Türkiye-Kamerun Ticaret ve Yatırım Forumu -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"(Kamerun'da) Bir…

  • Yazı boyutu
Türkiye-Kamerun Ticaret ve Yatırım Forumu
  -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:
  -"(Kamerun'da) Bir…

Türkiye-Kamerun Ticaret ve Yatırım Forumu -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"(Kamerun'da) Bir Türk organize sanayi bölgesi, serbest bölgesi kurulması konusunda biz Türkiye olarak buna hazır olduğumuzu ifade etmek istiyoruz" -"Hukuki alt yapıyı tamamlayıp, serbest ticaret anlaşması ve çifte vergilendirme anlaşmasının yapılmasını sağlayacağız" -"Biz Kamerun'dan sadece kakao, ağaç ürünleri değil, futbolcu ithalatı da yapan bir ülkeyiz"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Kamerun'da bir Türk organize sanayi bölgesinin kurulması konusunda Türkiye olarak buna hazır olduklarını belirtti.
     Bakan Çağlayan, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) düzenlediği Türkiye-Kamerun Ticaret ve Yatırım Forumu'nda yaptığı konuşmada, Kamerun ile Türkiye arasında 53 yıl önce başlayan diplomatik ilişkilerin gelişerek devam edeceğini söyledi.
     Bağımsızlığını ilan ettiğinde Türkiye'nin, bu ülkenin bağımsızlığını tanıyan ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Çağlayan, Kamerun'un son derece önemli bir ülke olduğunu ifade etti
     Çağlayan, Kamerun ile siyasi, diplomatik, ekonomik ve ticari ilişkileri her ortamda geliştirmeye özen gösterdiklerine işaret ederek, "Gerek uçak seferleri gerek büyükelçiliğimizin açılmış olması önem arz ediyor. THY, 10 yıl öncesine kadar sadece Kuzey Afrika'ya uçardı, bugün 34 merkeze uçuş gerçekleştiriyor. THY, Kamerun'da 2 noktaya uçuş yapıyor. Kamerun ile köprüleri bağlama anlamında önemini net bir şekilde ortaya koyuyor. Kamerun'u önemsiyoruz, çünkü Afrika'yı önemsiyoruz. Türkiye-Afrika ilişkilerinde sadece işin maddi boyutuna bakmıyoruz" diye konuştu.
     Türkiye'yi diğer ülkelerden farklı kılan bazı özelliklerin bulunduğunun altını çizen Çağlayan, "Afrika kıtasının bütün zenginliklerini gasp etmiş olan Batılılar, Afrika kıtasına baktıklarında yerin altına, madenlere, zengin kaynaklara baktılar. Biz inancımız gereği yerin altına değil, Yaradanın yaratmış olduğu insanlara baktık" yorumunu yaptı.
    
     -İki ülke arasında 500 milyon dolarlık ticaret hedefi-
    
     Çağlayan, Türkiye'nin Afrika kıtasının gelişmesinde önemli roller üstlendiğini belirterek, "Türk iş aleminin bugün dünyada yaptığı toplam yatırımlar 20-25 milyar dolar arasındadır. Böylesine bir rakamın yüzde 25'inin Afrika kıtasında olması Türk iş dünyasının Afrika'ya gösterdiği önemin göstergesidir" değerlendirmesinde bulundu.
     Türk iş adamlarının Afrika'da 5 milyar dolardan fazla yatırım yaptığını ifade eden Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Afrika'nın geleceğine yatırım yapmışlardır. Aramızdaki ticaret hacmi geçen yıl itibariyle 146 milyon dolar, ancak gerek Kamerun Cumhurbaşkanı gerekse Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, heyetler arası toplantıda ben ve arkadaşlarımıza görev verdi; 'Türkiye ve Kamerun ticaret rakamları 500 milyon dolar olmalıdır'. İş dünyamız bunu kendine görev kabul etti. Biz de bu noktada hukuki alt yapıyı tamamlayıp, serbest ticaret anlaşması ve çifte vergilendirme anlaşmasının yapılmasını sağlayacağız."
    
     -"Türk organize sanayi bölgesi kurulmasına hazırız"-
    
     Çağlayan, hukuksal alt yapıyla Türk iş dünyasının Kamerun'un geleceğine önemli katkıda bulunacağını anlatarak, "Bir Türk organize sanayi bölgesi, serbest bölgesi kurulması konusunda biz Türkiye olarak buna hazır olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Ümit ediyoruz ki Kamerun, Türk firmalarının yatırım yapması açısından özendirici bir vaziyet oluşturacaktır. Türk iş dünyasına, Kamerun ilişkilerinde bugünkü ticaret hacmini artırma noktasında, bilhassa enerji konusunda önemli yoğunlaşmalar yapmanızı tavsiye ediyorum. Kamerun ile yapacağınız çalışmalarda, Kamerun'un inşaat sektörümüz için önemli bir pazar olduğunu ifade etmek isterim" şeklinde konuştu.
    
     -Kamerun'dan Türkiye'ye futbolcu ihracatı-
    
     Türkiye'nin inşaat konusunda son derece önemli yetkinliğe sahip olduğunu belirten Çağlayan, geçen 8 yılda 500 bin konutun organizasyonunu yaptıklarını ve bunların halka adeta kira öder gibi teslim edildiğini söyledi.
     Çağlayan, Kamerun ile Türkiye arasındaki ticaret hacminde şu anda Kamerun aleyhine bir dengesizlik gözükse de bunu yatırımlarla Türk iş dünyasının dengelediğini ifade ederek, "Aslında Kamerun, mal ihracatının yanı sıra Türkiye'ye futbolcu ihracatı da yapıyor" dedi.
     Galatasaray ve Trabzonspor'un eski futbolcusu Rigobert Song'un başarılı bir futbol kariyeri sergilediğini aktaran Çağlayan, "Song da Kamerun'un en büyük temsilcisi olmuştur. Biz Kamerun'dan sadece kakao, ağaç ürünleri değil, futbolcu ithalatı da yapan bir ülkeyiz. Şu anda Fenerbahçe'de Pierre Webo da oynuyormuş. Fenerbahçe'de oynayanları tanımıyorum. Altını çizerek söylüyorum; Galatasaraylıyım. Webo ve diğer futbolcuların Kamerun ile Türkiye arasındaki ilişkilerde önemli fonksiyonlarının olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 277 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir