Türkiye Kruvaziyer Platformu oluşturuldu -Türkiye'nin kruvaziyer turizm pastasından daha fazla…

  • Yazı boyutu
Türkiye Kruvaziyer Platformu oluşturuldu
  -Türkiye'nin kruvaziyer turizm pastasından daha
  fazla…

Türkiye Kruvaziyer Platformu oluşturuldu -Türkiye'nin kruvaziyer turizm pastasından daha fazla pay alabilmesi için 13 liman kentinin dahil olduğu bir platform kuruldu

Türkiye'nin kruvaziyer turizm pastasından daha fazla pay alabilmesi için 13 liman kentinin dahil olduğu "Türkiye Kruvaziyer Platformu" kuruldu.
     Platformun oluşturulması için İzmir Ticaret Odası (İZTO) tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında ülke genelindeki liman kentlerinden liman başkanlıkları, ticaret ve sanayi odaları, deniz ticaret odaları, belediyeler ve valilik temsilcileri İzmir'de bir araya geldi.
     İZTO binasında düzenlenen toplantının açılışında konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, kruvaziyer sektörünün katlanarak büyüdüğünü, bu pastadan Türkiye'nin daha fazla pay alması gerektiğini ifade etti.
     2003 yılında "ancak yolunu şaşıran gemilerin geldiği" İzmir'de geçen yıl 504 bin yolcuyu ağırladıklarını anlatan Demirtaş, hedeflerinin Türkiye'nin tüm kıyılarında aynı hareketliliği sağlamak olduğunu belirtti.
     Türkiye'nin tüm limanlarının iklim olarak bu turizme çok uygun olduğunu, Akdeniz'in kruvaziyer sektörünün yükselen yıldızı olmasının da önemli bir avantaj sağladığını ifade eden Demirtaş, "Türkiye'nin kıyılarına yanaşan kruvaziyer gemilere nasıl daha iyi hizmet verebileceğini, kendini nasıl daha iyi tanıtabileceğini, potansiyeli nasıl artıracağını örgütleyen, geliştirmeye çalışan yapı yok. Türkiye limanları, iskeleleri, ticaret ve sanayi odaları, deniz ticaret odaları, belediyeler ve valilikler olarak birlikte büyümemiz ve uluslararası platformlarda hep birlikte temsil edilmemiz önemlidir" dedi.
     Demirtaş, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcilerinin de yer alacağı platformun gelecek dönemde Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye Kruvaziyer Limanları Birliği ismini alacağını ifade etti.
     İzmir'de yapımı planlanan kruvaziyer limanıyla ilgili bilgi veren Demirtaş, yatırımcılara 7 Eylül'de yapılacak ihaleye katılma çağrısında bulundu.
     Kruvaziyer limanı projesi içinde yer alan alışveriş merkezi planının kamuoyunda tepkilere neden olduğunu ifade eden Demirtaş, zincir mağazalar ve hipermarketlerle alışveriş merkezlerinin birbirine karıştırılmaması gerektiğini savundu.
     Toplantıda söz alan temsilciler ise platformun kuruluşuna destek verdiklerini açıkladı.
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir