Türkiye-Kazakistan Yeni Sinerji-Ortak Ekonomi Programı Eylem Planı -Cumhurbaşkanı Gül ile…

  • Yazı boyutu
Türkiye-Kazakistan Yeni Sinerji-Ortak Ekonomi Programı Eylem Planı
  -Cumhurbaşkanı Gül ile…

Türkiye-Kazakistan Yeni Sinerji-Ortak Ekonomi Programı Eylem Planı -Cumhurbaşkanı Gül ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in himayelerinde, iki ülke ticari ve ekonomik ilişkilerini 3 yıl süreyle yönlendirecek Türkiye-Kazakistan Yeni Sinerji-Ortak Ekonomi Programı'na Yönelik Eylem Planı imzalanarak hayata geçirildi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in himayelerinde, iki ülke ticari ve ekonomik ilişkilerini, 3 yıl süreyle yönlendirecek Türkiye-Kazakistan Yeni Sinerji-Ortak Ekonomi Programı'na Yönelik Eylem Planı imzalanarak hayata geçirildi.
     Ekonomi Bakanlığı'ndan "Türkiye-Kazakistan Yeni Sinerji-Ortak Ekonomi Programı Eylem Planı" ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in himayelerinde, iki ülke ticari ve ekonomik ilişkilerini, 3 yıl süreyle yönlendirecek Türkiye-Kazakistan Yeni Sinerji-Ortak Ekonomi Programına Yönelik Eylem Planı'nın bugün imzalanarak hayata geçirildiği belirtildi.
     Açıklamada, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlıklarında gerçekleştirilen Türkiye-Kazakistan YDSK Toplantısı sonrasında, Başbakan Erdoğan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı huzurlarında, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Aset İsekeşev tarafından imzalanarak yürürlüğe giren Eylem Planı'nın, 2012-2015 dönemini kapsadığı ifade edildi.
     Eylem Planı'nın ticaret ve yatırım, sanayi, ulaştırma, bilim, inovasyon ve yeni teknolojiler, tarım, enerji ve madencilik, bankacılık ve mali sektör, bölgesel işbirliği, sanayi bölgeleri ve teknoloji parklarının geliştirilmesi ile turizm ana başlıkları altındaki işbirliklerini daha da geliştirmek ve konuların sistematik bir bakış açısıyla ele alınarak, somut projelerle desteklenmesi amacına hizmet edeceğinin bildirildiği açıklamada, Türkiye-Kazakistan Yeni Sinerji-Ortak Ekonomi Programı 2012-2015 Dönemi Eylem Planı'nın, alt başlıklar itibarıyla şunları içerdiği kaydedildi:
     "1. Ticaret ve yatırım alanındaki işbirliği: Ticari temsilciliklerin artırılması, Türk-Kazak İş Konseyi faaliyetlerinin etkinliğinin artırılması, ticari alanda yaşanan sorunların ivedilikle çözümlenmesi, karşılıklı yatırımların ve ticaret hacmimizin dengeli biçimde artırılması, YKTK Anlaşmamızın günümüz koşullarına göre tadil edilmesi hususları amaçlanmaktadır.
     2. Sanayi alanında: Metalürji, kimya ve petrokimya, makine sanayi, hafif sanayi, gıda sanayi, inşaat malzemeleri sektörlerimiz ile metroloji ve standardizasyon alanları başta olmak üzere bu alandaki işbirliği faaliyetlerimizin geliştirilmesi hedeflenmektedir.
     3. Ulaştırma: Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının Hazar denizi üzerinden Kazakistan'a ulaştırılması, uluslarararası ulaşım koridorlarının (TRACECA, SILKWIND) geliştirilmesi, karayolu taşımacılığının geliştirilmesi, lojistik merkezlerinin inşası ve işletilmesi, ulaştırma alanındaki her yeniliğin takibi önceliğimizdir.
     4. Bilim, inovasyon ve yeni teknolojiler: TÜBİTAK, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile Kazakistan Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanlığı arasındaki mevcut işbirliğinin daha da ilerletilmesi temel gayedir.
     5. Tarım: Damlama ve mikro sulama, pamuk üretimi, bitki koruması ve karantinası, hayvansal ürünlerin sevkiyatı gibi konularda teknik işbirliği yapılması amaçlanmaktadır.
     6. Enerji ve madencilik: Maden Tetkik Arama ile KazGeologia A.Ş. arasındaki işbirliği faaliyetlerinin artırılması önceliğimizdir.
     7. Bankacılık ve Mali Sektör: Türkiye'nin sahip olduğu bankacılık tecrübesinin Kazakistan ile paylaşılması noktasında bir işbirliği öngörülmektedir.
     8. Bölgesel işbirliği, sanayi bölgeleri ile teknoloji parklarının gelişmesi: Türk-Kazak Ortak Sanayi Bölgesi'nin Güney Kazakistan'da kurulması, Kazakistan'ın Morport Aktau, Kurik Köyü, Ontustik, Öndırıs gibi özel ekonomik bölgelerinin geliştirilmesi, bu bölgelere yatırımcıların çekilmesine yönelik gerçekleştirilecek projeler, inceleme ziyaretleri, tanıtımlar, Ekonomi Bakanlığımız, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile Kazakistan Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanlığı, Bölgesel Valilikleri, Kaznexinvest gibi kurumlarca konuların yakından takibi hedeflenmektedir.
     9. Turizm: Türkiye'nin turizm tecrübesinin Kazak tarafına aktarımı, Kazakistan'ın Almatı, Mangıstau, Doğu Kazakistan ve Akmola gibi bölgelerinde turizm projelerinin gerçekleştirilmesi, Büyük İpek yolu projesi çerçevesinde turizmin tekamül ettirilmesi konularını kapsamaktadır."
     Orta Asya'nın siyasi ve ekonomik açıdan en istikrarlı ülkelerinden biri olan Kazakistan'ın, gelişmiş altyapı hizmetleri, nitelikli kamu uygulamaları, liberal ekonomisi, eğitimli işgücü arzı ile yatırımcılara ve yabancı firmalara önemli fırsatlar sunduğunun ifade edildiği açıklamada, "Şu bir gerçek ki, bugün Türkiye ve Kazakistan, ticaretin geliştirilmesi, finansman, yatırım, bankacılık, ulaştırma gibi pek çok alanda güç birliği oluşturarak yeni atılımlar sağlayabilirler" denildi.
     Açıklamada, mevcut işbirliği iradesiyle başta karşılıklı olarak ticaret ve yatırıma ilişkin mevzuatların kolaylaştırılması, ticaret şartlarının iyileştirilmesi, ikili ve çok ortaklı şirketlerin bütün bölgelerde ekonomik aktivitelerde bulunmaları olmak üzere, ileriye dönük olarak daha güçlü ticari ve ekonomik ilişkiler kurmak amacıyla, bugün imzalanan Eylem Planı'nın kullanma kılavuzu işlevi göreceği kaydedildi.
    
    
    

Bu haberi 168 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir