Türkiye Elektrik ve Elektronik Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı -Bilim, Sanayi ve Teknoloji…

  • Yazı boyutu
Türkiye Elektrik ve Elektronik Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı
  -Bilim, Sanayi ve Teknoloji…

Türkiye Elektrik ve Elektronik Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Elektrik-Elektronik sektörünün yol haritası niteliğindeki "Türkiye Elektrik ve Elektronik Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı"nı açıklayacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 29 Ocak 2013 Salı günü, Elektrik-Elektronik sektörünün yol haritası niteliğindeki "Türkiye Elektrik ve Elektronik Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı"nı açıklayacak.
     Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye Elektrik ve Elektronik Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün tarafından 29 Ocak 2013 Salı günü İstanbul'da kamuoyuna açıklanacak.
     Söz konusu strateji belgesi ve eylem planı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın koordinatörlüğünde ilgili kamu kurum, kuruluşları ve özel sektörün katkıları ile hazırlandı.
     Türkiye Elektrik ve Elektronik Sektörü Stratejisi belge içeriğinin belirlenmesi ve oluşturulması sırasında gelinen her aşamada, özel sektör ve kamu temsilcilerinden oluşturulan "Elektrik ve Elektronik Sanayi Teknik Komitesi" ile özel sektör ve kamu taraflarının görüşlerinin alınması, oldukça açık ve şeffaf bir ortamda işbirliği ve ortak çalışma toplantıları ile yürütüldü.
     Stratejik plan hazırlık çalışmalarında, sektörün, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının ve sivil toplum kuruluşlarının görüşleri alınarak, çalışmalar, tüm paydaşlarla uyum ve işbirliği içerisinde yürütüldü. Öncelikle sektörün devletten beklentileri değerlendirilerek, sektöre yönelik önemli sorunların çözülmesi ve sektörün dönüşümünün sağlanmasına yönelik bir eylem planı oluşturuldu.
     "Türkiye'nin bölgesinde Ar-Ge ve üretim üssü haline gelerek, elektrik ve elektronik alanında dünya pazarında söz sahibi olmak" vizyonu çerçevesinde; 2012-2016 yıllarını kapsayan Türkiye Elektrik ve Elektronik Sektörü Stratejinin genel amacı, "Kamu-sanayi-üniversite işbirliğinin arttırılarak, ana ürün ve temel bileşenlerin ülkemizde tasarlanıp geliştirilmesi ve üretilmesiyle katma değerin yükseltilmesi" olarak belirlendi.
     Bu vizyona ve genel amaca yönelik olarak, -"Hukuki ve İdari Düzenlemeleri İyileştirmek", -"Sektörün Ar-Ge, İnovasyon ve Markalaşma Becerisini Geliştirmek", "-Altyapıyı ve İnsan Kaynaklarını Geliştirmek" ve "-Pazarlama, Dış Ticaret ve Finansal Araçları Geliştirmek" hedefleri tespit edildi.
     Türkiye Elektrik ve Elektronik Sektörü Stratejisinin genel amacını ve dolayısıyla hedeflerini gerçekleştirmek üzere, sektörün güçlü ve zayıf yönleri ile sahip olduğu fırsatlar ve karşı karşıya kaldığı tehditler göz önünde bulundurularak hazırlanan hedeflere yönelik toplam 22 adet eylem belirlendi.
     Strateji ve Eylem Planının uygulama, izleme ve değerlendirme süreci eylemlerden sorumlu kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşan Yönlendirme Kurulu tarafından yürütülecek.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir