Türkiye İnovasyon Haftası -TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: "Ulusal inovasyon stratejisinin…

  • Yazı boyutu
Türkiye İnovasyon Haftası
  -TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:
  "Ulusal inovasyon stratejisinin…

Türkiye İnovasyon Haftası -TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: "Ulusal inovasyon stratejisinin oluşturulmasını ve bir devlet belgesi olarak ortaya konulmasını önemsiyoruz "

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi "Ulusal inovasyon stratejisinin oluşturulmasını ve bir devlet belgesi olarak ortaya konulmasını önemsiyoruz. 2023 ihracat stratejisinde yaptığımız gibi, ulusal inovasyon stratejisini de hep birlikte yapabileceğimize inanıyoruz" dedi.
     Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından, Arçelik ve Türk Ekonomi Bankası'nın (TEB) katkılarıyla İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası'nın 2. gününün açılışında konuşan Büyükekşi, dün etkinlikte yaptığı konuşmada inovasyonun önemini vurguladığını ve artık kanatlanmak gerektiğini söylediğini hatırlatarak, "Vakit artık inovasyonla kanatlanma vaktidir" dedi.
     Bu yola yıllar önce çıktıklarını söyleyen Büyükekşi, "Ve şimdi gördüğünüz gibi hayli mesafe aldık. Onun için burada 3 gün boyunca katılımcıların gün boyunca sıkılmadan vakit geçirebileceği bir etkinlik oluşturabildik. Buradaki heyecanı, canlılığı gördükten sonra gelecek yıl 3 günün de bize yetmeyeceğini görüyorum" diye konuştu.
     Büyükekşi, 2023 yılı için büyük hedefleri olduğunu ve ihracatçılar olarak Türkiye'nin ekonomisinin, sanayisinin, inovasyon dönüşümü geçirmesi gerektiğini anladıklarını kaydetti.
     Bu yönde çalışmalara başladıklarını da dile getiren Büyükekşi, şunları ifade etti:
     "İnovasyonu, değerler hiyerarşisinde en üst düzeye taşımak istiyoruz. Ulusal inovasyon stratejisinin oluşturulmasını ve bir devlet belgesi olarak ortaya konulmasını da önemsiyoruz. 2023 ihracat stratejisinde yaptığımız gibi, ulusal inovasyon stratejisini de hep birlikte yapabileceğimize inanıyoruz. İhracatımızın, üretimimizin yapısını inovasyonla, tasarımla, teknolojiyle dönüştürmeye devam etmeliyiz. Çünkü inovasyon demek katma değer artışı demek. Biz bunun için, tüm ihracatçı sektörlerimizin tasarım yarışmaları ve Ar-Ge proje pazarları yapmalarını teşvik ediyoruz. Gençlerimizin yüreğindeki bu tasarım gücünü açığa çıkarıyoruz. Bugün kamuoyunda inovasyon ve tasarım algısı çok üst noktalara geldiyse, bunda ihracatçı birliklerimizin büyük payı vardır. Biz bu yöndeki çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Türkiye İnovasyon Haftası, Türkiye'nin tasarım ve Ar-Ge'deki iddiasını net bir şekilde ortaya koymasını sağladı. Türkiye tasarım ve teknoloji konusunda tüm dünyaya 'Artık ben de varım' mesajını veriyor."
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir