Türkiye-Kazakistan Ticaret ve Yatırım Forumu -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Bugün Kazakistan…

  • Yazı boyutu
Türkiye-Kazakistan Ticaret ve Yatırım Forumu
  -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:
  -"Bugün Kazakistan…

Türkiye-Kazakistan Ticaret ve Yatırım Forumu -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Bugün Kazakistan ile 4 milyar dolarlık dış ticaret hacmimiz var. Türk firmalarının Kazakistan'da 2,4 milyar dolarlık yatırımı bulunuyor" -"Kazakistan'ın Türkiye'nin ithalatındaki payı yaklaşık yüzde 1,5'e yakındır, 3 milyar dolar geçen yıl ithalat yaptık. Kazakistan'ın bizim ihracatımızdaki payı sadece binde 7'dir"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Kazakistan ile Türkiye'nin bugün 4 milyar dolarlık dış ticaret hacminin olduğunu ve Türk firmalarının Kazakistan'da 2,4 milyar dolarlık yatırımı bulunduğunu söyledi.
     Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından düzenlenen Türkiye-Kazakistan Ticaret ve Yatırım Forumu'nda konuşan Çağlayan, kasım ayında Kazakistan'da Karma Ekonomik Komisyon toplantısını düzenleyeceklerini bildirdi.
     Çağlayan, Kazakistan ile on yıl öncesiyle şu anki ticaret hacminin aynı olmadığını belirterek, "Bugün 4 milyar dolarlık dış ticaret hacmimiz var. Ticaretimizde Kazakistan'ın Türkiye'ye ihracatı, Türkiye'nin Kazakistan'a ihracatından daha fazla. Bu konuda Türk firmalarının da Kazakistan'da 2,4 milyar dolarlık yatırımı var. Ülkemizde şu ana kadar Kazakistan'ın 680 milyon dolarlık yatırımı var. Ben bu vesile Kazak kardeşlerimi yeni teşvikler kapsamında ülkemizde yatırım yapmaya davet ediyorum. Türkiye'nin Avrupa Gümrük Birliği ile devam eden ve 27 ülkeye gümrüksüz ihracat yapma imkanı, gerekirse 19 ülkeye ayrı ayrı yapmış olduğumuz serbest ticaret anlaşması çerçevesinde Türkiye'ye yapılan yatırımlarda Şili'den Güney Kore'ye varıncaya kadar serbest ticaret anlaşması yaptığımız ülkelere yapılacak ihracatlarda gümrüksüz alana girmelerini bir kez daha duyurmak istiyorum" şeklinde konuştu.
     Gelecek dönemlerde Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticaret hacminin dengeleneceğine işaret eden Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Bugün Kazakistan'ın Türkiye'nin ithalatındaki payı yaklaşık yüzde 1,5'e yakındır, 3 milyar dolar geçen yıl ithalat yaptık. Kazakistan'ın bizim ihracatımızdaki payı sadece binde 7'dir. Bunu da dengeli bir şekilde artırmaya devam edeceğiz."
     Çağlayan, dün imzalanan ortak ekonomik eylem planına göre ticaret, ulaşım, bankacılık, tarım, turizm ve invasyon gibi çeşitli alanlarda yeni atılımlar gerçekleştirileceğini belirterek, bunun 2013-2015 döneminde yatırımları beraberinde getireceğini anlattı.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir