Türkiye ile Almanya arasında enerji işbirliği -Almanya Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Rösler:…

  • Yazı boyutu
Türkiye ile Almanya arasında enerji işbirliği
  -Almanya Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Rösler:…

Türkiye ile Almanya arasında enerji işbirliği -Almanya Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Rösler: "Türkiye'de bir Alman şirket elektrik borsası konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Büyük bir ihtimalle kısa bir sürede Türkiye'de de böyle bir şey gerçekleşecek" -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: "Bununla alakalı tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Hisse senetlerini yine İMKB'de ama teknik olarak TEPİAŞ dediğimiz bir kurumda değerlendireceğimiz bir model oluşturuyoruz" "İki ülkeyi de yakinen ilgilendiren ortak bildiriye imza koyduk"

Almanya Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Philipp Rösler, Türkiye'de elektrik borsası kurulması konusunda bir Alman şirketin çalışmalarını sürdürdüğünü ve kısa bir sürede Türkiye'de de böyle bir borsanın kurulacağını belirtti.
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Almanya Federal Cumhuriyeti Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı arasında "Enerji Alanında İşbirliğine Yönelik Ortak Bildiri" imzalandı.
     İmza töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, iki ülkeyi de yakinen ilgilendiren ortak bildiriye imza koyduklarını söyledi.
     Bakan Yıldız, ortak bildiride enerji alanındaki iş birliklerinin geliştirilmesi, Türk - Alman Enerji Forumu'nun düzenlenmesi, 5 çalışma grubunun oluşturulması, yatırımların hızlandırılması ve hem teknolojik hem de bilgi alış verişin oluşturulmasının temel başlıklar olacağını ifade etti.
     Bakan Yıldız, "Türkiye ekonomide olduğu gibi enerji sektöründe de büyüyor ve büyümesini özellikle yenilenebilir kaynaklardan, yerli kaynaklardan tedarik etmeye çalışıyor. Almanya'nın bu konudaki teknolojisiyle Türkiye'deki büyüme rakamlarının buluşacağı bir yapı oluşturuyoruz" diye konuştu.
     Almanya Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Philipp Rösler ise Almanya ve Türkiye için çok önemli bir işbirliğine imza attıklarını, atılan imza ile birlikte çok önemi bir kapının aralandığını düşündüğünü söyledi.
     Türkiye'nin enerji konusunda çok önemli adımlara imza atacağını ifade eden Rösler, "Bugün yapılan anlaşma ile Alman KOBİ'lerinin de Türkiye'de pazar bulabilmelerini umuyoruz. Ancak güvenli enerji tedariki konusunda başarılı olabilirsek, Türkiye 2023 için koyduğu önemli hedefine yaklaşacaktır. Bu, hem konvansiyonel enerji şekilleri için geçerli hem de önemi giderek artan yenilenebilir enerji için konusunda olacaktır" şeklinde konuştu.
     Rösler, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Enerji tedariki gelecekte daha da güven altına alınacağına inanıyorum. Bu da özellikle yerli kaynakların kullanılması ile gerçekleşecek. Ayrıca Türkiye'de konvansiyonel şekilde büyük güç santralleri ile de enerji üretileceğini düşünüyoruz. Linyit kömürü ve taş kömürü konusunda yardım edebileceğimizi düşünüyoruz. Bildiğiniz gibi biz enerji tedarikinde ve yönetiminde ileri aşamalara gelmiş bir ülkeyiz ve buradaki bilgi alış verişinden faydalanabileceğinizi düşünüyoruz."
    
     -Elektrik Borsası-
    
     Soruları da yanıtlayan Alman Bakan, elektrik ve enerji borsası hakkında bir soruya, "Somut bir şey söylemek gerekirse Almayan'da şimdiden bir elektrik borsası var ve burada Fransa ile birlikte hareket ediliyor. Türkiye'deki bir borsanın kuruluşuna gelecek olursak Alman bir şirket bu konuna çalışmalarını sürdürüyor. Büyük bir ihtimalle kısa bir sürede Türkiye'de de böyle bir şey gerçekleşecek" şeklinde karşılık verdi.
     Elektrik borsası konusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da şunları söyledi:
     "Bununla alakalı biz bu konuda bütün hazırlıklarımızı tamamladık. Hisse senetlerinin yine İMKB de ama teknik olarak TEPİAŞ dediğimiz bir kurumda değerlendireceğimiz bir model oluşturuyoruz. Almanya'da iki merkezi görmüştüm. Bu konuda Türkiye'de böyle bir noktayı yakalayacak."
     Anlaşmanın somut ilk göstergesinin ne olacağına yönelik soruya ise Bakan Yıldız, şu karşılığı verdi:
     "Enerji Bakanlığı ve Alman Kalkınma Bakanlığı arasında bir anlaşma imzalandı, 112 milyon avroluk ve öncelikle kamu binalarındaki enerji verimliliğinin arttırılmasına dönük bir proje olacak bu. Somut bir proje olarak örnek veriyorum, daha da örnek verme imkanımız var."
     Edinilen bilgiye göre, enerji borsasının kurulmasında Almanya, Avrupa piyasasına uygun bir piyasanın oluşabilmesi için teknik desteği sağlıyor. Elektriğin fiyatı serbest piyasa koşullarında belirleniyor. Uygun çalışmalar yapılıp borsa çalışır hale geldiğinde fiyatları piyasa belirliyor olacak. Bu borsanın kurulmasıyla tüketiciler, elektriği daha serbest piyasa koşullarında ve uygun maliyetle alabilecek.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir