Türkiye'den, Kırgızistan'a destek!

  • Yazı boyutu
Türkiye'den, Kırgızistan'a destek!

Türkiye, Kırgızistan'a 106 milyon dolar destekte bulunacak

Nezir Aliyev - Türkiye, Kırgızistan'ın gelişmesi ve kalkınmasına katkı amacıyla 106 milyon dolarlık hibe ve düşük faizli kredi desteğinde bulunacak.
     Başbakanlık Binası'ndaki toplantı salonunda Başbakan Ömürbek Babanov'un da hazır bulunduğu törende, Kırgızistan Maliye Bakanı Akılbek Caparov ile Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Nejat Akçal arasında 100 milyon doları kredi ve 6 milyon doları da hibe olarak iki anlaşma imzalandı.
     Türkiye Cumhurbaşkanı'na, Başbakanı'na ve halkına teşekkür eden Başbakan Babanov, Türkiye'nin maddi desteğinin ülkenin sosyal ve ekonomik kalkınmasında kullanılacağını bildirdi. Babanov, 100 milyon dolarlık kredi faiz oranının 0,18 olacağını ve 20 yıl süreyle verildiğini belirtti.
     Büyükelçi Akçal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kırgızistan'a vereceği maddi yardımın ülkenin gelişmesi ve daha ileriye gitmesi için kullanılacağını söyledi. Akçal, sözkonusu maddi desteğin yapılması için iki ülke meclislerin onayını gerektirdiğini ifade etti.
     Kırgızistan'da 2010 yılında siyasi ve etnik gerginliklerin ardından milli bütçedeki açık ikiye katlanarak 612 milyon dolara ulaşmıştı. Bunun üzerine Kırgızistan hükümeti, Avrasya Ekonomik Topluluğu'na (EVRASEZ) 106 milyon dolarlık yardım alabilmek için başvurmuştu. Topluluk tarafından şart koşulan mali sorumlulukların yerine getirilmesine rağmen bu yardımı alamayan Kırgızistan hükümeti, bu yardımdan resmen vazgeçmişti.
     Cumhurbaşkanı Almazbek Atmbayev'in bu yılın başında Ankara'ya yaptığı ziyareti çerçevesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde, 106 milyon dolarlık kredi ve hibe konusunda mutabakata varılmıştı.
     Türkiye, son iki yılda Kırgızistan'a yaklaşık 30 milyon dolar yardımda bulunmuş, Türkiye'ye olan 51 milyon dolarlık borcunu da silmişti.
    


Bu haberi 259 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir