Türkiye'de kişi başına 9 kilogram balık tüketiliyor -Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Melih…

  • Yazı boyutu
Türkiye'de kişi başına 9 kilogram balık tüketiliyor
  -Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Melih…

Türkiye'de kişi başına 9 kilogram balık tüketiliyor -Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Melih İşliel: -"AB ülkelerinde 25, Japonya'da 80 kilogram olan kişi başı balık tüketimi Türkiye'de 9 kilograma düşüyor"

Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG) Başkanı Melih İşliel, Türkiye'de kişi başına balık tüketiminin düşük olduğunu bildirdi.
     İşliel, yaptığı yazılı açıklamada, 2011 yılını yüzde 48'lik ihracat artış hızı ile kapatan Türkiye'nin aynı başarıyı iç tüketimde gösteremediğini belirtti.
     İşliel, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
     "Avrupa Birliği ülkelerinde 25, Japonya'da 80 kilogram olan kişi başına balık tüketimi, Türkiye'de ne yazık ki 9 kilogramdır. Türkiye verilerine göre 2011 yılında avcılık ve yetiştiricilik yoluyla elde edilen su ürünleri miktarı 704 bin tondur. Bu miktarın 515 bin tonu avcılık yoluyla, 189 bin tonu yani toplam üretimin yüzde 27'sine karşılık gelen kısmı yetiştiricilik yoluyla temin ediliyor.
     Su ürünleri yetiştiriciliği yoluyla ekonomimize yıllık 1,5 milyar lira katkı sağlanıyor. Üretilen balıklarımızın yüzde 37'si başta AB ülkeleri olmak üzere 75 ülkeye ihraç ediliyor. Tüm dünyada beğeni ile tüketilen su ürünlerimizin yurdumuzda da hak ettiği saygınlığı görmesi bizi mutlu edecektir."
     Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan ise 2011 yılında iç piyasada yaklaşık 120 bin ton yetiştirme su ürünü tüketildiği ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 204 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir