Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü 2012 organizasyonu -DİAD Başkanı Erdem Aydın: "Türkiye'ye ilk kez…

  • Yazı boyutu
Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü 2012 organizasyonu
  -DİAD Başkanı Erdem Aydın:
  "Türkiye'ye ilk kez…

Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü 2012 organizasyonu -DİAD Başkanı Erdem Aydın: "Türkiye'ye ilk kez gelen yabancı iş adamlarının ortak hedeflerinden biri, şimdiye kadar Çin ve Avrupa ülkelerinden yaptıkları ithalatı Türkiye'ye kaydırmak oldu"

Denizli İşadamları Derneği (DİAD) Başkanı Erdem Aydın, Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nca (TUSKON) düzenlenen "Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü 2012" organizasyonu ile Türkiye'ye ilk kez gelen yabancı iş adamlarının ortak hedefleri arasında, Çin ve Avrupa ülkelerinden yaptıkları ithalatı Türkiye'ye kaydırma kararının bulunduğunu söyledi.
     Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Denizlili tekstilcilerin, Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü 2012 organizasyonunda dünyanın dört bir yanından gelen iş adamları ile buluştuğunu belirtti.
     Ülkeler arasında ekonomik ve kültürel köprülerin kurulmasına zemin hazırlayan organizasyon kapsamında, ikili görüşmeler gerçekleştirildiğini ifade eden Aydın, şunları kaydetti:
     "Asya ve Afrika kıtalarındaki gelişmekte olan ülkeler, Türk tekstil ürünlerinin kalitesini keşfederek, Türkiye'den ithalatı artırmaya devam ediyor. Büyük oranda Türkiye'ye ilk kez gelenlerin ortak hedeflerinden biri, şimdiye kadar Çin ve Avrupa ülkelerinden yaptıkları ithalatı Türkiye'ye kaydırma kararı oldu. Türkiye'den Afrika bölgesine yapılan ihracat, 2004 yılında 4 milyar dolar iken bugün 25 milyar dolara ulaştı. Hiçbir bölgede kısa zamanda bu kadar ihracat artışı yaşanmamıştır. Dünya Ticaret Köprüsü, Türkiye'nin daralan pazarlarla ilgili ciddi bir açılım projesidir. Dünyada tekstil sanayisi dendiğinde, Türkiye ilk akla gelen isimlerden. Denizli de tekstil alanında, üretim ve pazarlama olarak iyi bir yere sahip. Tekstil sektöründe stant açtık. Yaklaşık 30 ikili iş görüşmesine katıldık. Görüşmelerin çok verimli geçtiğine inanıyorum. Daralan pazarları ancak bu şekilde açabileceğimiz kanaatindeyim. Türk iş adamları bu fırsatı iyi değerlendirmeli."
     Bu tür programların, uzun vadede yeni müşteriler kazanmada fırsat yarattığına dikkati çeken Aydın, 130 ülkeden 2 bini aşkın iş adamının katıldığı Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü 2012 organizasyonunda büyük anlaşmalara imza atıldığını sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 236 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir