Türkiye ile Güney Kore arasında STA imzalandı -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Bu STA, birbirimizi…

  • Yazı boyutu
Türkiye ile Güney Kore arasında STA imzalandı
  -Ekonomi Bakanı Çağlayan: 
  -"Bu STA, birbirimizi…

Türkiye ile Güney Kore arasında STA imzalandı -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Bu STA, birbirimizi ekonomik anlamda daha fazla tanımamıza da neden olacaktır. Sadece ikili ilişkilerimiz değil, üçüncü ülkelerde de girişimcilerimizin önemli ortaklıklar yapmasını sağlayacaktır" -"Önümüzdeki 2-3 yıl içinde dış ticaretimizi 10 milyar doların üzerine çıkarıp, mümkün olduğunca dengeli hale getireceğiz. İşte STA, bunu sağlayacak" -"STA müzakerelerine devam ettiğimiz ve girişimleri sürdürdüğümüz toplam 18 ülke ve 5 ülke grubu ile de anlaşma imzaladığımız takdirde Türkiye'nin STA ağının pazar büyüklüğü dünya nüfusunun ve GSYH'nin yüzde 48'ine ulaşacak"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye-Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) iki ülkenin de birbirini ekonomik anlamda daha fazla tanımasına neden olacağını belirterek, "Sadece ikili ilişkilerimiz değil, üçüncü ülkelerde de girişimcilerimizin önemli ortaklıklar yapmasını sağlayacaktır" dedi.
     Bakan Çağlayan ile Güney Kore Ticaret Bakanı Taeho Bark, Türkiye ile Güney Kore arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması'nı imzaladı.
     Ekonomi Bakanlığı Uğur Ercan Salonu'nda düzenlenen imza töreninin öncesinde, bakanlar arasında ikili görüşme gerçekleşti.
     Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından konuşan Çağlayan, iki ülke adına tarihi bir güne tanıklık ettiklerini söyledi.
     Çağlayan, 2 trilyon dolara ulaşan milli geliri, 1,5 trilyon doların üzerinde toplam dış ticaret hacmini ve 120 milyonu aşan nüfusu temsil eden iki ülkenin ekonomik entegrasyon anlamında çok önemli bir adım attığını ifade etti.
     İki ülke arasında tarihi açıdan dünyada ender rastlanacak bir dostluk hikayesi olduğuna değinen Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Bugün ekonomik bütünleşmede yeni bir başarı hikayesi yazıyoruz. Güney Kore ile olan kan kardeşliğimizi, bir adım daha ileri götürerek stratejik ve ekonomik, ticari kardeşlik noktasına getiriyoruz. Kore Savaşı, iki ülke ilişkilerinde çok büyük bir dönüm noktasıdır. Türkiye'nin bu savaşta verdiği destek, iki ülke arasındaki ilişkiyi her zaman sıcak tutacaktır. Dünya Kupası'nda Güney Koreli vatandaşların, adeta kendi takımlarını destekler gibi Türk milli takımını desteklemesi, Türk halkının zihninden silinmeyecektir.
     Ümit ediyorum ki bugün imzalayacağımız ve bizim için Uzakdoğu'da bir ilk olan bu STA, birbirimizi ekonomik anlamda daha fazla tanımamıza da neden olacaktır. Sadece ikili ilişkilerimiz değil, üçüncü ülkelerde de girişimcilerimizin önemli ortaklıklar yapmasını sağlayacaktır. Bu anlaşmanın bir özelliği de sadece bir Mal Ticareti Anlaşması'nın yanı sıra hizmet ticareti ve yatırımlara ilişkin ülkelerimiz arasındaki müzakerelere ilişkin yol haritasını çizen bir Çerçeve Anlaşma da tamamlanmış oldu."
    
     -"Ticaretimizi dengeli hale getirmek istiyoruz"-
    
     Koreli Bakanın doğum tarihinin 30 Temmuz 1952'de olduğunu dile getiren Çağlayan, "Sayın Bakan, doğum gününü belki evinde kutlayamadı ama bu anlaşma, kendileri için önemli bir doğum günü hediyesi olacak" dedi.
     İki ülke arasındaki dış ticaret hacminin son derece yetersiz olduğunu vurgulayan Çağlayan, bunun 527,8 milyon dolarının ihracat, 6,3 milyar dolarının ise ithalattan kaynaklandığını ifade etti.
     İmzaladıkları STA ile söz konusu ticareti dengeli hale getirmeyi amaçladıklarını anlatan Çağlayan, "Önümüzdeki 2-3 yıl içinde dış ticaretimizi 10 milyar doların üzerine çıkarıp, mümkün olduğunca dengeli hale getireceğiz. İşte STA, bunu sağlayacak. Bu yıl sonuna kadar da bunun onay sürecini bitirerek, uygulamaya sokmuş olacağız" dedi.
     Güney Kore'nin, dünyanın 7. büyük ihracatçısı ve 10. büyük ithalatçısı olduğunu belirten Çağlayan, 524 milyar dolarlık toplam ithalat içinde Türkiye'nin payının binde 1,5 civarında olduğunu söyledi.
     Bunun yanı sıra Güney Koreli iş adamlarının Türkiye'de yaptıkları 688 milyon dolarlık yatırımın az olduğunu vurgulayan Çağlayan, Yeni Teşvik Sistemi'nin bunu artırmasını ümit ettiğini kaydetti.
    
     -"Giderek genişleyen bir STA ağına sahibiz"-
    
     Türkiye'nin, AB ile yürürlükte bulunan Gümrük Birliği'ne ek olarak, giderek genişleyen bir STA ağına sahip olduğunu anlatan Çağlayan, şöyle devam etti:
     "Bugün, Gümrük Birliği'ne ek olarak, 16 ülkeyle ticaretimiz STA kapsamında yürütülüyor. Yakın bir geçmişte imzalanmış bulunan iki STA daha onay işlemlerinin tamamlanmasıyla yürürlüğe girecek. STA müzakerelerine devam ettiğimiz ve girişimleri sürdürdüğümüz toplam 18 ülke ve 5 ülke grubu ile de anlaşma imzaladığımız takdirde Türkiye'nin STA ağının pazar büyüklüğü dünya nüfusunun ve GSYH'nin yüzde 48'ine ulaşacak. Türkiye açısından son derece büyük önem arz ediyor."
    
     -"Biz bu STA ile bir kapı aralıyoruz"-
    
     Yapılan anlaşmayla hem Avrupa Birliği (AB) tarafından Kore menşeli ürünler için Türkiye pazarına açılan "arka kapıyı" kapattıklarını hem de AB'den daha avantajlı koşullar elde ettiklerini belirten Çağlayan, AB'nin, Kore STA'sının yürürlüğe girişiyle birlikte gümrük vergilerinin yüzde 94'ünü anında sıfırladığını bildirdi.
     Çağlayan, halihazırda yürürlükte olan 16 STA çerçevesinde Türkiye'ce tercihli giriş imkanı elde edilen pazarların toplam ithalat hacminin 2011 yılı itibariyle yaklaşık 600 milyar dolar civarında olduğunu, bun karşılık Kore'nin tek başına aynı yılda dünyadan ithalatının 520 milyar doları geçtiğini kaydetti.
     "Biz bu STA ile bir kapı aralıyoruz" diyen Çağlayan, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Ayrıca bunu sadece Kore pazarı olarak da düşünmeyin. Uzakdoğu pazarına avantajlı giriş imkanları için Malezya STA'mız yolda. İki hafta önce Japonya seyahatimde bu ülke ile STA müzakerelerine başlanması için ilk adımı attık. Biz bu STA'yı sadece bir ticaret anlaşması olarak değil, mükemmel düzeyde seyreden ilişkilerimizi bir üst seviyeye taşıyacak bir araç olarak görüyoruz.
     Karşılıklı ticaretin artırılmasının çok ötesinde sonuçlar doğuracağını umduğumuz anlaşmaya Kore hükümetinin de aynı önemi vermesi bizim için ayrıca bir memnuniyet kaynağı. Bu çerçevede, gönül rahatlığıyla ifade edebiliriz ki STA'nın tamamlanmasıyla biz hükümetler olarak işadamlarımıza ve yatırımcılarımıza yeni bir yol açmış bulunuyoruz."
    
     -"STA, iki ülke arasındaki ticareti geliştirecek"-
    
     Güney Kore Ticaret Bakanı Taeho Bark da iki ülke arasında bir çok alanda işbirliği fırsatının olduğunu söyledi.
     Türkiye ile Güney Kore arasındaki ilişkinin, yakın zamanda stratejik ortaklık işbirliği seviyesine yükseldiğini dile getiren Bark, "Fakat bir şey eksikti. O da iki ülke arasındaki STA. Bu STA'nın iki ülke arasında sistematik bir işbirliğinin kurulmasına zemin hazırlanacağını düşünüyoruz" dedi.
     Bugün imzaladıkları anlaşmanın, Bakan olduktan sonra imzaladığı ilk resmi anlaşma olduğunu belirten Bark, bu nedenle bu anlaşmaya büyük bir sevgi duyduğunu ifade etti.
     Bark, STA'nın iki ülke arasındaki ticareti geliştireceğine inancının tam olduğunu bildirdi.
     Güney Kore'nin diğer ülkelerle yaptığı STA'lara da değinen Bark, "Bugün imzaladığımız anlaşma ile Türk girişimciler, bizim diğer ülkelerle imzaladığımız STA'ları da kullanarak önemli avantajlar elde edebilecek" dedi.
     Konuşmaların ardından iki Bakan, Türkiye-Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması'nı imzaladı.
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir