Türkiye İnovasyon Haftası -TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: "Etkinliğimiz, Türkiye'nin geleceği ve…

  • Yazı boyutu
Türkiye İnovasyon Haftası
  -TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: 
  "Etkinliğimiz, Türkiye'nin geleceği ve…

Türkiye İnovasyon Haftası -TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: "Etkinliğimiz, Türkiye'nin geleceği ve rekabet gücü için büyük önem taşıyor" -"Biz yürüdük, yürümenin yetmediği yerde koşuyoruz. Lakin yürümek de koşmak da bize yetmiyor, artık uçma zamanıdır. Bunun için inovasyonu temel hedef yapmak şarttır" -"Kafayı inovasyona takmış, inovasyona odaklanmış bir Türkiye, muazzam bir güç olacaktır"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye İnovasyon Haftası'nın Türkiye'nin geleceği ve rekabet gücü için büyük önem taşıdığını belirterek, inovasyonla farkındalık yaratmak konusunda hayli mesafe aldıklarını söyledi.
     Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından, Arçelik ve Türkiye Ekonomi Bankası'nın (TEB) katkılarıyla İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası etkinliğinde konuşan Büyükekşi, 3 gün sürecek etkinliğin, Türkiye'nin geleceği ve rekabet gücü için büyük önem taşıdığını ifade etti.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a destek ve katılımlarından dolayı teşekkür eden Büyükekşi, organizasyonun hayata geçirilmesinde ihracatçıların payının da büyük olduğuna değindi.
     İhracatçıların girişimci ruhları sayesinde, bugün ihracatın Türkiye ekonomisinde bu kadar önemli bir parça olduğuna işaret eden Büyükekşi, "İşte bu yüzden, 55 bin ihracatçımıza, gösterdikleri büyük vizyon ve cesaretten dolayı, ortaya koydukları başarma azminden dolayı, teşekkür ediyor, minnetlerimi sunuyorum. İhracatçılarımızın kaptanı, değerli Bakanımız Zafer Çağlayan her zaman yanımızda yer alarak yolumuzu açtı. Bize kaptanlık yaptı. Kendisine huzurunuzda çok teşekkür ediyorum" dedi.
     Yaratıcılık ateşinin insan uygarlığının temeli olduğuna işaret eden Büyükekşi, şunları kaydetti:
     "İnsan asla yetinmeyen bir varlıktır. İnançları ne olursa olsun, fıtratı ve nefsi gereği iki şeye karşı direnme eğilimindedir. Bunlardan birincisi ölümdür, Hiç ölmeyecekmiş gibi çalışmamız bundandır. Diğeri, unutulmak, yitip gitmek korkusudur. İzler ve büyük eserler bırakarak hatırlanmak isteğimiz bundandır. İnsan merak eden bir varlıktır. Mucizevi doğasını keşfetmek ister. Kendisini ve etrafını kuşatan evreni araştırır. Ancak merakı gitmez. Öğrendikçe merakı daha da artar. Merak eden, merakını giderdikçe meraklanan, insan fıtratına selam olsun. İnovasyon haftamız, öncelikle insanın yaratandan kaynaklanan yaratıcı doğasına saygının ve selamın ifadesidir."
     İnsanların ilkel korkularını yendiğinde, kendisini geliştirecek beşeri sermaye kaynakları ile ilgilenmeye başladığını söyleyen Büyükekşi, şöyle devam etti:
     "Sayın Başbakanım, sağladığınız siyasi istikrarla iş dünyasının inovasyonla derinden ilgilenmesine büyük bir katkı yaptınız. Can derdinden kurtulduk. 'Yarın kriz çıkar, her şeyimizi kaybeder miyiz' korkusundan kurtulduk. Yüksek enflasyondan, fahiş faizden kurtulduk. Sınır kapılarında aşağılanmaktan kurtulduk. Şükranlarımızı sunuyor ve diyoruz ki; biz yürüdük, yürümenin yetmediği yerde koşuyoruz. Lakin yürümek de koşmak da bize yetmiyor, artık uçma zamanıdır. Bunun için inovasyonu temel hedef yapmak şarttır. Nasıl uçacağız- Nerede kanatlarımız- Kanatlarımız, inovasyondur. İnovasyonla kanatlanma vaktidir."
    
     -"2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefi için üç yeni önerimiz var"-
    
     TİM Başkanı Büyükekşi, inovasyonun önemini kavradıklarını ve inovasyonla farkındalık yaratmak konusunda hayli mesafe aldıklarını dile getirerek, 7 yıl önce başlattıkları konferansı, planladıkları gibi İnovasyon Haftası'na çevirdiklerini anlattı.
     Artık yeni hedefler koymanın sırasının geldiğinin altını çizen Mehmet Büyükekşi, inovasyon konusunda yeni önerilerinin ve hedeflerinin olduğunu kaydetti.
     Bu önerileri dile getirmeyi kendileri için vazife saydıklarını bildiren Büyükekşi, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefledik. Bu yolda üç yeni önerimiz var. Birincisi, Türkiye'nin değerler hiyerarşisinde inovasyonun en üst sıralarda yer almasıdır. Ne demek istiyoruz- Demek istediğimiz şudur; her vaktin bir toplumsal değerler zinciri vardır. Bu millet, bu büyük toplum, en çok neye saygı duymalı-
     Bu milletin çocukları en çok ne olmaya özenmeli- Bu millet en büyük takdirini, ödülünü kimlere vermeli- İşte bu soruların cevapları toplumun değerler zincirini belirler. Her dönemde toplum bir şeyleri önemser. Bazen kahraman olmayı. Bazen devlet adamı olmayı. Bazen asker, bazen doktor olmayı. Bazen de girişimci, iş adamı olmayı. Toplumsal değerler zincirimizin tepesine neyi yerleştirirsek, toplum ona özenir, onun peşine düşer, onu yapar."
    
     -"Özal'ın en büyük katkısı liberalleşme değil"-
    
     "Rahmetli Turgut Özal'ın ülkemize en büyük katkısı zannedildiği gibi liberalleşme değildir" ifadelerini kullanan Büyükekşi, Özal'ın Türkiye'ye en büyük katkısının, toplumun eskimiş değerler zincirini değiştirmesi, para kazanmak için çalışmayı ayıp olmaktan çıkartması olduğunu söyledi.
     Özal'ın, girişimciliği ve girişimciyi gerçek anlamda saygın bir yere getirdiğine işaret eden Büyükekşi, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Değerler zincirinin ani değişimi, bazı yan etkilerine rağmen olumlu sonuçlar vermiş, insanlarımız 'biz nasıl girişimci oluruz-' sorusunu sormaya başlamıştır. Böylece girişimci sayımız hızla yükselmiş ve ülkemizin zenginliği artmıştır. Biz ülkemizin ekonomisini, teknoloji ve inovasyon dönüşümünden geçirmemiz gerektiğine inanıyoruz. İhracatçılar olarak bunun farkına vardık. Bu yönde çalışmalar yapmaya başladık. Bugün kamuoyunda inovasyon ve tasarım algısı oluştuysa, hiç şüphesiz bunda ihracatçılarımızın payı çok büyüktür.
     Sayın Başbakanım bugün, sizin liderliğinizde toplumsal değerler zincirimizi bir kez daha değiştirmemiz gerektiğini, zincirin tepesine yaratıcılığı, her düzeyde inovatif insanı koymamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu, eğitimden iş yaşamına, devletten siyasete, her düzeyde bir ısrarı gerektiriyor. Bunu sizin liderliğinizde başarabiliriz. Toplumu motive eder ve her düzeyde yaratıcılığı teşvik edip ödüllendirebilirsek, bunu başarabilirsek, ortaya çıkacak sonuç inanılmaz olacaktır. Kafayı inovasyona takmış, İnovasyona odaklanmış bir Türkiye, muazzam bir güç olacaktır."
     TİM Başkanı Büyükekşi, ikinci önerilerinin de inovatif düşüncenin, vücut bulması için, ulusal inovasyon stratejisinin oluşturulması ve bir devlet belgesi olarak ortaya konulması olduğundan bahsederek, tüm paydaşların katılımı ve katkıları ile 2023 inovasyon stratejisinin ivedilikle belirlenmesinin şart olduğunu söyledi.
     Yediden yetmişe inovasyona odaklanmış ve bu yol haritası ile birleşmiş bir Türkiye'nin kendileri için yol haritası olacağına vurgu yapan Büyükekşi, şunları kaydetti:
     "Önerimiz, hedefimiz, düşümüz, budur. Üçüncü önerimiz ise çok değişik, çok enteresan ve karlı bir öneri. Gelişmiş ülkelerde tasarım ve ürün geliştirme faaliyetleri pahalı hale geldi. Firmalar bu faaliyetleri bizim gibi ülkelere kaydırmanın ve daha hesaplı bir biçimde yapmanın peşindeler. Eğer İstanbul'u dünya ölçeğinde bir tasarım ve inovasyon cenneti olarak ilan edersek ve dünya ölçeğinde algısını bu yönde yönetirsek, 2023 yılında dünya tasarım ve inovasyon pastasından büyük bir pay alabiliriz. Bu yalnızca maddi anlamda değil, aynı zamanda manevi anlamda İstanbul'u dünya başkentlerinden birisi yapar."
    
     -"İhracat, cari açıkla mücadelenin en büyük destekçisi"-
    
     Başbakan'ın Erdoğan'ın, kendileri için bu önerileri yapmakta güç ve ilham kaynağı olduğunu vurgulayan Büyükekşi, Türkiye'nin geleceğe ne kadar iddialı hazırlandığının göstergesi olarak bu etkinliği kapsamlı şekilde hazırladıklarını ifade etti.
     Büyükekşi, etkinliğin gençlere, topluma faydalı olabilmesi için büyük çaba gösterdiklerini dile getirerek, "Türkiye ekonomisi her geçen gün daha da büyüyor. Türkiye'nin ortaya koyduğu bu başarıda ihracatın büyük katkısı var. Çünkü Türkiye'nin ihracatı büyük bir mesafe kat etti. 10 yıl önce ihracatımız 31 milyar dolardı. Geçen sene 135 milyar dolar oldu. Bu sene de inşallah 150 milyar doları aşmış olacağız. İhracat, cari açıkla mücadelenin en büyük destekçisi konumuna geldi. Bu bize yetmiyor, inovasyon açığımızın ortadan kalkması için çaba ve mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir