Türkiye Kamu-Sen şubat ayı asgari geçim endeksi -Genel Başkan Koncuk: -"TÜFE ocak-şubat…

  • Yazı boyutu
Türkiye Kamu-Sen şubat ayı asgari geçim endeksi 
  -Genel Başkan Koncuk:
  -"TÜFE ocak-şubat…

Türkiye Kamu-Sen şubat ayı asgari geçim endeksi -Genel Başkan Koncuk: -"TÜFE ocak-şubat aylarında yüzde 1,95 artış göstermiştir. Memur maaşlarına ilk altı ay için yapılan yüzde 3 zamdan geriye bir şey kalmadığı görülmektedir" "Resmi veriler vatandaşlarımızın maaşlarının her geçen gün biraz daha kayba uğradığını bu nedenle de vatandaşların sağlıklarını tehlikeye atma pahasına kaliteden vazgeçip yalnızca açlıklarını giderme derdine düştüklerini göstermektedir"

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, şubat ayı asgari geçim endeksi sonuçlarının "kaşıkla verilen zammın kepçeyle alındığının bir göstergesi" olduğunu iddia etti.
     Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi'nin 2013 Şubat ayı asgari geçim haddi sonuçlarıyla ilgili yazılı açıklama yapan Koncuk, "TÜFE Ocak-Şubat aylarında yüzde 1,95 artış göstermiştir. Memur maaşlarına ilk altı ay için yapılan yüzde 3 zamdan geriye bir şey kalmadığı görülmektedir. Yılın ikinci ayında enflasyona yenik düşen memurların bu yılı yokluk ve zorluk içinde geçirecekleri aşikardır" değerlendirmesinde bulundu.
     Koncuk, toplu sözleşme masasında bütün itirazlarına karşın, memur ve memur emeklilerine yapılan zamlarda uygun bir artışa müsaade etmeyen yetkililerin, tüketim ürünlerindeki zamları yok sayarak memurları yokluk ve sefalete itmeye devam ettiklerini savundu.
     TÜİK'in verilerine göre, vatandaşların yüzde 56,6'sının ucuz ürün tüketme eğilimine girdiğini ve bu nedenle sağlıksız ürünleri tercih etme noktasına geldiğini ileri süren Koncuk, şunları kaydetti:
     "Son dönemlerde ortaya çıkan et, salam, sucuk gibi merdiven altı üretimi katkılı ürün skandallarının arkasında vatandaşların kalitesiz ucuz ürünlere mahkum edilmesinin payı büyüktür. Resmi veriler vatandaşlarımızın maaşlarının her geçen gün biraz daha kayba uğradığını bu nedenle de vatandaşların sağlıklarını tehlikeye atma pahasına kaliteden vazgeçip yalnızca açlıklarını giderme derdine düştüklerini göstermektedir. Geçtiğimiz yıl bireylerin yüzde 36,7'si borçlanmış, yüzde 25'inin tasarruflarında azalma olmuştur. Bu resmi rakamlar ülkemizin içinde bulunduğu durumu gözler önüne sermektedir. 'Son 50 yılın en iyi toplu sözleşmesini yaptık' diyerek suskunluğa boğulan sözde sendikalar da artık gaflet uykusundan uyanıp acı gerçekle yüzleşmelidir."
     Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi'nin, Türkiye İstatistik Kurumu'ndan alınan Şubat 2013 fiyatlarına göre yaptığı araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı bin 768,68 lira olarak belirlendi. Araştırmaya göre dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi bir önceki aya göre yüzde 0,42 oranında artış göstererek, 3 bin 540,12 lira olarak hesaplandı. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bin 365,87 lira olurken, açlık sınırının bir önceki aya göre yüzde 0,30 oranında arttığını gösterdi.
     Araştırmaya göre dört kişilik bir ailenin ortalama gıda harcaması toplamı 811,5 lira ve konut gideri toplamı 550,46 lira olarak tahmin edilirken, bir ailenin yalnızca gıda ve barınma harcaması bin 361,96 lira oldu.
    
    
    

Bu haberi 125 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir