Türkiye ile Morityus arasında anlaşma

  • Yazı boyutu
Türkiye ile Morityus arasında anlaşma

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:"(İmzalanan iki anlaşma) İki ülke yatırımcıları güven içinde yatırımlarını yapacak"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye ile Morityus arasında yapılan anlaşmalar dolayısıyla yatırımcıların güven içinde yatırım yapabileceğini söyledi.
     Çağlayan, imza töreninde Morityus heyetiyle beraber gelecekte iki ülke ticaret hacmini artıracak anlaşmayla, karşılıklı yatırımların korunması konusunda güzel bir başlangıç yapacaklarını ve Afrika ile olan ticareti çok önemsediklerini anlattı.
     2002'den bu yana Afrika'ya ticaretin 5 kat arttığını, 2003'te Afrika'da sadece 13 büyükelçilik varken, bugün 31 Afrika ülkesinde büyükelçilik ve 23 ticaret müşavirliği olduğunu ifade eden Çağlayan, "Batılılar'ın Afrika'ya baktığı zaman maden gördüğünü biliyoruz, bizi ilgilendiren şeyse dini, dili, ırkı ne olursa olsun yaradılanın hepsini yaradandan ötürü seviyoruz. Bizi toprağın üstündekiler, onların sosyal ekonomik gelişimleri ilgilendiriyor" diye konuştu.
     Karşılıklı ticarette son 10 yılda çok önemli gelişmeler katedildiğini, toplam ticaret hacminin 42 milyon dolara ulaştığını, imzalanan serbest ticaret anlaşmasının çok önemli olduğunu ve en kısa sürede onay sürecini bitireceklerini dile getiren Çağlayan, Morityus ile ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi noktasında kararlı olduklarını ifade etti.
     Eylül ayında Türk Hava Yolları'nın Madagaskar bağlantılı Morityus seferleri başlatacağı bilgisini de veren Çağlayan, şunları söyledi:
     "İlk seferlerde ayarlayabilirsek, ben, TİM ve TUSKON ile ticaret ortaklarımızla birlikte Morityus'a Türk iş dünyasıyla birlikte gitme imkanına sahip olacağız. Biz şimdi hukuki altyapı oluşturuyoruz. Daha önce serbest ticaret anlaşmasını zaten imzalamıştık. Kısa süre önce Parlamentomuzda serbest ticaret anlaşması onaylandı, çıktı. Bakanlar Kurulu kararnamesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın imzası ve Resmi Gazete ile birlikte Serbest Ticaret Anlaşması devreye girecek. Bu anlaşma Afrika Kıtasında Türkiye'nin 4., Sahra altında ise ilk Serbest Ticaret Anlamasını Morityus ile yapıyoruz. Şimdi imzalayacağımız iki yeni anlaşma ile Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması anlaşması yapacağız. İki ülke yatırımcıları güven içinde yatırımlarını yapacak. Bir diğer önemli mekanizma da Ticari ve Ekonomik İşbirliği Anlaşma ile de iki bakan olarak kurulacak komisyonun başkanlıklarını yaparken, teknik bazda kurulan heyetlerle ticaretin, ekonominin yatırımların arttırılması ile ilgili çalışmalar yapacaklar. Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi 2015-2016 daimi-geçici üyeliği konusunda verdikleri destekten dolayı kendilerine teşekkür ettik. EXPO 2020'ye aday olan İzmir'e destekleri için teşekkür ettik."
     Morityus Dışişleri ve Ticaret Bakanı Arvin Boolell de iki ülke arasındaki ilişkilerin benzersiz olduğunu belirterek, "Bunun sebebi muhtemelen iki ülkenin sahip olduğu stratejik konum. Türkiye ile birlikte çalışmanın en güzel yanlarından biri insani tarafıdır. Aynı zamanda ticaret ortaklarına olan saygı ve verdiği güvendir" diye konuştu.
     Anlaşma ile güven ortamının oluşturulacağını, hem Morityus hem Türkiye iş adamlarının yatırım yapmasını kolaylaştırmış olacağını belirten Boolell, "Ekonomik ve ticari alanda ilişkilerimiz daha da gelişmiş olacak. Türkiye ile Morityus kendi bölgelerinde kapı niteliğindedir. Morityus, Afrika ve Asya'ya açılan bir kapıdır. Yatırımcılara büyük bir platform sağlıyor. Birçok ülke ile gerçekleştirdiğimiz sözleşmeler, yatırımcılar için büyük fayda sağlıyor. THY çok önemli bir havayolu... Morityus'a da Madagaskar'dan geçerek gelecek. Onlarla da ikili hizmet anlaşmasını bir an önce imzalamak istiyoruz" diye konuştu.
     Konuşmaların ardından, Türkiye-Morityus Ticari ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması ile Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması imzalandı.
    
    
    


Bu haberi 412 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir