Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Cem Negrin: -"Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve…

  • Yazı boyutu
Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Cem Negrin:
  -"Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve…

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Cem Negrin: -"Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere'nin yaptığı jean ithalatında rakip ülkelere göre ortalama 2 kat daha pahalı ürün satıyoruz" -"Bizden istenen yüksek katma değerli ürün ihracatında üzerimize düşeni yaptık. Şimdi sıra karlılığımızı sürekli eriten maliyetlerin düşürülmesini sağlayacak adımların atılmasında"

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere'nin yaptığı jean ithalatında rakip ülkelere göre ortalama 2 kat daha pahalı ürün sattıklarını belirterek, "Bizden istenen yüksek katma değerli ürün ihracatında üzerimize düşeni yaptık. Şimdi sıra karlılığımızı sürekli eriten maliyetlerin düşürülmesini sağlayacak adımların atılmasında" ifadelerini kullandı.
     TGSD açıklamasına göre, Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri'nin TGSD için hazırladığı Hazır Giyim Endeksi'nin ağustos ayı raporu yayınlandı.
     Raporun sonuçlarını değerlendiren Negrin, denim jean başta olmak üzere yüksek katma değerli ürün ihracatında rakip ülkelere fark attıklarını kaydetti.
     Bu ay ki raporda özellikle jean ihracatını masaya yatırdıklarını belirterek, Cotton Council International'den alınan verilerin ortaya çarpıcı rakamlar çıkardığını aktaran Negrin'in şu görüşlerine yer verildi:
     "Türk hazır giyimcileri olarak bizden talep edilen yüksek katma değerli üretimi başka hiçbir sektörün yapamadığı ölçüde gerçekleştiriyoruz. Çin, Bangladeş, Pakistan, Tunus, Kamboçya ve Vietnam gibi rakiplerimizin fiyatının 2 kat üzerinde rakamlarla Avrupa'ya denim jean satıyoruz. Fransa'ya erkek denim pantolon ortalama 8 avroya satılırken, bu ürünü Türkiye 13 avroya pazarlıyor. Aynı ürünü İspanya dünyadan 8 avroya bizden 12 avroya alıyor. İngiltere ise 6 avroya 15 avro gibi neredeyse üç katlık yüksek bir fark ödüyor. En büyük hazır giyim pazarımız olan Almanya'da bu rakam 8'e 16 avro gibi tam iki kat farka ulaşıyor. Modanın kalbinin attığı İtalya'da da durum çok farklı değil. Dünya genelinde erkek pantolona 12 avro ödeyen İtalyanlar Türk firmalarından ise 19 avrodan alım yapıyorlar. Kadın ve çocuk giyiminde de paralel rakamlar görüyoruz. Ancak aşırı yükselen maliyetlerimiz nedeniyle bizim yarı fiyatımıza ürün satan ülkelerin karlılığını yakalayamıyoruz. 2008 Aralık ayında 100 birim olan karlılığımız 2011 Ağustos'unda 79, bu yıl Ağustos ayında ise 73 birime düştü. Yüksek katma değer konusunda biz üzerimize düşeni yaptık. Şimdi sıra maliyetlerimizin düşürülmesi için adım atması gereken kurum ve yöneticilerde."
    
     -"İhracat sigortası konusunda sektör uyanmaya başladı"-
    
     Cem Negrin, hazır giyim üretim maliyetleri endeksinde Türkiye 100 dolarken, Fas'ın 85, Çin'in 73, Mısır'ın 69, Hindistan'ın 64, Vietnam'ın 57, Bangladeş'in ise 51 dolar olduğuna dikkati çekerek, böylesine önemli uçurumların olduğu bir pazarda bu baskıyı sonsuza kadar taşımalarının beklenmemesi gerektiğini dile getirdi.
     Avro bölgesinin önemli tedarikçilerinden Çin, Pakistan ve Bangladeş'te son bir yılda büyük kapasite düşüşü yaşandığını kaydeden Negrin, şu ifadeleri kullandı:
     "İspanya kriz nedeniyle fiyat odaklı alıma yöneldi. Çin'in sattığı aynı üründe Almanya alımlarını yüzde 50 düşürürken İspanya'da ise artış görüyoruz. Biz 6. bölgedeki teşviklerle bir imalat bölgesi yaratabilirsek, en azından İspanya gibi fiyattan dolayı kaçmayı tercih eden ülkeleri yakalayabiliriz. 6. bölgenin sağlayacağı avantajlar ile örneğin aramızda ortalama yüzde 15-20'lik fiyat farkı bulunan Fas gibi rakiplerimizin pazarlarına da girebileceğiz. İhracat sigortası konusunda sektör uyanmaya başladı. Düşük karlılık ortamında Coface gibi firmalarla çalışarak bu riskin ortadan kaldırılması gerekiyor."
    
    
    

Bu haberi 105 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir