Türkiye, EUREKA'nın dönem başkanlığını üstlendi -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün:…

  • Yazı boyutu
Türkiye, EUREKA'nın dönem başkanlığını üstlendi
  -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün:…

Türkiye, EUREKA'nın dönem başkanlığını üstlendi -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün: -"Türkiye, 42 ülkenin üye olduğu ve Ar-Ge projelerinin desteklendiği uluslararası işbirliği platformu olan EUREKA'nın, Temmuz 2012-Haziran 2013 döneminde program başkanlığını yürütecek" -"2007 yılında EUREKA'ya üye 42 ülke arasında proje hacmi bakımından 28'inci sırada olan Türkiye, 2011 yılında 11'inci sıraya kadar yükseldi" -"Biz bu üye ülkeler arasında istikrarlı bir şekilde ilk 10 ülke arasında yer almayı hedefliyoruz" -"Yeni çıkan bir düzenleme ile dünden itibaren artık TÜBİTAK'ta kendi destek modellerinde ön ödeme yapabilme imkanına sahip oldu"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin, 42 ülkenin üye olduğu ve Ar-Ge projelerinin desteklendiği uluslararası işbirliği platformu olan EUREKA'nın, Temmuz 2012-Haziran 2013 döneminde program başkanlığını yürüteceğini bildirdi.
     Türkiye, pazar odaklı, kısa sürede ticarileşebilecek ürün ve süreçlerin geliştirilmesine yönelik Ar-Ge projelerinin desteklendiği uluslararası işbirliği platformu EUREKA'nın Temmuz 2012-Haziran 2013 tarihleri arasındaki dönem başkanlığını üstlendi.
     İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Türkiye EUREKA Dönem Başkanlığı Açılış Konferansı'nda Ergün, EUREKA Programının, pazar odaklı, kısa sürede ticarileşebilecek ürün ve süreçleri destekleyen uluslararası işbirliği programı olduğunu kaydetti.
     Ergün, Türkiye'nin, 42 ülkenin üye olduğu ve Ar-Ge projelerinin desteklendiği uluslararası işbirliği platformu olan EUREKA'nın, Temmuz 2012-Haziran 2013 döneminde program başkanlığını yürüteceğini bildirdi.
     Türkiye'nin dönem başkanlığının Türkiye'deki firmalar için çok önemli bir fırsat olacağını ifade eden Ergün, Türkiye'nin, bugüne kadar üyesi olduğu bu programın önümüzdeki 1 yıl içinde gündemini oluşturacağını, planlamasını gerçekleştireceğini ve Ar-Ge politikalarına yön vereceğini belirtti.
     Ergün, 27 yıllık geçmişe sahip bu program kapsamında, bugüne kadar 4 bini aşkın projeyle 30 milyar avroya yakın Ar-Ge hacmi oluşturulduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "2000 - 2005 yıllarını kapsayan bir analize göre; bir EUREKA projesine yapılan 1 milyon avroluk kamu finansman desteği, ortalama 13 milyon avro katma değer sağlamaktadır. Türkiye, son yıllarda EUREKA programı içinde en hızlı yükselen ülkelerden birisidir. 2007 yılında EUREKA'ya üye 42 ülke arasında proje hacmi bakımından 28'inci sırada olan ülkemiz, 2011 yılında 11'inci sıraya kadar yükselmiştir. Biz bu üye ülkeler arasında istikrarlı bir şekilde ilk 10 ülke arasında yer almayı hedefliyoruz"
     Ülkemizden programa katılan firmaların yarıdan fazlasının KOBİ'lerden oluşması da bu projenin bizim için ayrıca önemli olduğunu göstermektedir. Özellikle bilgi ve iletişim teknolojileri, çevre, imalat ve biyoteknoloji gibi sektörlerdeki Türk firmaları bu programdan yararlanıyor. Firmalarımız, bu program sayesinde, Avrupalı firmalarla işbirlikleri kuruyor, pazar odaklı yapılara ulaşıyor, yeni fikirler ve teknolojik çözümlerin alışverişini yapıyor."
    
     -"Uluslararası ilişkiler açısından da önemli"-
    
     Bakan Ergün, kendisinin bu tür programları sadece ekonomik yönüyle değil, uluslararası ilişkiler açısından da çok önemsediğine işaret ederek, farklı ülkeleri ortak çatılar altında buluşturan, işbirliği mekanizmalarını geliştiren bu tür etkinliklerin, yumuşak diplomasi araçları olarak çok önemli rol üstlendiğini söyledi.
     Ekonomik ilişkilerin, karşılıklı yatırım ve üretim ile ortak projelerin sosyal ve siyasi diğer sorunlarda da çatışmaların yerini diyalog ve işbirliğinin almasını sağladığını dile getiren Ergün, EUREKA programının siyaset ve toplumsal alana da yansımalarının olduğunu belirtti.
     Ergün, EUREKA'nın da Türkiye'nin dönem başkanlığında çok daha aktif, dinamik ve başarılı bir yapıya ulaşacağına, hem ekonomik hem de diplomatik bir araç olarak daha etkin bir organizasyona dönüşeceğine yürekten inandığını söyledi.
    
     -"Yeni TÜBİTAK desteği"-
    
     Türkiye'den EUREKA platformundan yararlanan firmaların sundukları projelere baktığını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Üç tür proje var. Birisi EUREKA'nın standart projeleri, birisi kümelenme projelere birisi de eurostars dedikleri, başlangıç aşamasındaki firmaların yararlandığı projeler. Türkiye eurostars projelerinde hemen hemen hiç yok sayılır, çok az proje sunmuş. Bunun artık bugünden itibaren bu alanda da özellikle yeni küçük teknoloji firmalarının yararlanabileceği bir platform olmasını istiyoruz. Oraya da özellikle tekno girişim sermayesi desteği alan küçük şirketlerin proje sunması mümkün.
     Şimdiye kardan belki TÜBİTAK'ta ön ödeme sistemi olmadığı için bu destek modellerinde bu tür projeler sunulmamış olabilir ama yeni çıkan bir düzenleme ile dünden itibaren artık TÜBİTAK'ta kendi destek modellerinde ön ödeme yapabilme imkanına sahip oldu. Dolayısıyla bu tür projelerinin de önümüzdeki dönem EUREKA projelerine, Türkiye'den sunulan projelere artarak katılmasını istiyoruz."
     Bakan Ergün, Türkiye'nin dönem başkanlığının EUREKA üyesi ülkeler için de büyük bir fırsat olduğunu belirterek, gerek kamunun gerek reel sektörün Ar-Ge ve yenilik konusunda edindiği tecrübeleri, bu yılki EUREKA programına da azami derecede yansıtacağını kaydetti.
     Türkiye'nin, iç ve dış pazar şartlarıyla, karşılıklı ticaret ve yatırım için çok önemli ve değerli bir adres olduğuna işaret eden Ergün, Türkiye'de iş yapanların, Türk firmalarıyla ortak projeler yürütenlerin, her zaman karlı çıktığını, bundan sonra da karlı çıkacağını sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir