"Türkiye ekonomisinin, Nobel Ödülü alması lazım" -AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gedikli:…

  • Yazı boyutu
"Türkiye ekonomisinin, Nobel Ödülü alması lazım"
  -AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gedikli:…

"Türkiye ekonomisinin, Nobel Ödülü alması lazım" -AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gedikli: -"Açıklanan rakamlar (büyüme ve ödemeler dengesi verileri) kötümser açıklamalar yapanlara en iyi cevap oldu" -"Yaklaşık 1 yıl önce Wall Street Journal ve Financial Times'ta, 'Türkiye ekonomisi ya Ekonomi Nobeli alır ya da iflas eder' tarzında yazılar çıkmıştı. O zaman Türkiye ekonomisinin şimdi geldiği nokta itibariyle Nobel'i alması lazım"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, büyüme ve ödemeler dengesi verilerinin kötümser açıklamalar yapanlara en iyi cevap olduğunu belirterek, "Yaklaşık 1 yıl önce Wall Street Journal ve Financial Times'ta, 'Türkiye ekonomisi ya Ekonomi Nobeli alır ya da iflas eder' tarzında yazılar çıkmıştı. O zaman Türkiye ekonomisinin şimdi geldiği nokta itibariyle Nobel'i alması lazım" dedi.
     Merkez Bankası tarafından bugün açıklanan, 2012 yılı Ocak-Temmuz dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerini, AA muhabirine değerlendiren Gedikli, cari açıkta geçen yılın Ekim ayında başlayan düşüş trendinin devam ettiğini söyledi.
     Bu trend başlamadan önce de kendilerinin, "Türkiye'de cari açık kontrol edilebilir bir risktir" dediklerini hatırlatan Gedikli, bazılarının ise özellikle geçen yıl çok kötümser açıklamalar yaptıklarını ifade etti.
     Son verilerin, bu türden açıklamalar yapanlara en iyi cevap niteliğinde olduğunu belirten Gedikli, şunları kaydetti:
     "Aslında bu kötümser çevreler, kendi kazdıkları çukura düşmüş oldular. Türkiye ekonomisi ışıldıyor. Amerika kıtasında ABD, Avrupa'da Türkiye, Asya'da ise Çin'in dışında büyük ekonomi olarak ayakta kalan bir ekonomi yok. Avrupa'nın kapısını artık resesyon çalmaya hazırlanıyor. Bizde ise hem cari açık daralıyor hem enflasyon düşüyor hem de ihracat artıyor. Dün açıklanan büyüme rakamları da gösterdi ki net ihracatın büyümeye katkısı gittikçe artıyor. Cari açıkla büyüme rakamlarını birleştirdiğiniz zaman, Türkiye ekonomisinin sağlıklı bir düzeltme yaptığı ortaya çıkıyor. Bazı kesimler yine farklı açıklamalar yapmış ama ikinci çeyrek büyüme rakamı itibariyle Türkiye, Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkesi oldu. Yaklaşık 1 yıl önce Wall Street Journal ve Financial Times'ta, 'Türkiye ekonomisi ya Ekonomi Nobeli alır ya da iflas eder' tarzında yazılar çıkmıştı. O zaman Türkiye ekonomisinin şimdi geldiği nokta itibariyle Nobel'i alması lazım."
    
     -"Önümüzdeki süreçte cari açıkta daha iyi rakamlar gelecek"-
    
     Türkiye'nin emin adımlarla ilerlediği yolda, net bir şekilde "yatırım yapılabilir ülke" konumuna geldiğini dile getiren Gedikli, piyasaların da bunu teyit ettiğini bildirdi.
     Bülent Gedikli, bunun önemli belirtilerinden biri olan sermaye girişinde son iki üç ay içerisinde önemli artışlar yaşandığını belirterek, Türkiye ekonomisiyle ilgili piyasaların beklentisinin son derece olumlu olduğunu söyledi.
     Bunun yanı sıra, açıklanan diğer verilerin de Türkiye ekonomisinin başarısını gösterdiğini vurgulayan Gedikli, önümüzdeki süreçte cari açıkta daha iyi rakamların geleceğini ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir