Türkiye kişi başına düşen net mali varlık sıralamasında 43. sırada

  • Yazı boyutu
Türkiye kişi başına düşen net mali varlık sıralamasında 43. sırada

Türkiye kişi başına düşen net mali varlık sıralamasında 43. sırada

Allianz, Küresel Varlık Raporu'na göre, Türkiye kişi başına düşen net mali varlık sıralamasında dünyada 43. sırada yer aldı.
     Allianz, 50'den fazla ülkedeki hanelerin aktif varlıklarını ve borç durumlarını inceleyen Küresel Varlık Raporu'nun üçüncü baskısını yayınladı. Raporda yer alan verilere göre, 2007 ve 2008 yıllarında yaşanan kriz sonrası gözlenen mali varlıklardaki dikkati çekici iyileşme geçen sene ani bir duraklama yaşarken kişi başına düşen net mali varlıklar 2009 ve 2010 yılındaki yüzde 7,8 ve yüzde 9,7 artışa karşın 2011 yılında sadece yüzde 0,6 artış gösterdi.
     Allians raporuna göre, hayal kırıklığı yaşatan bu gelişmeler, öncelikle mali varlıkların brüt artışlarındaki düşüşe bağlı olurken, 100 trilyon avro sınırı 2011 yılında aşılmış ise de hanelerin küresel mali varlıklarını 103,3 trilyon avroya çıkartan zayıf avro sayesinde büyüme hızı yüzde 1,6'ya ulaşırken, bu oran kişi başı yüzde 0,8 olmak üzere belirlendi.
     Allianz Group Baş Ekonomisti Michael Heise "Belirsizlik, düşük faiz oranları ve Euro krizinin varlık gelişimi üzerinde iz bıraktığı apaçık ortada. Yatırımcılar finansal pazarların yeniden örgütlenmesi konusunda kayda değer bir başarı elde edilmemiş olmasının ve Euro bölgesindeki krizin çözülememiş olması durumunun esas yükünü taşıyor" dedi.
     Diğer yandan, yatırımcılar 2007 ve 2008 yılında yaşanan küresel finansal krizden beri borç konusuna daha disiplinli yaklaşıyorlardı. Ancak küresel borç 2011 yılında yüzde 2,2 oranında artış gösterdi. Bunun sonucunda, 2011 yılındaki küresel borç oranı yüzde 2,5 puan kayma göstererek yüzde 67'nin altına düşmüştü. Krizden önceki yıllarda küresel borç artışı çoğunlukla yüzde 72'lik bir oranı buluyordu ve küresel borç büyümesi ise yüzde 8 sınırının üstünde seyrediyordu.
     2000 yılından sonraki rakamlar incelendiğinde yıllık ortalama yüzde 5,5 oranındaki borçlardaki artış yüzde 4 oranındaki özel hanelerin mal varlıklarındaki artışı geride bırakır nitelikte. Kişi başına düşen net varlıklardaki artış yılda ortalama yüzde 2,5'e ulaştı.
    
     -Türkiye ekonomisi-
    
     Türkiye ekonomisi incelendiğinde ortaya çıkan tabloda ise kişi başına düşen artışın mütevazı bir oranda seyrettiğini ve 2011 yılındaki artış oranının yüzde 2,8 olarak belirlendiğini ortaya koyuyor. 2000 yılından bu yana artış oranı gözlendiğinde yıllık ortalama net kişi başı artış oranı yüzde 9,8 olarak belirleniyor.
     Küresel sıralamada Türkiye 2011 yılının sonunda ortalama 1.660 avro net kişi başına düşen milli varlık ile en zengin ülkeler arasında 43. sırada yer alıyor.
     Kişi başı milli gelir sıralamasında listenin başında uzun yıllardır İsviçre yer alırken, Japonya ve Amerika 2. ve 3. sırada yer alıyor.
     Allianz Küresel Varlık Raporu, incelenen ülkeleri 3 zenginlik sınıfa ayırıyor. Toplam 17 ülke, ortalama net kişi başı mali varlığın 26 bin 800 avronun üzerinde olduğu "en zengin ülkeler" 1. grubunu oluşturuyor. Ortalama net kişi başı mali varlık 4 bin 500 avronun üzerinde olan ülkelerin yer aldığı 2. grup "orta zenginlikteki ülkelerin" son yıllarda sayıları ikiye katlandı. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 3. grup "düşük zenginlikteki ülkeler" ortalama kişi başı mali varlıkların 4 bin 500 avronun altında olduğu ülke sayısı ve nüfus yoğunluğu açısından en kalabalık grubu oluşturuyor.
    
    
    

Bu haberi 91 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir