Türkiye'de 6 ayda 60 bin yeni marka başvurusu yapıldı -Acar Patent Genel Koordinatörü Gümüş:…

  • Yazı boyutu
Türkiye'de 6 ayda 60 bin yeni marka başvurusu yapıldı
     -Acar Patent Genel Koordinatörü Gümüş:…

Türkiye'de 6 ayda 60 bin yeni marka başvurusu yapıldı -Acar Patent Genel Koordinatörü Gümüş: "2011 yılının yarısında 48 bin olan yerli marka başvurusu, 2012'de 60 bin olarak yüzde 11 oranında artış gösterdi"

Türk Patent Enstitüsü verilerine göre, Türkiye'de yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artışla 60 bin yeni marka başvurusu gerçekleştirildi.
     Marka tescil ve patent ofisi Acar Patent'in Türk Patent Enstitüsü verilerini değerlendirerek hazırladığı rapora göre, yerli marka başvurularında artış gözleniyor. Marka başvurularına göre 2011 yılını Avrupa lideri olarak tamamlayan Türkiye, 6 ayda 60 bin yeni marka başvurusu ile 2012'de de beklentilere cevap vermeyi başardı.
     Acar Patent Genel Koordinatörü Rüştü Gümüş, Türkiye ekonomisine paralel olarak marka başvurularının da arttığını, yabancı ülke markalarının Türkiye'deki pazarın farkına vardıkları için koruma gayreti içinde bulunduklarına değinerek, şunları ifade etti:
     "2011 yılının yarısına gelindiğinde 48 bin olan yerli marka başvurusu, 2012'de 60 bin olarak yüzde 11 oranında bir artış gösterdi. Ülke ekonomisinin düzgünlüğü ve pazardaki payı ile dikkati çekmeyi başaran Türkiye, yabancı markaların da ilgi odağı olurken, yabancı markalarda geçen yılın ilk altı ayı baz alındığında yaşanan yüzde 8 oranındaki düşüş ise üzgünlük yarattı" dedi.
    
     -"İki markadan biri İstanbul'dan"-
    
     Markaların en yoğun adresinin 26 bin marka başvurusu ile İstanbul olduğunu ifade eden Gümüş, şöyle devam etti:
     "Yapılan başvurular değerlendirildiğinde iki markadan birinin İstanbul' dan çıktığı gözlendi. Ankara, Bursa ve İzmir marka başvurularında takiplerini sürdürürken; Gaziantep, Antalya ve Konya çıkıştaki illerimiz olmayı başardılar. 2012 yılının yarısına gelindiğinde Doğu Anadolu bölgemizde en çok marka başvurusu yapan ilimiz Diyarbakır oldu. 2011 yılında Samsun'un arkasından ikinci sırada bulunan Trabzon 2012 yılında marka başvurularını artırarak liderliği eline geçirdi. Ardahan ise ilk beş aylık periyot süresince sessiz kalarak marka başvurusu yapmayan tek ilimiz oldu" dedi.
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir