Türkiye, ITU Genel Kuruluna Başkanlık edecek -Bu yıl 4-13 Temmuz tarihleri arasında İsviçre'nin…

  • Yazı boyutu
Türkiye, ITU Genel Kuruluna Başkanlık edecek
  -Bu yıl 4-13 Temmuz tarihleri arasında İsviçre'nin…

Türkiye, ITU Genel Kuruluna Başkanlık edecek -Bu yıl 4-13 Temmuz tarihleri arasında İsviçre'nin Cenevre kentinde gerçekleştirilecek olan Genel Kurul Toplantısı'nın başkanlığını Türkiye yapacak

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'nin (ITU), 4-13 Temmuz tarihleri arasında İsviçre'nin Cenevre kentinde gerçekleştirilecek olan Genel Kurul Toplantısı'nın başkanlığını Türkiye yapacak.
     Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan (BTK) yapılan yazılı açıklamada, 193 ülkenin üye olduğu ITU'nun yılda bir kez gerçekleştirilen olağan genel kurulunda Türkiye'yi BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer başkanlığındaki heyetin temsil edeceği belirtildi.
     Türkiye'nin, geçen yıl da Konseyin Başkan Yardımcılığı görevini yerine getirdiğinin anımsatıldığı açıklamada, ITU Genel Kurulu Toplantısı'nın gündem maddeleri arasında bu yıl gerçekleştirilecek olan Dünya Bilgi Teknolojileri Kongresi (WCIT-12) ve Dünya Telekomünikasyon Standardizasyon Toplantısı (WTSA-12) ile ITU Telecom 2012 Zirvesi'ne ilişkin hazırlık görüşmelerinin yer aldığı ifade edildi.
     Ayrıca Konsey Çalışma Grupları Raporları, İnternet konuları, Birliğin faaliyet planı ve ITU Kuruluş Yasası'nın gözden geçirilmesinin görüşülecek başlıca konular arasında bulunduğunun bildirildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Birleşmiş Milletler'in devletlerarası hukuk tüzel kişiliğine haiz bir uzmanlık kuruluşu olan ITU, aralarında Osmanlı Devleti'nin de bulunduğu 20 ülke tarafından 17 Mayıs 1865 tarihinde kuruldu. ITU'nun organları, Tam Yetkili Temsilciler Konferansı, Konsey, Genel Sekreterlik, Radyokomünikasyon Sektörü, Standardizasyon Sektörü ve Kalkınma Sektöründen oluşuyor. Birliğin faaliyetlerinin yürütülmesi, politikaların belirlenmesi, çalışma programları, bütçe ve harcamalarının onaylanması gibi görevler ITU Konseyi tarafından yerine getiriliyor."
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir