Türkiye imalat sanayi PMI eşik seviye olan 50'nin üzerinde -Akbank Ekonomik Araştırmalar:…

  • Yazı boyutu
Türkiye imalat sanayi PMI eşik seviye olan 50'nin üzerinde
  -Akbank Ekonomik Araştırmalar:…

Türkiye imalat sanayi PMI eşik seviye olan 50'nin üzerinde -Akbank Ekonomik Araştırmalar: -"Bugün açıklanan imalat sanayi PMI verileri, Avrupa'da bozulan beklentilere işaret ediyor"

Akbank Ekonomik Araştırmalar bülteninde bugün açıklanan imalat sanayi PMI verileri ile ilgili olarak Avrupa'da bozulan beklentilere işaret edilirken, Türkiye'de ise bu verilerin, eşik seviye olan 50'nin üzerine çıkarak, toparlanmaya yönelik sinyal verdiği belirtildi.
     Bültende, Avrupa'da ECB Başkanı Draghi'nin konuşması ve bono alım programıyla ilgi açıklamaların, henüz beklenti endeksleri üzerinde belirgin bir etki yaratmamış olduğu belirtilerek, "Veriler, AB'de 3. çeyrek sanayi üretimi rakamına ilişkin olumsuz bir görünüm çizerken, Türkiye'de ise tam tersi bir görünüm çizdi" denildi.
     Türkiye'de İmalat Sanayi Satın Alma Yöneticileri (PMI) endeksinin eylül ayı için, mevsimsellikten arındırılmış olarak 52,2 seviyesine yükseldiği kaydedilen bültende, ağustosta 50 baz seviyesinde açıklanan endeksin, hazirandan bu yana ilk kez Türk imalat sanayi faaliyet koşullarında toparlanmaya yönelik sinyal verdiğinin altı çizildi.
     Yeni siparişler kaleminde; temmuz ve ağustos aylarında görülen düşüşlerden sonra, eylül ayında ilk defa artış gözlendiği hatırlatıldığı bültende, "Buna rağmen, genişleme hızı marjinal seviyelerde seyretti. İhracat için alınan siparişlerdeki büyüme bir önceki aya benzer düzeyde seyrederken, üretim hacmi eylül ayında, 2011 yılının ekim ayından beri gördüğü en yüksek düzeyine ulaştı. Ancak burada şirketlerin birikmiş siparişlerini azaltmaları ve aynı zamanda stoklarını artırmaları da önemli rol oynadı" ifadelerine yer verildi.
     Avrupa'da açıklanan imalat sanayi PMI verilerinin de değerlendirildiği bültende aylık bazda artışlar olduğu ancak daralmanın devam ettiği belirtildi. Bültende Avrupa Bölgesi imalat sanayi PMI verisi ile ilgili şu değerlendirmelere yer verildi:
     "Avrupa bölgesi imalat sanayi PMI verisi 46,1 gelerek, son 6 ayın en yüksek değerini kaydetse de, art arda 14. defa, daralmaya işaret eden 50 eşik seviyesinin altında açıklandı. Yeni siparişler 2011'in haziran ayından beri düşmeye devam ediyor, ve Avrupa'da üreticiler personel alım seviyelerini düşürmeye devam ediyor. Aylık bazdaki toparlanmanın ardında, Almanya, İtalya ve İspanya'daki beklentilerin de son 6 ayın en yüksek değerlerini görmesi yer alıyor. Almanya'da ise PMI 47,4'e yükselse de, hala daralmaya işaret etmeye devam ediyor. Şu anki görünüm göz önüne alındığında, Almanya'nın sanayi üretimindeki gerilemenin önümüzdeki aylarda da devam edeceği öngörülebilir."
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir