Türkiye'den Sırbistan'a 300 milyon dolarlık kredi -Türk Eximbank, Sırbistan'da 2013 planları…

  • Yazı boyutu
Türkiye'den Sırbistan'a 300 milyon dolarlık kredi
  -Türk Eximbank, Sırbistan'da 2013 planları…

Türkiye'den Sırbistan'a 300 milyon dolarlık kredi -Türk Eximbank, Sırbistan'da 2013 planları doğrultusunda ülkedeki altyapı ve diğer projeler için 300 milyon dolarlık kredi bütçesi öngördü -Sırbistan Devlet Bakanı Süleyman Uglyanin: "Türk Eximbank'ın burada faaliyete başlamasından büyük memnuniyet duyuyoruz"

Türk Eximbank, Sırbistan'da 2013 planları doğrultusunda ülkedeki altyapı ve diğer projeler için 300 milyon dolarlık kredi bütçesi öngördü.
     Sırbistan Devlet Bakanı Süleyman Uglyanin, Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay ile birlikte, devlet kara yollarının yapımı ve onarımında kullanılacak krediyle ilgili olarak Ali Koray Erden başkanlığındaki Türk Eximbank yetkilileriyle bir araya geldi.
     Ülkenin güneyinde, Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesindeki Novi Pazar-Alyinoviç arasındaki yolun yapımı ve Pazarişta-Tutin arasındaki yolun onarımı için gerekli 40 milyon dolarlık krediyle ilgili görüşmelere başlandı.
     Türk Eximbank'ın Sırbistan'da faaliyet göstermeye başlamasından büyük memnuniyet duyduklarını belirten Uglyanin, Türk Eximbank yetkililerinden "Koridor 11" otoyolunun farklı bölümlerinin inşasına yönelik de kredi vermelerini istedi.
     Yeni kredi imkanlarının açılmasına yönelik bir sonraki görüşmenin Şubat ayında Ankara'da, Sırbistan-Türkiye Karma Ekonomi Komisyonu toplantısında yapılması planlanıyor.
     Bu arada, Türk Eximbank'ın 2013 yılı planları doğrultusunda Sırbistan'daki altyapı ve diğer projeler için 300 milyon dolarlık kredi bütçesi öngördüğü belirtildi.
    
     -Büyükelçi Bozay, Sırbistan Adalet Bakanı ile görüştü-
    
     Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay, ayrıca Sırbistan Adalet Bakanı Nikola Selakoviç'i ziyaret etti.
     Adalet Bakanlığı'ndan görüşmeye ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Selakoviç ve Bozay'ın son dönemde iki ülke arasındaki ticaret ve turizm alanlarındaki işbirliğinde yaşanan artışa paralel olarak Türk yatırımcıları Sırbistan'a çekecek ve onlara güvence sağlayacak bazı hukuki çerçevelerin oluşturulmasına yönelik değerlendirmelerde bulundukları belirtildi.
     Türkiye ve Sırbistan'ın uzun yıllar süregelen bir işbirliğine sahip olduklarına işaret eden Selakoviç, bu işbirliğini geliştirmek gerektiğini vurguladı. İki ülkenin sadece geçmişle bağlı olmadığını ifade eden Selakoviç, aynı zamanda gelecekle de bağlı olduklarını, önümüzdeki süreçte Türkiye ile işbirliği çerçevesinde stratejik bir çerçeve oluşturulmasını ve bu anlamda hukuki ilişkilerin de düzenlenip geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir