Türkiye'in kredi notu yatırım yapılabilir seviyede -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir…

  • Yazı boyutu
Türkiye'in kredi notu yatırım yapılabilir seviyede
  -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir…

Türkiye'in kredi notu yatırım yapılabilir seviyede -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan: -"İMKB bugün ve yarın içinde kısa vadeli bir zirve denemesi yapacaktır" -"İlerleyen günlerde S&P de Fitch'in bu kararını destekleyecek bir adım atabilir"

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, İstanbul Menkul Kıymetler Borsasının (İMKB) bugün ve yarın içinde kısa vadeli bir zirve denemesi yapacağını belirterek, ilerleyen günlerde Stanradt & Poor's'un da (S&P) Fitch'in yatırım yapılabilir ülke notu kararını destekleyecek bir adım atabileceğini kaydetti.
     Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmesinin ardından değerlendirmede bulunan Doğan, "Fitch Türkiye'nin döviz cinsi kredi notunu BB+'dan BBB-'ye yükselterek Türkiye'yi yatırım yapılabilir ülke seviyesine çıkardı. Türkiye'nin aldığı ilk kredi notunu göz ardı edecek olursak, yatırım yapılabilir seviyeye çıkmış olmak Türkiye için bir ilk. Bundan sonra diğer kurumların kararları beklenecektir" diye konuştu.
     Bir çok fonun bir ülkeyi yatırım yapılabilir ülke statüsünde görebilmesi için en azından 2 kurumdan yatırım yapılabilir notu alması şartı olduğunu söyleyen Doğan, şunları ifade etti:
     "Bu nedenle bundan sonra Moody's ve S&P'den gelecek açıklamalar daha önemli olacak. Moody's geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalarda Türkiye'nin notunu en azından önümüzdeki 6 aylık dönemde artırmayacağının işaretlerini vermişti. S&P'de ise mevcut kredi notumuz yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altında ve görünüm durağan. İlerleyen günlerde S&P de Fitch'in bu kararını destekleyecek bir adım atabilir. S&P'den gelecek en azından bir kademe not artışı ve pozitif görünüme çekilmesi şaşırtıcı olmayacaktır."
    
     -"İMKB'de bugün ve yarın içinde kısa vadeli bir zirve denemesi yapacaktır"-
    
     Doğan, bu karardan piyasaların nasıl etkileneceğine ilişkin ise, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "İMKB'de bugün ve yarın içinde kısa vadeli bir zirve denemesi yapacaktır. Oluşacak bu zirvenin ardından bir süre kar realizasyonu gelmesi muhtemel. Fakat İMKB'nin en azından birkaç haftalık süreçte sert bir düzeltme sürecine girmesi bizce çok düşük ihtimal. Döviz tarafında ise bir miktar geri çekilme yaşanacaktır. Ardından TCMB'nin sterilizasyon sürecini başlatacağını ve kurdaki gerilemenin hızlanmasını engelleyeceğini düşünüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir