Türkiye-Kırgızistan ekonomik ilişkileri -KITİAD Başkanı Hüseyin Muslu: -"Türk firmaları…

  • Yazı boyutu
Türkiye-Kırgızistan ekonomik ilişkileri 
  -KITİAD Başkanı Hüseyin Muslu:
  -"Türk firmaları…

Türkiye-Kırgızistan ekonomik ilişkileri -KITİAD Başkanı Hüseyin Muslu: -"Türk firmaları Kırgızistan'da 10 binden fazla kişiyi istihdam ediyor" "Ülkede 3 yıl önce bir halk ihtilali yaşandı. Hem Kırgızistan ekonomisi, hem de Türk firmaları kan kaybetti. Fakat bu süreç bitti"

Kırgızistan Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Derneği (KITİAD) Başkanı Hüseyin Muslu, Kırgızistan'da Türk sermayeli 300 firmanın çalıştığını ve sadece KITIAD'a üye firmaların ülkede istihdam ettiği çalışan sayısının 10 bini aştığını belirtti.
     KITIAD'ın, başkent Bişkek'teki yeni ofisinin açılışı, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Nejat Akçal, Kırgızistan Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Marat Şarşekeyev ve KITIAD Başkanı Hüseyin Muslu tarafından birlikte yapıldı.
     Açılış töreninde konuşan Büyükelçi Akçal, KITİAD'ın Kırgızistan ekonomisine büyük katkısı olduğunu, derneğin yeni iş bağlantılarında önemli bir platform görevi görmeye devam edeceğini belirtti.
     Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şarşekeyev ise, KITİAD'ın ülkede yeni iş sahaları oluşturarak çok sayıda vatandaşı istihdam ettiğini kaydetti.
    
     -"Türkiye birçok sektörde faaliyet gösteriyor"-
    
     AA muhabirine açıklamada bulunan KITİAD Başkanı Muslu da, üye sayılarının 100'ü aştığını ve Kırgızistan'da bugün Türk sermayeli 300 firmanın faaliyet gösterdiğini anlattı.
     Türkiye'nin Kırgızistan'ın ithalat ve ihracatında ilk 5 ülke içinde olduğunu, yatırım yayılma kapasitesi açısından ise ilk sırada bulunduğunu ifade eden Muslu, "Kanadalılar sadece altın maden sektöründe, Çin şirketleri de benzer şekilde belirli yatırım alanında yoğunlaşmış durumunda. Türkiye ise, eğitimden bankacılığa, hizmetten gıda üretimine kadar birçok değişik sektörde faaliyetini sürdürüyor" dedi.
     Muslu, KITIAD-a üye şirketlerin iş sahalarında 10 binden fazla Kırgızistan vatandaşını istihdam ettiğini bildirdi.
     Kırgızistan'a Türk işadamlarının daha çok gelmesini istediklerini vurgulayan Muslu, "Ülkede 3 yıl önce bir halk ihtilali yaşandı. Burada hem Kırgızistan ekonomisi, hem de Türk firmaları kan kaybetti. Fakat bu süreç bitti. Demokrasi adına ciddi adımlar atılıyor. İşdamların rahat çalışması için gerekli olanaklar sağlanıyor ve demokrasi alanında büyük ilerlemeler kaydediliyor" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 1,028 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir