"Türkiye Dünya Ticaret Köprüsü 2012" programı -First Mercantile Ülke Başkanı Rosemarie Basa:…

  • Yazı boyutu
"Türkiye Dünya Ticaret Köprüsü 2012" programı
  -First Mercantile Ülke Başkanı Rosemarie Basa:…

"Türkiye Dünya Ticaret Köprüsü 2012" programı -First Mercantile Ülke Başkanı Rosemarie Basa: -"Evsizler için 4 milyon ev projemiz var. Burada bulunmamın sebebi de bu projemize ortak bulmaktır. Uygun fiyata, bu 4 milyon evi çabuk yapabilecek bir ortak arıyorum" -"Gürcistan'da 3 tane 25 katlı otel yapıyoruz. Bu otellerin inşaatını birlikte yapabileceğimiz inşaatçı şirketler arıyoruz. Otellerin, iç tefrişatı için bana otel malzemeleri lazım. Diliyorum ki bizi Çin'e bırakmazsınız ve bütün malzemeyi Türkiye'den alırım"

First Mercantile Ülke Başkanı Rosemarie Basa, "Evsizler için 4 milyon ev projemiz var. Burada bulunmamın sebebi de bu projemize ortak bulmaktır. Uygun fiyata, bu 4 milyon evi çabuk yapabilecek bir ortak arıyorum" dedi.
     Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) düzenlediği "Türkiye Dünya Ticaret Köprüsü 2012" programı kapsamında, 130 ülkeden bin 500 iş adamı, Türk ihracatçısıyla buluştu.
     Programa katılmak için Filipinler'den Türkiye'ye gelen First Mercantile Ülke Başkanı Basa, bu programa katılmaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, organizasyona hayran kaldığını kaydetti.
     Basa, Filipinler'in 100 milyon civarında nüfusunun bulunduğunu ifade ederek, "Ülkemizde sosyal projeler de gerçekleştiriyoruz. Evsizler için 4 milyon ev projemiz var. Burada bulunmamın sebebi de bu projemize ortak bulmaktır. Uygun fiyata, bu 4 milyon evi çabuk yapabilecek bir ortak arıyorum. Ayrıca, Filipinliler için mobilya da bakıyoruz. Türk iş adamlarını ülkemize davet etmek için buradayız. Filipinler'de inşaat alanında büyük fırsatlar var. Bizim ticaret odamızın başkanının yardımıyla ikili ticaret anlamında birçok ürünü paylaşabiliriz diye düşünüyorum" diye konuştu.
     Kendisine özel bir projesinin de bulunduğunu anlatan Basa, "Gürcistan'da 3 tane 25 katlı otel yapıyoruz. Bu otelin yönetim kurulu başkanıyla burada bulunuyoruz. Bu otellerin inşaatını birlikte yapabileceğimiz inşaatçı şirketler arıyoruz. Otellerin, iç tefrişatı için bana otel malzemeleri lazım. Diliyorum ki bizi Çin'e bırakmazsınız ve bütün malzemeyi Türkiye'den alırım. Türkiye ürünlerinin kaliteli olduğunu düşünüyorum. Bunun için İstanbul'dayız" şeklinde konuştu.
     Yapacakları projeler için miktar söyleyemeyeceğini belirten Basa, "4 milyon evden bahsediyorum. Bunun rakamsal bir ifadesi yok. Milyar dolarlık yatırımlardan bahsediyoruz" dedi.
    
     -"Çelik boru ithalatı ile ilgili arayış içerisindeyiz"-
    
     Fuxin Huatong Piping Şirketi Uluslararası Ticaret Direktörü Jack Yu da özellikle termik ve hidroelektrik santrallerine boru üretimine ilişkin çalıştıklarını belirterek, "Burada kendimize yardımcı olabilecek distribitörler bulmayı amaçlıyoruz. Ayrıca, çelik boru ithalatı ile ilgili bir arayış içerisindeyiz" dedi.
     Türkiye'nin bulunduğu coğrafi konumu önemsediklerini ifade eden Yu, Türkiye'ye iyi partner bulabilirsek. Ürünlerimizi buradan üretip buradan satabiliriz. Yaklaşık 40 milyon dolarlık bir ortaklık düşünüyoruz" diye konuştu.
    
     -Sudan'dan torunlarıyla geldi-
    
     Sudan'dan torunlarıyla Türkiye'ye gelen Kosti Mod. Tannry Şirketi'nin sahibi Elamin Ali Elamin de Türkiye'den deri işlemek için makina aldığını ve bunu geliştirmek istediğini ifade ederek, "Makina parkurunu geliştireceğim. Orada hayvancılık gelişmiş durumdadır. Orada deri işleyip Türkiye'ye satmak istiyorum. 2-3 milyon dolarlık bir yatırım planlıyorum ama ortak yatırıma da açığım" şeklinde konuştu.
     Bu arada, progmanda 30 dilde tercüme yapılıyor.
     Öte yandan, 130 ülkeden bin 500 yabancı yatırımcı ve bin 200 yerli yatırımcının katıldığı program, yarın da İstanbul'da devam edecek.
    
    
    

Bu haberi 186 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir