Türkiye ile Nijerya arasında uçak seferleri artırılacak

  • Yazı boyutu
Türkiye ile Nijerya arasında uçak seferleri artırılacak

Türkiye ile Nijerya arasında uçak seferleri artırılacak

Türkiye ile Nijerya arasında uçak seferlerinin artırılması için mutabakata varıldı.
     Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden (SHGM) yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye ve Nijerya Sivil Havacılık Otoriteleri, iki ülke arasındaki uçuşların arttırılması, yeni uçuş noktaları oluşturulması ve çoklu tayine geçilmesi amacıyla ikili havacılık anlaşmasını revizyona tabi tuttu.
     Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Bahri Kesici ve Nijerya Havacılık Bakanlığı Temsilcisi Hassan Musa'nın başkanlığında 3 Aralık'ta İstanbul'da gerçekleştirilen heyetler arası görüşme sonucunda yeni maddeler üzerinde anlaşma sağlanarak mutabakat zaptı imzalandı.
     Mutabakat zaptı ile, daha önce tek bir havayolu işletmesi tarafından gerçekleştirilen seferlerin birden fazla havayolu işletmesi tarafından düzenlenmesine imkan tanıyan çoklu tayine geçildi.
     Uçuş ağının güçlendirilmesi ve böylelikle iki ülke arasındaki ilişkilerinin daha da geliştirilmesi için önceki anlaşmanın tarifelerle ilgili maddesi daha liberal hale getirilerek, havayolu mutabakatı aranması şartının kaldırılmasına karar verildi.
     2002 tarihli Hava Ulaştırma Anlaşması kapsamında idari düzeyde uçuş gerçekleştirilen Lagos ile yeni nokta olarak Kano şehri tarifeli sefer noktaları olarak belirlenirken, tayin edilen havayollarının belirlenen noktalarda birden fazla terminale sefer gerçekleştirmesine de imkan sağlandı.
     Anlaşma çerçevesinde, Türkiye'den tayin edilen havayolu işletmelerine yurt içindeki tüm noktalardan Lagos'a haftalık 7 frekans, Kano'ya ise haftalık 5 frekans sefer gerçekleştirme hakkı tanındı.
     Nijerya'dan tayin edilen havayolu işletmeleri ise Nijerya'daki tüm noktalardan İstanbul ve daha sonra ülkemizde belirlenecek bir noktaya tarifeli yolcu seferleri düzenleyebilecek.
     Nijerya ile imzalanan mutabakat zaptı ile, Türkiye'nin Afrika'daki uçuş noktalarının sayısı 55, frekans sayısı ise 476'ya ulaştı.
     Nijerya Havacılık Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkililerinin yanı sıra yer hizmetleri, havaalanları ve havayolları temsilcilerinden oluşan Nijerya Heyeti, İstanbul ziyareti çerçevesinde ayrıca Türk sivil havacılık sektöründe faaliyet gösteren işletmelerle de bir araya gelerek yatırım ve işbirliği imkanları hakkında görüş alışverişinde bulundu.
     Müzakere esnasında, Türk tarafının taleplerini kayıt altına alacak şekilde bir toplantı tutanağı imzalanarak, ilişkilerin daha da geliştirilmesine imkan sağlamak üzere, 7-12 Aralık 2012 tarihlerinde Cidde'de gerçekleştirilecek ICAN 2012 Konferansı esnasında tekrar bir araya gelme konusunda mutabakat sağlandı.
    
    
    

Bu haberi 184 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir