Türkiye ekonomisinin Orta Vadeli Programı FT'de -İngiliz Financial Times, "Babacan'ın varlığının…

  • Yazı boyutu
Türkiye ekonomisinin Orta Vadeli Programı FT'de
  -İngiliz Financial Times, "Babacan'ın varlığının…

Türkiye ekonomisinin Orta Vadeli Programı FT'de -İngiliz Financial Times, "Babacan'ın varlığının Türkiye ekonomisi için güvence niteliği taşıdığı" yorumunu yaptı.

İngiliz Financial Times (FT) Gazetesi bugünkü sayısında, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın dün açıkladığı Türkiye'nin 2015'e kadar izleyeceği ekonomik yol haritasını çizen Orta Vadeli Programı'na (OVP) yer verdi.
     "Babacan, yatırımcılara güvence verdi. Ama ne kadar süreyle-" başlıklı haberde gazetenin Türkiye muhabiri Daniel Dombey, "Yeni planın, gözden geçirilen büyüme tahminleri için önemli olduğu ancak yine de iyimser kaldığı" yorumu yapıldı.
     Başbakan Yardımcısı Babacan'ın, bu yıl Türkiye ekonomisindeki büyüme tahmininin yüzde 3,2 olduğunu kaydeden FT, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) da Mayıs ayındaki yüzde 2,3'lük büyüme tahminini yükselterek bu yıl Türkiye ekonomisinin yüzde 3 büyüyeceği öngörüsünde bulunduğuna dikkati çekti.
     FT, Babacan'ın gelecek yılki büyümenin yüzde 4, bu yılki cari açığın yüzde 7,3 olacağını, yine bu yılki enflasyon oranının ise yüzde 7,4 olarak beklendiğini söylediği kaydetti.
     Babacan'ın basın toplantısındaki, "Ayağımızı yorganımıza göre uzatacağız" sözlerine yer veren FT, tasarrufların artırılacağı, özel ve kamu sektöründeki fazla harcamaların azaltılacağı, basit ve tahmin edilir vergi politikaları uygulanacağı, enerjinin daha verimli kullanılacağı ve yatırımcılara desteğin süreceği sözlerini de aktardı.
     Haberde, "Babacan'ın bu sözlerini biraz genel bulanlar olabileceği ancak Babacan'ın varlığının güvence niteliği taşıdığı, çünkü Erdoğan Hükümeti'nin ilk günlerinden bu yana Türkiye'nin başarılı ekonomi yönetimiyle ilişkilendirildiği" kaydedildi.
     AK Parti Tüzüğü'ne atıfta bulunan ve Babacan'ın TBMM'deki üçüncü dönemi olduğuna dikkati çeken FT, "Babacan giderse bu, orta vadeli hedeften daha önemli olacaktır. Birçok yatırımcının gözünde bunun etkisi iyi olmayacaktır" ifadelerine yer verdi.
     Haberin sonunda Ali Babacan'ın, "Türkiye bu yıl ve gelecek yıl Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olacak. 2013, 2012'den daha iyi bir yıl olacak" sözleri aktarıldı.
    
    
    

Bu haberi 101 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir