Türkiye Kimya Sektörü Strateji Belgesi açıklanıyor -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: (3)…

  • Yazı boyutu
Türkiye Kimya Sektörü Strateji Belgesi açıklanıyor
  -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: (3)…

Türkiye Kimya Sektörü Strateji Belgesi açıklanıyor -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: (3) "Türkiye Kimya Sektörü Strateji Belgesi, genel olarak, yüksek katma değerli, çevreye ve insan sağlığına duyarlı süreç ve ürünlerle kimya sektöründe sürdürülebilir ve rekabetçi bir şekilde dış ticaret dengesine ülke lehine geliştirerek dünyada söz sahibi konuma gelmeyi amaçlamaktadır" -"Türkiye'yi terörle terbiye etmek isteyenler, Türkiye'nin ilerlemesini tahrip etmeye çalışanlar yanıldıklarını göreceklerdir"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 2013-2016 yıllarını kapsayan Türkiye Kimya Sektörü Stratejisi Belgesi'nin genel amacının, "Yüksek katma değerli, çevreye ve insan sağlığına duyarlı süreç ve ürünlerle kimya sektöründe sürdürülebilir ve rekabetçi bir şekilde dış ticaret dengesini ülke lehine geliştirerek, dünyada söz sahibi bir konuma gelmek" olduğunu bildirdi.
     Bakan Ergün, TÜSİAD tarafından Hilton Oteli'nde düzenlenen "Türk Sanayisi ve Sektörel Yaklaşımlar Semineri"nde, "Kimya Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı"nı da açıkladı.
     Seminerde konuşan Ergün, ekonomide önemli bir role sahip olan kimya sektörü için "katma değeri yüksek ürünler üreterek, Türkiye'yi yatırım üssü haline getirme" vizyonunun belirlendiğini kaydetti. Ergün, "2013-16 yıllarını kapsayan Türkiye Kimya Sektörü Strateji Belgesi, genel olarak, yüksek katma değerli, çevreye ve insan sağlığına duyarlı süreç ve ürünlerle kimya sektöründe sürdürülebilir ve rekabetçi bir şekilde dış ticaret dengesine ülke lehine geliştirerek dünyada söz sahibi konuma gelmeyi amaçlamaktadır" dedi.
     Ergün, belgede 6 ana hedef ve 37 eylem planının ortaya konulduğuna dikkati çekerek, 6 ana hedefi şu şekilde özetledi:
     "Kimya sektöründe katma değeri yüksek, insan sağlığına duyarlı ürünlerin üretim ve ihracatını geliştirecek politikalar oluşturulması, yüksek katma değerli üretim yapısına geçilerek, ara girdi ithalatının azaltılması, kimya sektörünün genel amacına uygun ulusal Ar-Ge politikalarının oluşturulması, nitelikli insan gücü yetiştirilmesi, ortak hedeflere yönelebilecek işbirliği ortamı oluşturulması, yerli ürünlere talep yaratılarak dış ticaret dengesinin ülke lehine dönüştürülmesi."
    
     -Kimya sanayi bölgeleri kurulacak-
    
     Sektörde yüksek girdi ithalatını azaltmak amacıyla İran, Suudi Arabistan, Rusya gibi ülkelerle daha yakın ilişkiler kurmak ve Türkiye'deki yatırım ortamlarını anlatmak istediklerini belirten Ergün, kimya sektörüne özel ihtisas sanayi bölgeleri oluşturacaklarını ifade etti.
     Ergün, kimya sektörünün yoğun olduğu şehirlerde teknoparkların sayısını da artırmak istediklerini ifade ederek, kimya sektörüne yönelik meslek liselerinin oluşumu için de destek vereceklerini kaydetti.
    
     -"Terörle Türkiye'nin ilerlemesini tahrip etmeye çalışanlar..."-
    
     Türkiye ekonomisinin, sektörler için hazırlanan strateji belgesi ve eylem planları çerçevesinde daha da ilerleyeceğini dile getiren Ergün, ancak bunun bazı odaklarca tahrip edilmeye çalışıldığını söyledi.
     Bakan Ergün, ülkelerinin rekabet alanı içinde sadece ekonomik alandaki faaliyetlerin değil, askeri faaliyetlerin de yer aldığını, bu rekabet içinde, ülkelerin hukuki altyapılarının da tahrip edilmeye yönelik ulusal ve uluslararası faaliyetlerin yürütülebildiğini ifade ederek, şunları kaydetti:
     "Ülkemizdeki terör olayları son zamanlarda artış göstermiştir. Bunun temel amacı, ülkemizdeki demokrasiyi, hukuku, ilerlemeyi tahrip etmektir. Türkiye, terörle veya terörsüz bölünemeyecek kadar birbirine kaynaşmıştır. Ne devlet, ne toplum olarak yapıştırma bir ülke değildir. Bir takım lego parçalarının bir araya gelmesiyle oluşmuş bir toplum da değildir. Öyle devletler, öyle toplumlar vardı; mesela Yugoslavya. Biraz metazori bir araya getirilmiş, baskının kalkmasından sonra dağılmıştır.
     Türkiye bin yıldan bu yana kaynaşmıştır. Büyük başarılarımız, hezimetlerimiz var, bin yıldan bu yana kaynaşmışız. Beraber büyük bir imparatorluğu 1. Dünya Savaşı öncesinde birlikte kaybettik, biz kimsenin toprağını işgal etmedik. Kaybede kaybede, Misak-ı Milli sınırlarının da altında bir bölümünü muhafaza edebildik. Bu topraklarda huzur içinde yaşamamız lazım. Demokrasi ve hukuk bunun için en güçlü zemindir. Bugün terörü besleyen, destekleyen bölgesel güç odaklarının, Türkiye'nin ilerlemesini yok etmek amacıyla terörü de araç olarak kullandığını görmemiz gerekiyor."
     Terör saldırılarında şehit olanlara Allah'tan rahmet dileyen Ergün, "Türkiye bunu da yenecektir. Bununla başa çıkacaktır. Türkiye'yi terörle terbiye etmek isteyenler, Türkiye'nin ilerlemesini tahrip etmeye çalışanlar yanıldıklarını göreceklerdir" dedi.
     Bakan Ergün'e konuşmasının ardından Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği Başkanı Timur Erk tarafından plaket verildi.
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir