Türkiye'deki araçların AB'de serbest dolaşabilmesi çalışmaları -Bilim, Sanayi ve Teknoloji…

  • Yazı boyutu
Türkiye'deki araçların AB'de serbest dolaşabilmesi çalışmaları 
  -Bilim, Sanayi ve Teknoloji…

Türkiye'deki araçların AB'de serbest dolaşabilmesi çalışmaları -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye'den Tip Onayı almış olan araçların Avrupa Birliği'nde serbest dolaşabilmesi amacıyla bir çalışma başlattı -Bakanlık, bu kapsamda yayımladığı yönetmelik sayısını arttırdı ve mevcut mevzuatın güncellenmesi çalışmalarına da devam ediyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye'den Tip Onayı almış olan araçların Avrupa Birliği'nde (AB) serbest dolaşabilmesi amacıyla bir çalışma başlattı. Bakanlık, bu kapsamda yayımladığı yönetmelik sayısını arttırdı ve mevcut mevzuatın güncellenmesi çalışmalarına da devam ediyor.
     Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın, motorlu araçlar ve römorkları, tarım ve orman traktörleri ile iki veya üç tekerlekli araçların tip onayı yönetmeliklerinde yaptığı değişiklikler, Resmi Gazete'nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlandı.
     Konuya ilişkin Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun ilgili maddesi uyarınca, motorlu araçlar ve römorkları, tarım ve orman traktörleri ile iki veya üç tekerlekli araçların tip onayı belgelendirmesi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca yapılıyor. Bununla birlikte, 29 Nisan 1997 tarihli ve 22974 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 97/9196 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'na göre, motorlu araçlarla ilgili Avrupa Topluluğu'nun teknik mevzuatını uyumlaştırmadan sorumlu olan Bakanlık, AB'de en son yayımlanan mevzuatları da güncel olarak takip ediyor.
     Bakanlık, Türkiye'de verilen belgelerin AB'de tanınması amacıyla Ekonomi Bakanlığı ile de ortak bir çalışma başlatacak.
     Bu çerçevede öncelikli olarak 2012 yılı sonu itibarıyla AB otomotiv teknik mevzuatının tam olarak uyumlaştırılması, uyumlaştırılan mevzuatların 2013 yılı içerisinde bildirimlerinin Ekonomi Bakanlığı aracılığıyla Avrupa Komisyonu'na yapılması ve müteakiben Komisyon ile müzakerelere başlanması öngörülüyor. Müzakereler sonucunda Türkiye'deki belgelerinin tanınması sağlanarak, 2014 yılı içerisinde araçlara Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca AT Tip Onayı verilmeye başlanması amaçlanıyor.
     Hali hazırda bu hedef doğrultusunda AB regülasyonlarının uyumlaştırma faaliyetleri devam ediyor. İlgili mevzuatın yayımının tamamlanmasını müteakip, motorlu araçlarla ilgili uyumlaştırılmamış AB regülasyonu kalmayacak.
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir