Türkiye'de şirketlerin yüzde 43'ü filosunu büyütmeyi hedefliyor -Türkiye'de 100'den fazla…

  • Yazı boyutu
Türkiye'de şirketlerin yüzde 43'ü filosunu büyütmeyi hedefliyor
     -Türkiye'de 100'den fazla…

Türkiye'de şirketlerin yüzde 43'ü filosunu büyütmeyi hedefliyor -Türkiye'de 100'den fazla çalışanı olan şirketlerde yüzde 43 oranında belirlenen filo büyütme hedefi, Avrupa'da yüzde 7'de kaldı

Türkiye'de 100'den fazla çalışanı olan şirketler, yüzde 43 oranında filosunu büyütmeyi hedeflerken, Avrupa'da bu oran yüzde 7 olarak belirlendi.
     Filo kiralama sektörüne ışık tutmak amacıyla TEB Arval'in destek verdiği "CVO Barometre 2012" araştırması sonuçlarına göre Türkiye'de 100 çalışanın altında personele sahip şirketlerin yüzde 37'si filolarını büyütmeyi düşünürken, bu oran Avrupa'da yüzde 4 ile sınırlı kaldı.
     Türkiye'de 100'den fazla çalışanı olan şirketlerin ise yüzde 43'ü filosunu büyütmeyi hedeflerken Avrupa'da ise bu oran yüzde 7 olarak belirlendi.
     TEB Genel Müdürü Varol Civil ve TEB Arval Genel Müdürü Luc Soriau'nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen Kurumsal Filoların Geleceği Konferansı'nda açıklanan rapor sonuçlarına göre, Türkiye'deki filo kiralama sektörü Avrupa'dakine kıyasla daha fazla büyüme potansiyeli taşıyor. Avrupa ile karşılaştırıldığında Türkiye'de daha fazla şirket, filosunu büyütmeyi hedefliyor.
     Rapor, Türkiye'de filo kiralama finansman yöntemini benimseyen şirketlerin filolarında önümüzdeki 3 yıl içerisinde yüzde 52 artış olacağını öngörüyor. Araştırma sonuçları ise Avrupa'da bu oranın yüzde 6 ile sınırlı kaldığını gösteriyor. Türkiye'de şirketler filo kurarken ya da büyütürken daha çok araç kredisi kullanıyor. Orta ve küçük ölçekli firmalar daha çok araç kredisi kullanarak ve satın alma yöntemleriyle ilerliyor (yüzde 94 oranında). 2011'de bu oran yüzde 97 idi. Aradaki yüzde 3'lük payın filo kiralama sektörüne gittiği görülüyor. Büyük ölçekli firmalarda ise araç kredisi ve satın alma oranı toplam yüzde 67, filo kiralamanın ise yüzde 28 civarında.
     Rapor sonuçlarına göre, Türkiye'deki şirketlerin üçte ikisi güvenliğin sürücü ve firma arasında paylaşılması gereken bir sorumluluk olduğunu düşünüyor. Bu nedenle 100'den fazla çalışanı olan birçok şirket, çalışanlarına zorunlu güvenli sürüş eğitimi aldırtıyor; 100 ile 244 arasında çalışan sayısı bulunan şirketlerin yüzde 31'i, 250'nin üzerinde çalışanı olan şirketlerin ise yüzde 38'i söz konusu eğitimi çalışanlarına aldırtıyor. Araç politikalarında sürücü güvenliğini artırmak için cep telefonu kullanımını yasaklamak, kazaya karışmamış sürücüleri ödüllendirmek gibi bazı yöntemler uygulanıyor. Filolarda, yakıt tüketimini azaltmak, araçların yerlerini belirlemek ve sürücü güvenliğini artırmak amaçlı kullanılan araç takip sistemlerinin kullanımının yaygınlaşmış olduğu gözlemleniyor. Firmaların filo kiralama yapmalarının en önemli sebepleri; aylık sabit maliyet, bütçenin kontrolü ve tüm servislerin fiyata dahil olmasını, 2. el riskinden muaf olunması, idari iş yükünden kurtulmak olarak sıralanıyor.
    
     -"KOBİ'lerin yüzde 94'üne yakını halen araç satın almayı tercih ediyor"-
    
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürü Varol Civil, "Ülke ekonomimizin lokomotiflerinden otomotiv sektörünü besleyen filo kiralama sektörünün bugününe ve geleceğine ışık tutan CVO Barometre'nin bu yıl üçüncüsünün sonuçlarını açıklıyoruz. Her yıl otomotiv sektörün heyecanla beklediği CVO Barometre'nin gelenekselleşerek, kendi alanında bir marka haline gelmesini görmekten büyük mutluluk duyuyoruz" dedi.
     Filo kiralama sektörünün, büyük şirketlerin itici gücüyle büyümesini sürdürdüğünü belirten Varol Civil, KOBİ'lerin yüzde 94'üne yakın kısmının halen araç satın alma yöntemleriyle ilerlediğini dile getirdi. Ancak söz konusu yüzdenin istikrarlı bir şekilde düşüş gösterdiğini vurgulayan Civil, "Araştırma sonuçlarının da ortaya koyduğu üzere filo yönetim sektörü büyük şirketlerin itici gücü ile büyümesini sürdürüyor. Orta ve küçük ölçekli firmalarımızın hala yüzde 94'üne yakını araç satın alma yöntemleriyle ilerliyor. Bu noktada filo yönetimi açısından sevindirici bir gelişme bu oranın yıllar itibarıyla düşmeye başlaması... Tabloya baktığımızda geçen yıldan bu yana yüzde 3 düşüş söz konusu... Buna karşın ülkemiz ekonomisinin yüzde 90'ının KOBİ'lerden (Küçük ve Orta ölçekli firma) ibaret olduğunu düşündüğümüzde, filo yönetimi için önemli bir potansiyelin var olduğunu görüyoruz" ifadelerini kullandı.
     Küçük ve Orta ölçekli firmalara filo yönetiminin öneminin ve sağladığı avantajların çok iyi anlatılmasının gerektiğine de değinen Civil, "Özellikle maliyetlerin düşürülmesinin giderek önem kazandığı bu rekabet ortamında şirketlerin; filo kiralama şirketlerinden alacağı profesyonel destek sayesinde elde edeceği tasarrufu daha net görmesi gerekiyor" dedi.
    
     -"Filo Kiralama yoluna giden şirketler büyük tasarruf sağlıyor"-
    
     CVO Barometre 2012 sonuçlarına göre, 2011 yılı sonu itibarıyla binek ve ticari araç birlikte düşünüldüğünde Türkiye'de yaklaşık 1,9 milyon şirket aracının olduğu tahmin ediliyor. Bu rakamın içerisinde 150 bin araç civarında pay sahibi olan Filo Kiralama, filo satışlarının yüzde 8'lik kısmını oluşturuyor. Son 9 yıla ait veriler incelendiğinde Filo Kiralama sektörünün istikrarlı bir şekilde büyüdüğü görülüyor. Bu durum gün geçtikçe şirketlerin araç konusunda dış kaynak kullanımına daha sıcak bakmaya başladığını ortaya koyuyor.
     Araştırma için 3616'sı Avrupa'da olmak üzere toplam 4800'den fazla görüşme gerçekleştirildi.·2012'nin ilk çeyreği döneminde gerçekleştirilen araştırmanın hedef kitlesi, farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirket aracı kullanan firmalar oldu.
    
    
    

Bu haberi 115 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir