Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu -Gana Cumhurbaşkanı Jhon Dramani Mahama: -"Gana, fazla…

  • Yazı boyutu
Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu
  -Gana Cumhurbaşkanı Jhon Dramani Mahama:
  -"Gana, fazla…

Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu -Gana Cumhurbaşkanı Jhon Dramani Mahama: -"Gana, fazla enerji üretimi durumunda Afrika'daki diğer ülkelere ihraç edilebilecek" -"Gana sömürü ülkesiyken altının önemli olduğu ülkelerden biriydi. Belki kazarsınız çok fazla altın bulabilirsiniz" -"Gana'nın kakaosu, Türkiye'nin fındığı meşhur, dolayısıyla bu fındık ve kakao dünyanın en güzel çikolataları yapmaya yetecektir" -"Gana, 2011 yılında yaklaşık yüzde 14'lük bir büyüme yakaladı. Bu yıl da yüzde 9 civarında büyümeyi planlıyoruz"

Gana Cumhurbaşkanı Jhon Dramani Mahama, "Gana, fazla enerji üretimi durumunda Afrika'daki diğer ülkelere ihraç edilebilecek" dedi.
     Mahama, Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) düzenlediği "Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu"nda yaptığı konuşmada, "Gana'nın kakaosu, Türkiye'nin fındığı meşhur, dolayısıyla bu fındık ve kakao dünyanın en güzel çikolataları yapmaya yetecektir" diye konuştu.
     Türkiye'deki sıcak karşılamadan dolayı teşekkür eden Mahama, şunları söyledi:
     "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gana'ya resmi ziyaretlerini gerçekleştirdikten sonra ilişkilerimiz daha da gelişmeye başladı. Kendisine 100 kadar iş adamı da eşlik ediyordu ve çok güzel iş forumu gerçekleştirdik. İşte o ziyaretten sonra birçok Türk iş adamı fırsatı kullanarak, Gana'da bazı yatırımlar yaptı. Dünyanın globalleşmesiyle birlikte artık finans ve ekonomi alanında baskın olan ülkeler geride kaldı ve başka ülkeler öne çıkmaya başladı. Şimdi Afrika'da, özellikle Gana gibi ülkeler daha fazla gelişebilmek için yeni ortaklar arıyorlar. İşte bu ortaklar için de Türkiye, Hindistan, Brezilya, Çin gibi ülkeler öne çıkıyor. Gana, kendi ilişkilerini yeni ortaklarıyla geliştiriyor ve Türkiye bunların arasından öne çıkan bir ülke. Sayın Gül'ün ifade ettiği gibi 'artık ilişkilerimizde yeni sayfa açıldı."
     Mahama, Türkiye'nin 2010 yılında Gana'da büyükelçiliğini açtığını anlatarak, "Biz de buna karşılık vererek,büyükelçiliğimizi açtık. Umuyorum ki iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım gelişecektir" dedi.
    
     -"İş ortamı yaratacağız"-
    
     Türk Hava Yolları'nın gerçekleştirdiğini uçuşların başarılı olduğunu belirten Mahama, "Ben en başında uçaklar nasıl dolacak diye düşünüyordum ama resmi ziyaretle görmüş oldum ki bütün uçuşlar rezerve edilmiş durumda" diye konuştu.
     Pazartesinden bu yana resmi ziyaretler gerçekleştirdiğini aktaran Mahama, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın desteklerinin yatırım artışında etkili olduğunu ifade etti.
     Başbakan Erdoğan'ın Türk Eximbank'ına Gana'daki yatırımlar konusunda bir portföy kararı verilmesi talimatında bulunduğunu belirten Mahama, TUSKON'da da çok hevesli katılımcılar gördüğünü dile getirdi.
     Özel sektörün büyümenin en büyük motoru olduğuna değinen Mahama, "Gana bağımsızlığından sonra ekonomisini sürekli büyütmektedir. Özel sektörün büyümenin en önemli teşviki olacağını düşünüyoruz. Bu ortaklığın çok faydalı olacağını düşünüyoruz. Biz hükümet olarak sizler için iş ortamı yaratacağız" ifadelerini kullandı.
     Gana'nın, Afrika'da en barışçıl, güvenli ve istikrarlı ülkelerden biri olduğunu ifade eden Mahama, "Çok başarılı seçim süreci geçirdik. Bazı anlaşmazlıklarımız olsa da birbirimizi vurmuyoruz, sorunlarımızı mahkemede çözüyoruz. Demokratik her ülkenin yapacağı gibi barışçıl yollarla bu sorunları hallediyoruz" şeklinde konuştu.
    
     -"Kazarsanız, çok fazla altın bulabilirsiniz"-
    
     Mahama, Gana'nın sahip olduğu en büyük varlıkların, barış, istikrar, hukukun üstünlüğü ve demokrasi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
     "Gana'nın en büyük varlığı insan kaynağıdır. Her seviyede çok önemli mezunlar veriyor. Nitelikli iş gücü çok hızlı bir şekilde eğitilebiliyor. Gana'da farklı alanlarda yatırım görmek istiyoruz. Doğalgaz, petrol sektörümüz var. 110 bin varil petrol üretiliyor. Daha ucuz elektrik sağlamak istiyoruz. Petrokimya sektöründe de yatırımı yapmak istiyoruz. Doğalgaz ve petrole bir iki Türk şirket de ilgisini açıkladı. Bazı arama, çıkarma çalışmaları Gana'da gerçekleştirmeye başlayacak. Ben güvence vermek istiyorum; biz o süreci kesinlikle kolaylaştıracağız.
     Gana sömürü ülkesiyken altının önemli olduğu ülkelerden biriydi. Belki kazarsınız çok fazla altın bulabilirsiniz. Bu sebepten dolayı Gana'da altın işleme sektörüne önemli yatırımlar yapıldı. Gana'da yıllık 80 ton altın üretimimiz var. Bu da Gana'yı dünyada 9. büyük altın üreticisi konumuna getiriyor."
     Gana'nın fazla enerji üretmesi durumunda Afrika'daki diğer ülkelere ihraç edilebileceğini ifade eden Mahama, havalimanları ve limanlarının hacimlerini de artırmak istediklerini dile getirdi.
     Mahama, Gana'nın 2011 yılında en hızlı büyüyen dünyada 10, Afrika'da 6 ekonomi arasında yer aldığına dikkati çekerek, "Gana, 2011 yılında yaklaşık yüzde 14'lük bir büyüme yakaladı. Bu yıl da yüzde 9 civarında büyümeyi planlıyoruz" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir