Türkiye'den Bosna-Hersek'e yatırım desteği -Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız…

  • Yazı boyutu
Türkiye'den Bosna-Hersek'e yatırım desteği
  -Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız…

Türkiye'den Bosna-Hersek'e yatırım desteği -Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız başkanlığındaki heyet, Bosna-Hersek'te yatırımları artırmak amacıyla ülkenin kuzey batısındaki Biyelyina kentinde bölge işadamlarıyla bir araya geldi -Büyükelçi Yıldız: "Artık Bosna'da iş yapma, vatandaşın hayat standardını yükseltme zamanıdır"

Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız başkanlığındaki heyet, Bosna-Hersek'te yatırımları artırmak amacıyla ülkenin kuzey batısındaki Biyelina kentinde bölgedeki işadamlarıyla görüştü.
     Bosna-Hersek Avrupa Hareketi'nin organize ettiği "AB'ye Uyum ve Ekonomik İşbirliği Bağlamında Kültür ve Medeniyetler arasında Birer Köprü Olarak Türkiye ve Bosna Hersek" projesi kapsamında Biyelyina Şehir Meclisi'nde düzenlenen toplantıya katılan Yıldız, Biyelyina ve yakın şehirlerden gelen işadamlarıyla bölgedeki yatırım fırsatlarını değerlendirdi.
     Büyükelçi Yıldız görüşmede, Türkiye olarak Bosna-Hersek'te yaptıkları çalışmalar konusunda işadamlarını bilgilendirdi. Bosna-Hersek'te faaliyet gösteren Türk şirketlerinin iki ülke arasındaki işbirliğini kolaylaştırmak için burada olduklarını ifade eden Yıldız, yine de en büyük sorumluluğun Bosna-Hersek vatandaşlarına düştüğünü belirtti.
     Türkiye'nin bugün geldiği noktada dünyanın en büyük 16. ekonomisi olduğuna işaret eden Yıldız, Türkiye'nin bu aşamaya gelmesindeki en büyük etkenin ülkedeki siyasi istikrar olduğunu vurguladı.
     Bosna Ziraat Bankası temsilcisi Eldar Agiç de bankanın 1996 yılından itibaren ülkede faaliyet gösterdiğini ifade ederek, "Gerek Türkiye, gerekse banka olarak çok çaba gösteriyoruz. Dördü Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde olmak üzere 10 yeni şube daha açacağız. Umuyorum ki bu büyümemiz, işadamlarına ve tarımla uğraşan vatandaşlara da önemli oranda katkı sağlayacaktır" diye konuştu.
     Toplantıya katılan işadamlarının özellikle Bosna Ziraat Bankası tarafından sunulan kredi imkanlarına yoğun ilgi gösterdiği dikkati çekti.
    
     -"Artık iş yapma zamanı"-
    
     Günübirlik Biyelina ziyareti kapsamın işadamlarıyla gerçekleştirdiği görüşme öncesinde Biyelina Belediye Başkanı Miço Miçiç'le görüşen Yıldız, daha sonra düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'nin dış politikadaki ana ilkesinin "Yurtta barış, cihanda barış" olduğunu hatırlattı. Yıldız, "Biz Avrupa Birliği hedeflerini destekliyoruz, çünkü Avrupa Birliği vizyonunun Balkanlarda ve Avrupa'da barış için çok güzel bir örnek oluşturduğunu düşünüyoruz" dedi.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son Saraybosna ziyareti sırasında, "Biz elli yıldır Avrupa Birliği üyeliği için uğraşıyoruz, ama Bosna-Hersek bizden önce üye olursa çok memnun olacağız" dediğini hatırlatan Yıldız, NATO ve Avrupa Birliği'nin bugüne kadar dünyada görülmüş, özellikle Batı dünyasındaki en başarılı ittifaklar olduğunu söyledi.
     Göreve başladığı günden beri her ortamda Bosna-Hersek'te kötümser olmayı gerektirecek bir sorun olmadığı düşüncesini dile getirdiğini vurgulayan Büyükelçi Yıldız, belediyeleri gezdikçe, halkla konuştukça, belediye başkanlarını dinledikçe, iş adamlarıyla konuştukça iyimserliğinin arttığını belirtti.
     Büyükelçi Yıldız, "Belediye başkanı Miçiç'le görüşmemizde, artık Bosna'da iş yapma zamanıdır, vatandaşın hayat standardını yükseltme zamanıdır görüşünü paylaştık" diye konuştu.
     Biyelina Belediye Başkanı Miçiç de Büyükelçi Yıldız başkanlığındaki heyete Biyelyina'daki çeşitli enerji kaynakları konusunda bilgi verdiklerini söyledi.
     Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız ve beraberindeki heyet, Biyelyina ziyareti kapsamında reçel ve ezme çeşitleri üreten "Sava" fabrikasını, kentteki Biyelyina İslam Birliği Meclisi'ni, Sultan Süleyman Camisi'ni (Atik Camisi) ve Aziz Georgiye Ortodoks Kilisesi'ni ziyaret etti.
    
    
    

Bu haberi 177 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir