliliğin sağlanabilmesinin en temel unsurlarından birinin, yeni teknolojilerin geliştirilmesi alanında yapılan çalışmalar olduğunu dile getiren Akyüz, gelişmiş ekonomilerde yeni teknoloji üretimine yönelik Ar-Ge faaliyetleri alanındaki yatırımların önemli paya sahip olduğunu söyledi.
     Akyüz, Türkiye açısından bakıldığında, son dönemlerde Ar-Ge faaliyetlerinin öneminin kavrandığını, birçok özel sektör kuruluşunun Ar-Ge yatırımlarını artırdığını kaydetti.
     Yapılan yatırımlara rağmen Ar-Ge çalışmaları alanında istenilen seviyeye ulaşılamadığına işaret eden Akyüz, yeni teknolojilerin üretilmesi ve mevcut teknolojilerin geliştirilmesi konusunda hedeflenen noktaya ulaşılabilmesi amacıyla devlet tarafından Ar-Ge teşvikleri verildiğini ve birçok kamu kurumunun Ar-Ge desteği sunduğunu anlattı.
     Akyüz, TİM'in başta otomotiv, makine, kimya, elektrik. gıda olmak üzere tüm sektörlere yönelik olarak araştırmacılar ile sanayicilerin bir araya getirildiği, işbirliği yapabilecekleri ortamın hazırlandığı "Ar-Ge Proje Pazarı" etkinlikleri düzenlediklerini söyledi.
     Türkiye'nin bölgesinde oldukça iyi bir oyuncu olmasına rağmen, ABD ile yaptığı iş ortaklıkları ve ticaret hacmi açasından yetersiz konumda olduğuna değinen Akyüz, "Bu ortaklıkların her iki taraf için de gerek eğitim gerek sanayi gerek Ar-Ge alanlarındaki gelişime katkı sağlaması en büyük temennimizdir" dedi.
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir