`Türkiye ilaç `AR-Ge`sinde hak ettigini almiyor`

  • Yazı boyutu
`Türkiye ilaç `AR-Ge`sinde hak ettigini almiyor`

Ingiliz Ilaç Endüstrisi Dernegi eski Genel Direktörü ve Ar–Ge Uzmani Prof. Trevor Jones, arastirmaci ilaç firmalari tarafindan dünya çapinda yilda 72 milyar dolarlik Ar–Ge yatirimi yapildigini, Türkiye’nin dogru stratejiler uygulamasi durumunda bunun yaklasik yüzde 10’u olan 700 milyon dolarlik yatirimi çekebilecegini söyledi

Ingiliz Ilaç Endüstrisi Dernegi eski Genel Direktörü ve Ar–Ge Uzmani Prof. Trevor Jones, arastirmaci ilaç firmalari tarafindan dünya çapinda yilda 72 milyar dolarlik Ar–Ge yatirimi yapildigini, Türkiye’nin dogru stratejiler uygulamasi durumunda bunun yaklasik yüzde 10’u olan 700 milyon dolarlik yatirimi çekebilecegini söyledi.

37 arastirmaci ilaç firmasini çatisi altinda toplayan Arastirmaci Ilaç Firmalari Dernegi’nin (AIFD) davetlisi olarak Istanbul’da bulunan Prof.Dr. Trevor Jones, düzenledigi basin toplantisinda, dünyadaki ilaç arastirma ve gelistirme çalismalari hakkinda bilgi verdi.

Birçok önemli hastalikla ilgili yenilikçi ilaçlar gelistirilmesi sürecini yönetmis olan ve bu alanda uluslar arasi bir otorite sayilan Prof. Trevor Jones, arastirmaci ilaç firmalarinin dünya çapinda bu alana yilda 72 milyar dolar yatirim yaptiklarini söyledi. Jones, bu çalismalarin hastaliklarla mücadelede önemli ilerlemeler saglamanin ve yasam kalitesini artirmanin yani sira, dis ticarete, istihdama katkilari ve diger getirileriyle ekonomi için de ciddi bir deger yarattigini kaydetti. Jones, 2010 itibari ile bu alandaki toplam yatirimlarin yüzde 15 artisla 117 milyar dolara çikacagini ve bunun da pek çok sektörden daha güçlü bir büyümeye isaret ettigini vurguladi.

-TÜRKIYE DAHA ÇOK PAY ALABILIR-

Ar–Ge yatirimlarinin son dönemde Orta ve Dogu Avrupa ülkelerine yönelmeye basladigini söyleyen Trevor Jones, Türkiye’nin de bu yatirimlardan daha fazla pay alabilecegini ifade etti.
Prof. Jones, söyle konustu:

“Son derece iyi yetismis insan kaynaklarina, mükemmel hastane ve üniversitelere ragmen, Türkiye uluslararasi ar–ge yatirimlarindan çok küçük bir pay alabiliyor. Dünyada yilda 72 milyar dolar arastirmalar için harcanirken, Türkiye’de klinik arastirmalarin bütçesi 30 milyon dolar civarinda kaliyor. Buna karsilik pek çok Türk arastirmaci ABD’de ve Avrupa ülkelerinde basarili arastirma çalismalari yürütüyorlar. Oysa Türkiye dünyadaki yatirimlarin yüzde 1’ini alsa, bu yilda yaklasik 700 milyon dolarlik yatirim anlamina gelir.”

Jones, Türkiye’nin ilk asamada, uluslararasi arastirmaci ilaç firmalari ile yakin iliski içinde çalisarak klinik arastirmalara dahil olmasi gerektigini vurgulayarak, bunun Türk hastalar için de çok yararli olacagini söyledi. Prof. Jones, Türkiye’nin tip ve ilaç alanindaki akademik arastirmalarini artirmasi gerektigini belirterek, 2010’da dünyanin 10. büyük ilaç pazari olmasi beklenen Türkiye’nin Ar–Ge kapasitesini gelistirdikçe küresel ilaç sektöründeki agirligini daha da artirabilecegine dikkat çekti.

-TÜRKIYE’DE DIYABETIN TEHLIKELI YÜKSELISI-

Türkiye’deki saglik sorunlarina da dikkat çeken Prof. Dr. Trevor Jones, halen en çok ölüme kalp hastaliklari ve kanserin yol açtigini, verem ve diyabet gibi hastaliklarda ciddi bir artis yasandigini söyledi. Dünya Saglik Örgütü’nün (WHO) tahminlerine göre, 2030 yilinda Türkiye’nin diyabet yayginliginda listenin basindaki ülke olacagini vurgulayan Jones, bu egilime karsi simdiden önlem alinmasi gerektigini kaydetti.

Halen uluslararasi ilaç firmalari, akademik arastirma merkezleriyle de isbirligi yaparak diyabetle mücadelede etkili olabilecek pek çok yenilikçi ilaç üzerinde çalismalarini sürdürdüklerini vurgulayan Jones, yenilikçi bir ilacin arastirma ve gelistirme sürecinin ortalama 13–14 yillik bir süreyi ve basarili ürünler için 1 milyar dolarin üzerinde bir yatirimi gerektirdigini dile getirdi.

ANKA

Bu haberi 2,901 kişi okudu

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir