Türkiye İtibar Endeksi 30 Nisan'da açıklanacak

  • Yazı boyutu
Türkiye İtibar Endeksi 30 Nisan'da açıklanacak

Türkiye İtibar Endeksi 30 Nisan'da açıklanacak

İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin akademik denetiminde İtibar Atölyesi adına uluslararası araştırma şirketi Xsights tarafından hazırlanan Türkiye İtibar Endeksi'nin (TİE) 2012 sonuçları 30 Nisan'da kamuoyuyla paylaşılacak.
     Açıklamaya göre, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerindeki şirketlerin kamuoyu nezdindeki itibarını ölçümleyen TİE'nin 2012 sonuçları için 26 ilde 2 bin kişi ile görüşüldü. Araştırma verilerinin raporlaştırılarak oluşturulacak endeksinin sonuçları 30 Nisan'da açıklanacak.
     Geçen yıl açıklanan 2011 yılı sonuçlarında Türkiye genelinde Koç Holding'in birinci, Turkcell'in ikinci ve Sabancı Holding'in üçüncü olarak öne çıktığı TİE'nin, 2012 sektör raporlarının hazırlanması için veri toplanması aşaması tamamlanıyor.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen İtibar Atölyesi Başkanı Ertan Acar, "İtibar, şirket ya da kurum güvenirliğinin maddi olmayan en önemli ölçütlerinden biridir. Çünkü şirketlerin defter değeri ile piyasa değeri arasındaki farkların en önemli kaynağı, onların itibarlarıdır. Geçtiğimiz yıl bu fikirden yola çıkarak ülkemizde lokomotif sektör olarak adlandırılabilecek sektörleri belirledik. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da sektörlerde en çok tanınan şirketlerin kamuoyundaki itibarını açıklayacağız. Kısmet olursa nisan ayında TİE'nin 2012 sonuçlarını kamuoyu ve şirketlerimiz ile paylaşmayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.
     Acar, Türkiye'deki şirketlerin geleceğe sağlıklı ulaşmalarını sağlayacak TİE'nin akademik denetçisinin İstanbul Ticaret Üniversitesi olduğunu anımsatarak, şunları kaydetti:
     "TİE'nin tüm kurumlara ulaşmasına katkı sağlamak ve akademik çatı altında itibar yönetimi alanında bilimsel çalışmalar yürütmek için İstanbul Ticaret Üniversitesi, İtibar Araştırmaları, Raiting ve Ranking Merkezi kurdu. Bu alanda akademik çalışmalar yapılmasının önünü açtığı için İtibar Atölyesi olarak İstanbul Ticaret Üniversitesi'ne şükranlarımızı sunuyoruz."
     Xsights Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Penn de "Sonuçları elde ettiğimizde, şirketlerimiz gelecekteki kurum değerlerini artırmak adına nasıl bir yol haritası izlemeleri gerektiğini belirleyebilecek" dedi.
     Zaman içerisinde bu çalışmanın Türk iş dünyasının global rekabette kendine yol gösterici bir parametre olarak da kabul edileceğini belirten Penn, "Türk iş hayatına yön verici rolündeki STK'lar ise makro düzeyde denetleyici olarak bu araştırmaya katma değer sağlayacaklardır. Bu değeri üretmek isteyen tüm STK'ları platformumuza davet etmek istiyoruz" ifadesini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir