Türkiye ile Kosova vergi kaçakçılığı konusunda işbirliği yapacak -İki ülke arasında imzalanan…

  • Yazı boyutu
Türkiye ile Kosova vergi kaçakçılığı konusunda işbirliği yapacak
  -İki ülke arasında imzalanan…

Türkiye ile Kosova vergi kaçakçılığı konusunda işbirliği yapacak -İki ülke arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde çifte vergilendirmenin de önüne geçilecek

Türkiye ile Kosova arasında, gelir üzerinden alınan vergilerde çifte vergilendirmeyi önlemeye ve vergi kaçakçılığına engel olmaya ilişkin anlaşma imzalandı.
     Maliye Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Priştine'de imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti ile Kosova Cumhuriyeti Arasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığına Engel Olma Anlaşması" ile genel olarak vergilendirme hakkı, geliri elde eden kişinin yerleşik olduğu ülkeye verilecek. Gelirin elde edildiği ülkenin vergilendirme hakkı, kar payı, faiz ve gayrı maddi hak bedelleri belli oranlarda sınırlandırılacak.
     Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Kosova Maliye Bakanı Bedri Hamza tarafından imzalanan anlaşma çerçevesinde bir ülke teşebbüsünün, diğer ülkede 12 aydan kısa süren inşaat, yapım veya kurma projesi faaliyetlerinin, faaliyetin icra edildiği ülkede vergilendirilmemesi öngörülüyor.
     Öte yandan, anlaşmada yer alan "Bilgi Değişimi" maddesi ile iki ülkenin vergi kayıp ve kaçağı ile daha etkin bir mücadele yürütmelerine imkan tanınacak.
     Her iki ülke yatırımcıları açısından Türkiye ve Kosova'nın daha cazip hale getirilmesini amaçlayan anlaşma, parlamentolar tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.
     Söz konusu anlaşma ile Türkiye'nin bugüne kadar sonuçlandırdığı çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmalarının sayısı 82'ye ulaşırken, bunlardan bunlardan 77'si yürürlüğe girdi.
    
    
    

Bu haberi 189 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir