Türkiye'den büyük kredi desteği

  • Yazı boyutu
Türkiye'den büyük kredi desteği

3. Saraybosna İş Forumu kapsamında Başbakan Yardımcısı Babacan tarafından Bosna Hersek'in kalkınmasına yönelik açıklanan 100 milyon avroluk kredi için start verildi

3. Saraybosna İş Forumu kapsamında, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından Bosna Hersek'in kalkınmasına yönelik açıklanan 100 milyon avroluk kredi programının uygulamasına başlandı.
     Savaş sırasında topraklarını terk etmek zorunda kalanlar için sürdürülebilir geri dönüş, tarım, üretim ve turizmin finanse edilmesi yoluyla Bosna Hersek ekonomisinin kalkınmasını amaçlayan "Türk finans hattı" kredi programı için başkent Saraybosna'da bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
     Türkiye Ziraat Bankası ve Bosna Bank İnternational aracılığıyla gerçekleştirilecek kredinin tanıtım toplantısına, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız, Bosna Ziraat Bank Genel Müdürü Ali Rıza Akbaş, resmi kurum temsilcileri ile çok sayıda iş adamı katıldı.
     Bakir İzzetbegoviç, burada yaptığı konuşmada, şubat ayında Türkiye'yi ziyaret ettiğini ve görüştüğü Türk yetkililere ülkesinin kalkınmasına yönelik önerilerde bulunduğunu hatırlattı.
     Bosna savaşı sırasında topraklarını terk etmek zorunda kalanların geri dönüş için yaşadıklarının Bosna Hersek için önemli bir sorun teşkil ettiğini, aynı zamanda işletemedikleri birçok tarım alanları bulunduğunu ve gıda sektörünün üçte ikisinin ithalat yoluyla başka ülkelerinden, süt ürünlerinin yüzde 80'inin yine ithalatla sağlandığını vurgulayan İzzetbegoviç, "Bu nedenle Türk yetkililerinden yardım istedim. Onlar da bu 100 milyon avroluk krediyi onayladı. Kredi vermeye hemen başlayabiliriz" dedi.
     Sağlanacak krediyle Bosna Hersek'te birçok büyük projenin gerçekleştirilebileceğini ifade eden İzzetbegoviç, atılan bu adımların Bosna Hersek'in genel görünüşünü değiştirilebileceğini belirtti ve herkesi projeye destek vermeye çağırdı.
    
     -"Bosna Hersek'in geleceğiyle ilgili hiçbir sorgulamayı kabul etmiyoruz"-

    
     Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız da "Türkiye olarak Bosna Hersek'in geleceğine inanıyoruz, güveniyoruz. Dolayısıyla Bosna Hersek'in geleceğiyle ilgili hiçbir sorgulamayı kabul etmiyoruz" dedi.
     Büyükelçi Yıldız, Bosna Hersek'in uluslararası finans desteğine ihtiyacı olduğunu, Türkiye'nin bu anlamda gerekli desteği verdiğini, diğer ülkelerin, uluslararası kuruluşların da verdiği destekten memnun olduklarını ifade etti.
     Bosna Hersek'in son dönemde dünyadaki, özellikle Avrupa'daki ekonomik krizden ve kendi içindeki siyasi istikrarsızlıktan önemli derecede etkilendiğini vurgulayan Yıldız, Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç'in Türkiye ziyareti kapsamında yapılan değerlendirmede kredi sağlanmasının kararlaştırıldığını belirtti.
     Projenin ekonomik ve insani olmak üzere iki boyutu bulunduğuna dikkati çeken Yıldız, sağlanacak kredinin savaşta topraklarını terk edenlerin geri dönüşüne yardımcı olacağını, böylece iki amaca birlikte hizmet edeceğini söyledi.
     Kredi programı çalışmalarının tamamlandığını ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:
     "Bizim açımızdan sorun kalmadı. Bu iki bankaya 100 milyon avroluk krediyi 10 yıllık faizsiz olarak olarak veriyoruz. Şimdi iş sizlere kalıyor. Bakanlıklar imzaladıkları protokoller uyarınca bankalara danışmanlık yapacak. Bankalar ve iş adamları olarak sizler de bu iki amaca birlikte hizmet edecek yatırım projeleri üreteceksiniz ve bankalara başvuracaksınız. Asıl iş bankalara düşüyor. Paralarını vade sonunda geri alıp alamayacaklarına bakacaklar. Bu kredinin vadesini özellikle uzun tuttuk. Araştırma yaptık, geçmişte benzer bazı kısa vadeli programlardan verim alınamadığını gördük. dolayısıyla uzun vadede bu paranın 6-7 defa kullanılma imkanı olacak. Programın başarılı olacağına inanıyorum."
     Büyükelçi Yıldız, "Bir diplomat olarak birçok ülkede mültecilerin durumuna şahit oldum ama yerlerinden edilen kişilerin acısı bir başka. 20-30 kilometre ötedeki evine dönememek çok acı bir şey" dedi.
     Geri dönüşler için vadettikleri bir hibe programı bulunduğunu ifade eden Yıldız, "Sayın bakanlar bir sistem oluşturabilirlerse biz bu geri dönüş masraflarını bazı meslek erbabına teşvik vererek karşılamaya hazırız. Ben bazı geri dönüş bölgelerini ziyaret ettim. Aralarında Boşnak da Sırp da Hırvat da var. Gördüm ki herkes neyi kaybettiyse onu istiyor, fazlasını istemiyor" diye konuştu.
     Türkiye'nin Bosna Hersek'e ilgisinin hiçbir zaman ticari olmadığını, bu kredi programından da bir getiri beklentisi bulunmadığını vurgulayan Yıldız, Türkiye'nin Bosna Hersek'e ilgisinin başka yardımlarla da devam edeceğini kaydetti.
    
     -"Olabildiğince uygun şartlarda bir kredi"-
    
     Bosna Ziraat Bank Genel Müdürü Ali Rıza Akbaş da Ziraat Bankası'nın 1997'den beri Bosna Hersek'te faaliyet gösterdiğini ve yabancı sermaye ile bu bölgede iş yapmaya başlayan ilk banka olduğunu söyledi.
     Sağlanan 100 milyon avro değerindeki kredinin Türkiye'nin Bosna Hersek'e verdiği önemin göstergesi olduğunu belirten Akbaş, "Bu kredi ağırlıklı olarak savaş sonrası yerlerinden olmuş ama daha sonra Bosna Hersek'e geri dönen vatandaşlar için yararlı olacak. Aynı zamanda tarım, hayvancılık, istihdam, üretimin artırılması ve turizm alanlarına da önemli katkısı olacak. 10 yıla kadar vade, yüzde 0-3.99 arası faiz ve 12 aya kadar ödemesiz dönemi kapsayan ve olabildiğince uygun şartlarda kullandırılacak bir kredi. Herkesi bu krediyi kullanmaya davet ediyoruz" diye konuştu.
     Kredinin kullandırılmasının Bosna Hersek'e ciddi yatırım imkanı sağlayacağını, bu amaçla daha önce şubeleri olmayan şehirlerde şube açacaklarını belirten Akbaş, verilen kredinin Bosna Ziraat Bank'ın da büyümesine vesile olacağını ifade etti.
    
     -Krediye Bosnalı iş adamlarından yoğun ilgi-
    
     Bosna Hersek'ten bazı bakanlık yetkililerinin de katıldığı bilgilendirme toplantısında, finans hattının kullanım stratejisi ve öncelikleri, sürdürülebilir geri dönüşün finanse edilmesi ve diğer yatırım alanlarına ilişkin sunum yapıldı.
     Toplantıya, kredi programından yararlanarak Bosna Hersek'e yatırım yapmak isteyen iş adamları yoğun ilgi gösterdi. Bilgilendirme toplantısına katılan firma sahibi Ahmet Seydiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu tür projelerin Bosna Hersek için önemli olduğunu, bunlardan mutluluk duyduklarını söyledi.
     Seydiç, "Bu, Bosna Hersek için çok iyi bir fırsat, özellikle tarımın gelişmesi için. Birçok Bosna Hersek vatandaşı ülkelerine geri dönüp burada çalışmak istiyor, fakat imkan yok. Bence bu çok güzel bir proje. Yarın Bosna Ziraat Bankası'na gidip kredi imkanları hakkında daha geniş bilgi alacağım" dedi.
     Bosna Hersek'e geri dönüş yapan Cevad Memiç ise süt üretimi yaptığını, bu kredi hattının gıda üretimiyle uğraşan ve diğer tarım alanlarında faaliyet gösteren insanlar için çok faydalı olacağına inandığını söyledi. Memiç, topraklarına geri dönen insanların problemlerinin gündeme gelmiş olması dolayısıyla da mutlu olduğunu ifade etti.
     Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, geçen ay Saraybosna'da yapılan iş forumunda, sürdürülebilir geri dönüş, tarım, kırsal kalkınma ve turizm projelerinin finansmanı çerçevesinde uygun şartlarda Ziraat Bankası aracılığıyla Türkiye'nin Bosna Hersek'e 100 milyon avro finans sağlamaya karar verdiğini açıklamıştı.
 


Bu haberi 198 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir