Türkiye-Fransa ticari ilişkileri -OİB Yönetim Kurulu Üyesi Doğu: "Türkiye'den Fransa'ya…

  • Yazı boyutu
Türkiye-Fransa ticari ilişkileri
  -OİB Yönetim Kurulu Üyesi Doğu: "Türkiye'den Fransa'ya…

Türkiye-Fransa ticari ilişkileri -OİB Yönetim Kurulu Üyesi Doğu: "Türkiye'den Fransa'ya satılabilecek birçok ürün var ama yeter ki dersimize çalışıp, karşı tarafın talep ve beklentilerini iyi anlayalım"

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) düzenlediği ülke bilgilendirme seminerlerine Fransa ile devam etti.
     Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, firmaların iş bağlantılarını artırmak ve Fransa'da Türk ihracatçısının elini güçlendirmek amacıyla gerçekleştirilen seminerde, Türkiye ile Fransa arasındaki ticari ilişkiler, ithalat ve ihracat verileri ile yatırım olanakları ele alındı.
     Seminerde konuşan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Fransa Ülke Masası Koordinatörü Hakan Doğu, Türkiye'den Fransa'ya gerçekleştirilen ihracatın yüzde 90'ından fazlasının otomotiv sektöründe yapıldığını belirterek, bu durumun değiştirilmesini ve yeni alanlarda katma değeri yüksek ürünlerin ihraç edilmesi gerektiğini vurguladı.
     Türkiye ile Fransa'nın birbirini yeterince tanımadığını ve bu durumun belirgin şekilde ticarete yansıdığını dile getiren Doğu, şunları bildirdi:
     "Ticaretimiz hala istenilen seviyede değil ve Fransa bize daha fazla satıyor. Devletimizin bu tabloyu değiştirmek adına olağanüstü girişimleri ve destekleri mevcut. Türkiye'den Fransa'ya satılabilecek birçok ürün var ama yeter ki dersimize çalışıp, karşı tarafın talep ve beklentilerini iyi anlayalım."
    
     -"Avrupa üretiminde daralma var"-
    
     Genç ve dinamik nüfusuyla Fransa'nın zengin bir ülke olduğunu dile getiren Doğu, "Fransa, yıllık 70-75 milyona yakın turist sayısıyla dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden biri ve ciddi bir turizm gelirine sahip. Buna rağmen, Avrupa'daki zayıf ekonomik görünüm ortamında, üretimde daralma yaşanıyor" dedi.
     Dünya ekonomisinde sıkıntılı bir sürecin yaklaştığını ve her ülkede ekonomik açıdan bir yavaşlamanın görüldüğünü belirten Doğu, şöyle devam etti:
     "Bu ortamda Türkiye'nin avantajı ise hızlı olması. Brezilya'dan Çin'e her ülkede ekonomik manada bir yavaşlama görünüyor. Ülkemiz ise bu ortamda daha sağlam ilerliyor. Elbette ki, krizler yeni pazarların oluşması için birer fırsat, bunu avantaja dönüştürebilmeliyiz. Şu an dünyanın 5. büyük ekonomisi olan, 2025'te 9. sıraya geleceği öngörülen Fransa'nın büyük potansiyelini ihmal edemeyiz."
    
    
    

Bu haberi 200 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir