Türkiye Kuru Meyve İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Alharal: "Yapacağımız tanıtım…

  • Yazı boyutu
Türkiye Kuru Meyve İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Alharal:
  "Yapacağımız tanıtım…

Türkiye Kuru Meyve İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Alharal: "Yapacağımız tanıtım çalışmalarıyla 2023 yılı için belirlediğimiz 3 milyar dolarlık ihracat hedefini 4 milyar dolara çıkarıyoruz"

Türkiye Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Eli Alharal, Kuru Meyve Tanıtım Grubu'nun çalışmalarıyla 2023 yılındaki kuru meyve ihracat hedefini 3 milyar dolardan 4 milyar dolara çıkardıklarını bildirdi.
     Ege İhracatçı Birlikleri'nden (EİB) yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin yüzyılı aşkın bir süredir ihraç ettiği ve ihracatında dünya lideri olduğu çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir ve antep fıstığından elde edilen dövizi arttırmak isteyen kuru meyve ihracatçılarının Kuru Meyve Tanıtım Grubu'nu kurdukları belirtildi.
     Türkiye Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Eli Alharal, bugüne kadar ağırlıklı olarak Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yaptıklarını, Kuru Meyve Tanıtım Grubu'nun kurulmasıyla birlikte ilk etapta ekonomileri güçlü ve nüfusları fazla olan Japonya, Çin, Hindistan ve Rusya'yı hedef pazar olarak belirlediklerini ifade etti.
     İkinci aşamada ise Endonezya, Malezya, Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore'ye yoğunlaşacaklarını ifade eden Alharal, açıklamada şu görüşlere yer verdi:
     "2,5 milyarı aşkın insanın yaşadığı bu 4 ülkede (Japonya, Çin, Hindistan ve Rusya) düzenlenen gıda fuarlarına katılarak tanıtım etkinlikleri yapacağız. Bu ülkelerde ürünlerimizle ilgili tadım etkinlikleri düzenleyeceğiz ve sağlık açısından son derece faydalı olan ürünlerimizi tanıtarak, tüketimini arttıracağız.
     Kuru meyve sektörü olarak şu anda yıllık 1,4 milyar dolarlık ihracat yapıyoruz. Tanıtım Grubumuzun yıllık yaklaşık 1 milyon dolarlık oluşacak bütçesi ile yapacağımız tanıtım çalışmalarıyla 2023 yılı için belirlediğimiz 3 milyar dolarlık ihracat hedefini 4 milyar dolara çıkarıyoruz. 4 milyar dolar ihracat rakamına ulaşacağımızdan hiç şüphemiz yok."
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir