"Türkiye'de baz istasyonları 4 kat daha güvenli"

  • Yazı boyutu
"Türkiye'de baz istasyonları 4 kat daha güvenli"

Bilişim Sanayicileri Derneği:"Türkiye'de baz istasyonları 4 kat daha güvenli"

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), Uluslararası İyonlaştırmayan Radyasyondan Koruma Komisyonu'nun (ICNIRP) belirlediği limitlere göre Türkiye'deki baz istasyonlarının 4 kat daha güvenli olduğunu öne sürerek, baz istasyonlarının kaldırılmasına yönelik uygulamalara bilimsel gerçek ışığında bakılması gerektiğini söyledi.
     TÜBİSAD tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de kullanılan baz istasyonlarının, diğer ülkelerde uygulanan sistemlerle aynı olduğu ifade edilerek baz istasyonlarının, uluslararası standartlardaki değerler içerisinde düşük çıkış güçlerinde ve hücresel yapıda çalıştıkları belirtildi.
     Baz istasyonlarının kaldırılması veya şehir dışına taşınmaları halinde mobil iletişim hizmetlerinin sunulması mümkün olmayacağını öne süren TÜBİSAD, şu açıklamalarda bulundu:
     "Yetkili kurum olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), AB ülkelerinin de tercih ettiği ve dünyada en çok tercih edilen otorite olan ICNIRP'yi (Uluslararası İyonlaştırmayan Radyasyondan Koruma Komisyonu) referans almaktadır. ICNIRP'nin baz istasyonları için belirlediği limit değer 41,2 volt / metre iken, Türkiye'de BTK'nın belirlediği limit değer 10,23 Volt/ metre olarak uygulanmaktadır. Buna göre Türkiye'de baz istasyonları 4 kat daha güvenlidir. Baz istasyonlarının kaldırılmasına yönelik uygulamalarda bu bilimsel gerçek ışığında bakılmalıdır."
     TÜBİSAD, tüketicilerin her gün daha yüksek kapasite ve kalitede hizmet alma ihtiyacının arttığını ifade ederek, bu taleplerin yerine getirilmesinde araç olan baz istasyonlarını kaldırmanın anayasal bir hak olan haberleşme hakkını da sınırlamak anlamına geldiğini kaydetti.
    
    
    


Bu haberi 293 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir