Türkiye ile Irak arasındaki ticaretin geliştirilmesi -TISİAD Başkanı Kılıç: "Irak ile gerek…

  • Yazı boyutu
Türkiye ile Irak arasındaki ticaretin geliştirilmesi 
  -TISİAD Başkanı Kılıç: "Irak ile gerek…

Türkiye ile Irak arasındaki ticaretin geliştirilmesi -TISİAD Başkanı Kılıç: "Irak ile gerek mevzuat uyumu gerekse ticari işbirliğinin gelişmesi için atılan adımlar büyük önem arz etmektedir"

Türkiye-Irak Sanayici ve İşadamları Derneği (TISİAD) Başkanı Nevaf Kılıç, Irak ile gerek mevzuat uyumu gerekse ticari işbirliğinin gelişmesi için atılan adımların büyük önem arz ettiğini bildirdi.
     Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, Irak'a yönelik ihraç ürünlerinde uygulanacak birtakım gözetim ve denetim sistemleriyle ilgili hükümetin yaptığı başarılı çalışmaların meyvelerini vermeye başladığını belirtti.
     Yaklaşık 10 milyar dolar ile Almanya'dan sonra Türkiye'nin en büyük ihraç pazarlarından biri olan Irak'a yönelik, öncelikle Kuzey Irak'ta olmak üzere mobilyalarda Türk standartlarının uygulanacağına dikkati çeken Kılıç, "Bu sayede mobilyalarda Türk standartlarına göre sertifika almış malların ithaline izin verilecek. Bu sertifikaları veren laboratuvarların akredite olma şartı ise 1 Ocak 2013'ten 1 Temmuz 2013'e ötelendi. Başlamış ihraç işlemlerinde ise sertifika aranmayacak" ifadelerini kullandı.
     Kılıç, ayrıca Kuzey Irak'a gıda ürünleri ihracatında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın düzenlediği sağlık sertifikalarının kabul edileceğini ve zorunlu uygulamanın da 1 Ocak yerine 1 Mart'ta başlayacağını anlatarak, 2 ülke arasındaki işbirliği ve iletişim için bir danışma mekanizmasının kurulduğunu anımsattı.
     Tüm bu gelişmelerin Irak'ın, Türkiye ve Türkiye'nin de Irak için önemini bir kez daha gözler önüne serdiğini ifade eden Kılıç, şunları kaydetti:
     "Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıl dönümünün kutlanacağı 2023 yılında ulaşılması hedeflenen 500 milyar dolarlık ihracat hedefinde gelişen pazarlar konumundaki komşularımız ile ticaretin önemi büyüktür. Bu kapsamda da geçiş kapısı niteliğindeki Irak ile gerek mevzuat uyumu gerekse de ticari işbirliğinin gelişmesi için atılan adımlar büyük önem arz etmektedir. Bu çerçevede bölge milletvekilimiz ve Ekonomi Bakanımız sayın Zafer Çağlayan'ın konuya gösterdiği hassasiyet ise ayrıca sevindiricidir. Konunun yakın takipçisi olan TISİAD da sorunların çözümü ve daha iyi şartlarda ticaretin yapılmasına yönelik gerek lobi, gerekse kulis çalışmalarını her iki ülkede de yoğun şekilde sürdürmektedir."
    
    
    

Bu haberi 122 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir